Fenyloketonuria jest chorobą dziedziczną, nieuleczalna, ale przy odpowiednim żywieniu i stylu życia nie wystąpią niepożądane objawy. Jakie zachowania hamują rozwój choroby?


Już na etapie noworodka można wykryć chorobę i jej przeciwdziałać. Zdiagnozowanie fenyloketonurii jest możliwie już w trzecim dniu od narodzin dziecka. Przy odpowiednie szybko postawionej diagnozie wprowadza się dietę. To pierwszy i główny czynnik zdrowego trybu życia u osoby chorej. Lekarz specjalista jeszcze w szpitalu wprowadza specjalną dietę dziecku, a matka przestaje karmić piersią. Organizm noworodka otrzymuje odpowiednie substancje odżywcze z ograniczoną ilością fenyloalaniny, powodującej objawy choroby – napady padaczkowe, a nawet upośledzenie umysłowe. Kolejnymi czynnikami hamującymi rozwój chory są aktywność fizyczna i zdrowe nawyki.

Niezbędna aktywność ruchowa

Aktywność fizyczna jest kolejnym elementem niezbędnym do prawidłowego działania procesów zachodzących w organizmie. Nie chodzi o intensywne i bardzo ciężkie treningi, a o zwykłą aktywność typu spacer, wchodzenie po schodach czy lekkie ćwiczenia rozciągające.

Aktywność poprawia pracę narządów (serce, mózg), powoduje lepszy nastrój, samopoczucie i zmniejsza dolegliwości somatyczne. Istotną kwestią jest dobranie takiej aktywności, która sprawia przyjemność i nie zniechęca przez nadmierne obciążenia. Dlaczego jest to tak istotny czynnik? Ponieważ aktywność musi zagościć na co dzień u chorego na fenyloketonurię.

Zdrowe nawyki

Wytworzenie zdrowych nawyków to podstawa restrykcyjnej diety oraz aktywności ruchowej. Zaprogramowanie mózgu na określone czynności spowoduje, że ich zaniechanie wywoła dyskomfort psychiczny oraz poczucie braku określonej czynności. Według badań psychologicznych wytworzenie nawyku (powtarzalności czynności) trwa do 30 dni. Po tym czasie organizm sam zasugeruje, że czegoś brakuje w harmonogramie dnia. Mowa tu np.: o spaniu o stałych porach czy kupowaniu zalecanych produktów przez dietetyka i korzystanie z nich w dowolnej chwili – produkty dietetyczne dostępne pod ręką wywołują reakcję pozytywną, dlatego chory nie szuka zamienników w przypadku ich braku.

Objawy źle prowadzonej diety oraz nieodpowiednich nawyków

 Fenyloketonuria to choroba, która w miarę szybko sygnalizuje błędy żywieniowe przez objawy typu niekontrolowane skurcze mięśni, bóle stawowe, napady padaczkowe, napady agresji czy zaburzenia chodu. Symptomy są coraz częstsze i bardziej dotkliwe, dlatego nie wolno czekać na ich nasilenie się, a niezwłocznie udać się do lekarza specjalisty od fenyloketonurii. Więcej informacji na temat objawów choroby można znaleźć w poradnikach specjalistycznych, a godnym polecenia jest artykuł „Fenyloketonuria dziś – czy daje objawy?”.

Zdrowe nawyki żywieniowe oraz aktywność fizyczna to niezbędne punkty w życiu chorego na fenyloketonurię. Zignorowanie obu czynników nie tylko przyczyni się do postępu choroby, ale może spowodować ciężkie uszkodzenie mózgu.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku