Żyjemy w nieustannym biegu i w stresie. Czasami mamy wręcz wrażenie, że zbyt wiele się dzieje, a w naszych głowach kotłują się w każdym momencie tysiące myśli. Czujemy się zmęczeni i roztargnieni, pozbawieni kreatywności, której przecież tak bardzo potrzebujemy każdego dnia w pracy i życiu prywatnym.
Co zrobić, żeby wesprzeć umysł? Istnieje szereg sprawdzonych, naturalnych sposobów, żeby dać szarym komórkom odetchnąć i przekonać je do bardziej wytężonej pracy. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.
 

Pamięć i koncentracja – regularność podstawą sukcesu

 
Warto wiedzieć, że dbanie o pamięć powinno wejść nam w krew. Jednorazowe działania raczej nie przynoszą wymiernych i długofalowych rezultatów. Jeśli zależy nam zatem na dobrej koncentracji i pamięci, trzeba działać regularnie i metodycznie. Ponadto, ćwiczenia powinno się zacząć jak najwcześniej. Dzięki temu, dłużej pozostaniemy w optymalnej formie, a także wymiernie poprawimy zdolności naszego umysłu.
 

Umysł – to można wyćwiczyć

 
W ostatnim czasie regularne dbanie o kondycję fizyczną stało się normą. Odwiedzamy siłownię, chodzimy na fitness, biegamy. Podobnych zabiegów wymaga też nasz umysł, żeby być w równie dobrej formie jak mięśnie.
Aby pobudzać umysł do nieustannej pracy, warto oczywiście regularnie czytać, rozwiązywać krzyżówki oraz wszelkie zadania logiczne, jak na przykład sudoku.
Oprócz tego, przydają się zróżnicowane zabawy skojarzeniowe, w które można grać samodzielnie lub w większej grupie. Często są one nawet wykorzystywane jako zadania integracyjne na szkoleniach firmowych.
 

Sztuka oddychania

 
Teoretycznie oddychać umie każdy z nas. Jednak tak naprawdę często przez niewłaściwe oddychanie mózg potrafi być niedotleniony. Jeśli nie oddychamy przeponą, wówczas dostarczamy za mało tlenu, przez nie dociera on w wystarczającej ilości do wszystkich komórek.
Jak zatem oddychać, żeby zapewnić szarym komórkom wystarczającą ilość tlenu do działania? Trzeba nabierać powietrze nosem, dbając o to, żeby unosiła się przepona a nie sama klatka piersiowa. Właściwe oddychanie uspokaja, dotlenia i sprawia, że umysł pracuje na wysokich obrotach.
 

W aktywnym ciele, zdrowy umysł

 
Wspomniane wcześniej ćwiczenia fizyczne potrafią być nie tylko wsparciem dla mięśni, ale również dla mózgu.
Regularna aktywność poprawia pracę układu krążenia, dzięki czemu krew szybciej płynie w żyłach, lepiej rozprowadzając tlen do wszystkich komórek. Ponadto wysiłek redukuje stres oraz zwiększa koncentrację, gdyż musimy skupić się na dokładnym wykonywaniu konkretnych czynności. A raz wypracowane nawyki stają się z czasem rutyną, wykorzystywaną też podczas innych działań.
 

Właściwe odżywianie i naturalne wspomagacze

  
Mózg wymaga właściwego odżywienia. Jest jednym z najbardziej energochłonnych organów. Najlepszym pokarmem są dla niego tlen i glukoza. Należy dostarczać spore ilości witaminy B. nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz składników mineralnych, jak magnez, potas, cynk i żelazo.
Niektóre produkty mózg lubi szczególnie. Jako zdrową przekąskę można na przykład stosować orzechy, które są zalecane właśnie osobom intensywnie pracującym umysłowo lub uczącym się.
Można również sięgnąć po naturalne preparaty, dostępne w wyspecjalizowanych miejscach takich, jak sklep ze zdrową żywnością SklepAgnex.pl, pełen sprawdzonych produktów. Szczególnie zaleca się picie naparów z miłorzębu japońskiego, którego zbawienny wpływ na pracę mózgu jest znany od wieków. Dlatego też powszechnie stosuje się go jako składnik leków na poprawę pamięci i koncentracji.
Z kolei przy nadmiernym przemęczeniu i stresie przydaje się także suplementowanie chlorku magnezu, który reguluje poziom tego pierwiastka, niezmiernie cennego dla dobrej kondycji całego organizmu.
 

Koncentracja i dobra pamięć – lepszy poziom codziennego życia

 
Zbytnie przemęczenie i stres wpływają często bardzo negatywnie na pracę mózgu. Warto zatem zadbać o zapewnienie mu jak najlepszych warunków do pracy. Od tego zależy przecież nasze codzienne funkcjonowanie.
Ćwiczmy i wspomagajmy nasze szare komórki regularnie, żeby służyły nam jak najlepiej dobrą pamięcią i maksymalną koncentracją, które są przecież niezbędne w życiu zawodowym i prywatnym.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku