We współczesnym świecie pożyczanie pieniędzy jest sytuacją na porządku dziennym. Dzięki wielu instytucją oraz szeroko dostępnej technologii, pieniądze pożyczać można zarówno w placówkach bankowych i pozabankowych, jak i przez internet. Każda osoba planująca podpisać umowę pożyczkową, powinna znać podstawowe różnice pomiędzy kredytem bankowym a pozabankowym oraz podstawy prawne zawieranej umowy. Powinna także wiedzieć jakie dokumenty są niezbędne do załatwienia wszelkich formalności oraz w jakich bazach jest sprawdzany kredytobiorca. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników, na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Kredyt a pożyczka - różnice i podobieństwa

Zarówno kredyt gotówkowy, jak i pożyczka pozabankowa jest zobowiązaniem finansowym, które wiąże i reguluje umowa. Pomimo tego, iż często w mowie potocznej wyrażenia te używane są zamiennie, warto pamiętać, iż nie są one tożsame. Kredytu gotówkowego udzielają tylko i wyłącznie banki. Pożyczka online lub w placówce udzielana jest natomiast przez firmy parabankowe, przedsiębiorców, czy nawet osoby fizyczne. Warto zwrócić także uwagę na podstawę prawną, która różni omawiane zobowiązania. Kredyt gotówkowy udzielany tylko i wyłącznie na podstawie prawa bankowego. Pożyczki udzielane są zgodnie z kodeksem cywilnym. Reasumując, różnice pomiędzy powyższymi zobowiązaniami finansowymi dotyczą regulacji prawnych, przedmiotu, formy i stron umowy, kosztów, celu, czy trybu spłaty.

Zobowiązanie finansowe a zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa jest informacją, będącą potwierdzeniem dla instytucji udzielającej kredytu, że podmiot pożyczający będzie w stanie spłacać raty zgodnie z ustalonym harmonogramem. Omawiana zdolność wyliczana jest na podstawie dochodów, kosztów utrzymania, posiadanego do tej pory zadłużenia, a także takich czynników jak stan cywilny czy wiek. Raport dotyczący zdolności kredytowej dostępny jest w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Ponadto, informacje dotyczące wiarygodności klienta, sprawdzane są także w Krajowym Rejestrze Długów (KRD) oraz w Biurze Informacji Gospodarczej (BIG). Są to bazy, do których wpływają informacje, o niespłaconych zobowiązaniach. Należy także pamiętać, że nie są to jedyne bazy, w których widnieją dłużnicy. Banki raport na temat zdolności kredytowej pobierają każdorazowo i nigdy nie udzielają kredytu pochopnie. Szybkie pożyczki online, udzielane przez firmy pozabankowe i inne podmioty, mają najczęściej swoje wewnętrzne regulacje dotyczące sprawdzania wiarygodności klienta, jednakże także są zobligowanie do sprawdzenia powyżej wymienionych baz. Wszystkie firmy pożyczkowe, tak jak banki, pobierają raporty i sprawdzają zdolność finansową, jednakże często mniej restrykcyjnie jak banki. Chwilówki przez internet są rozwiązaniem dla osób, które nie uzyskały kredytu w baku. Pomimo problemów ze zdolnością kredytową, jest duża szansa na to, że firma pozabankowa takiej pożyczki udzieli.

Pożyczanie bez wychodzenia z domu - czy jest to możliwe?

Tak jak wspomniane zostało na początku artykułu, współczesny postęp technologiczny daje wiele możliwości. Pożyczka przez internet na konto oferowana jest zarówno przez firmy pozabankowe, jak i przez banki. Kredyt gotówkowy przez internet można zawrzeć przede wszystkim przez stronę banku i oferta dotyczy najczęściej osób wiarygodnych dla banku. Firmy pozabankowe w większości przypadków udzielają pożyczek właśnie przez internet. Do ich zawarcia wystarczy minimum formalności. Pożyczka na raty bez zaświadczeń oferowana jest przez wiele firm. Wymagają one najczęściej podania danych z dowodu osobistego, danych dotyczących źródła dochodu czy liczby członków rodziny. Niektóre z firm, posiadanie dochodu potwierdzają jedynie przez kontakt z pracodawcą. 

Pożyczka pozabankowa a raty

O tym, że banki udzielają kredytów gotówkowych na raty, wie z pewnością każdy. Jak to jest jednak z pożyczkami? Pożyczka online na raty to rozwiązanie, z którego skorzystać może wiele osób. Wiele firm daje możliwość rozłożenia na raty zaciągniętego zadłużenia. Decydując się na takie rozwiązanie, warto przeanalizować oferty kilku firm udzielających pożyczki. Koszty rat mogą znacznie różnić się od siebie, a po szczegółowej analizie, można wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. 

Pożyczaj z głową

Zaciągając zobowiązanie finansowe, warto robić to z głową. Nie jest sztuką wpaść w pętle długów, czy ściągnąć sobie na głowę komornika. Bez wątpienia najbezpieczniejszą i najtańszą instytucją pożyczającą pieniądze jest bank. Warto mieć to na uwadze. Jednak w sytuacji, gdy bank nie może udzielić klientowi kredytu, sposobem na zdobycie potrzebnych pieniędzy jest pożyczka. Tak jak wspomniane zostało powyżej, aby pożyczanie było bezpieczne, nie należy podejmować pochopnych decyzji. Warto przeanalizować oferty kilku firm i wybrać tę oferującą najmniejsze koszta i będącą najbardziej wiarygodną na rynku. Kolejną kwestią jest także pożyczanie kwoty, która faktycznie jest potrzebna. Nie warto pożyczać więcej pieniędzy, gdyż w końcu pieniądze te trzeba będzie oddać.

Kredyt gotówkowy i pożyczka pozabankowa różni się wyżej wymienionymi elementami. Chcąc pożyczyć pieniądze, warto przemyśleć która opcja będzie lepsza i bezpieczniejsza. Bez wątpienia jednak można stwierdzić, iż banki i firmy pożyczkowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferują coraz to większe, ciekawsze, elastyczniejsze rozwiązania. 

Polacy pożyczają w firmach pozabankowych coraz częściej ale i kredyty gotówkowe w Bankach cieszą się dużym zainteresowanie. Dlaczego rodacy tak polubili pożyczki pozabankowe? Z pewnością chodzi o łatwość w ich otrzymaniu w porównaniu do kredytów bankowych. A gdzie Ty pożyczyłbyś teraz pieniądze?...

Artykuł powstał we współpracy z portale porównującym pożyczki pozabankowe: https://www.pozyczki-24.pl


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku