Romantyczna prowincja i szykowny Paryż to pierwsze skojarzenia, które przychodzą nam do głowy, gdy słyszymy o stylu francuskim. Warto bliżej przyjrzeć się zasadom tej estetyki, aby urządzić eleganckie i jednocześnie przytulne mieszkanie.

Naturalne materiały

Pierwszą i najważniejszą cechą wyróżniającą styl francuski jest wykorzystywanie takich materiałów jak drewno, len, bawełna czy kamień. Duże znaczenie ma również dobra jakość i sposób wykonania poszczególnych elementów wystroju. Całe mieszkanie powinno być spójne, a każde pomieszczenie nawiązywać do innych. Podobnie jak w minimalizmie liczy się tutaj prostota, otwarta przestrzeń i naturalne światło, jednak dopełnione szykownymi dodatkami i wzorami.

Lekkie meble

W stylu francuskim można wyróżnić jego dwie odmiany, które z powodzeniem da się mieszać i łączyć. Pierwsza z nich nawiązuje do prowansalskiej wsi. Dominują tu proste, drewniane meble. W kuchni i jadalni mogą to być na przykład lekkie krzesła z ażurowymi oparciami, okrągły stół i pasujące do tego szafki. W salonie czy sypialni doskonale wyglądać będą białe regały, niewielka komoda czy szafka nocna. Z kolei idealne meble do przedpokoju to jasna wąska szafa, zamykana półka na buty i wygodne miejsce do siedzenia.

Druga odmiana kojarzy się bardziej z przepychem w Wersalu czy Luwrze. Meble inspirowane epoką przepychu na dworze francuskim zostały nazwane na cześć króla Ludwika XV „ludwikami”. Charakteryzują się obłymi kształtami, wygodnymi obiciami i wygiętymi nóżkami. Pokaźne łóżko z miękkim zagłówkiem w sypialni, pasujące do siebie sofa i fotele z zaokrąglonymi podłokietnikami w salonie czy tapicerowana pufa w korytarzu świetnie wpisują się w ten efektowny styl. Pamiętajmy jednak, żeby one również wyglądały lekko i nie idźmy w stronę przepychu.

Miękkie kształty

Zaokrąglone, łagodne linie, koła i elipsy to konieczność we wnętrzach francuskich. Wybierzmy meble ze złagodzonymi brzegami. Kształty uchwytów i nóżek mogą przywodzić na myśl roślinność. Blaty stołu w jadalni i stolika kawowego w salonie powinny być okrągłe lub owalne. W przedpokoju powieśmy lustro w kształcie elipsy, a we wszystkich pomieszczeniach zamontujmy oświetlenie, które, na przykład, przypomina świeczniki z wygiętymi ramionami. Również motywy i wzory na różnych materiałach powinny współgrać z całością. Postawmy przede wszystkim na naturalne akcenty. Mogą to być, na przykład, kwiatowe wzory na zasłonkach w kuchni czy poszewkach na poduszki z delikatnym deseniem florystycznym.

Jasne kolory

Zarówno wersja prowansalska, jak i klasyczna stylu francuskiego wiążą się z jasnymi odcieniami. Meble powinny być pomalowane na biało lub beżowo. Jeśli przeszkadza nam taka romantyczna wersja lub boimy się zabrudzeń na przykład w kuchni, możemy postawić na nieco ciemniejsze odcienie drewna. Ściany w salonie możemy pozostawić białe, natomiast w sypialni czy przedpokoju możemy wybrać jasne pastele, na przykład błękit, pudrowy róż lub liliowy fiolet. Dopasujmy do tego odpowiednie dekoracje. Niech w każdym pomieszczeniu oprócz bieli dominuje jeden wybrany kolor z przewijającymi się gdzieniegdzie detalami w innych barwach. W ten sposób urozmaicimy nieco ten spokojny wystrój.

Delikatne dodatki

Chcąc wprowadzić nieco przytulności i przyjaznej atmosfery zadbajmy o odpowiednie dodatki. Miękkie poduszki i narzuty z motywami kwiatów zapewnią nam komfort i wygodę. W oknach zawieśmy delikatne, zwiewne firanki. Dobrym pomysłem mogą być powieszone w salonie lub sypialni akwarele, przedstawiające kwiaty oraz kojące krajobrazy prosto z Francji. W styl francuski idealnie wpisze się motyw lawendy, który możemy wykorzystać w postaci świeczek zapachowych, zdobień pojawiających się na przedmiotach codziennego użytku czy ususzonych gałązek w wazonie. Gdzieniegdzie na dodatkach, na przykład w przedpokoju czy łazience, mogą pojawić się również pionowe pasy, które kojarzą się z francuskim wybrzeżem.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku