W kompletowaniu garderoby na co dzień bardzo ważną rolę odgrywa kolor. Nieumiejętnie połączone barwy poszczególnych elementów mogą zaburzyć spójność całej stylizacji. Szczególną trudność może stanowić dobór koloru butów do ubioru, choć kilka podstawowych zasad znacznie ułatwia to zadanie.

Kolory obuwia są mocno zróżnicowane podobnie jak w przypadku ubrań. Aby mieć pewność, co do ich prawidłowego dopasowania, warto sięgać po klasyczne, uniwersalne barwy. Współczesna moda pozwala jednak na swobodne łączenie kolorów. Jeśli stylizacja ma się wyróżniać, można nieco zaszaleć w wyborze ostatecznej tonacji.

Kolory butów kiedyś i dziś

Najbezpieczniejszą opcją w tworzeniu stylizacji jest wybór ponadczasowych modeli w uniwersalnych kolorach typu trampki Converse damskie czarne lub białe czy beżowe szpilki. Jednak obecne trendy nie narzucają sztywnych zasad odnośnie koloru. Można więc tworzyć harmonijne pod względem barw stylizacje lub podkreślać ich oryginalność za pomocą kontrastowego odcienia.

Jak łączyć kolor butów z ubiorem?

Aby uniknąć modowej wpadki związanej z kolorem obuwia, warto postawić na jego uniwersalne barwy. Należy do nich odcień beżowy, czarny lub granatowy. To klasyczne, ponadczasowe barwy, które pasują do zdecydowanej większości stylizacji. Czarny kolor butów można łączyć z eleganckim ubiorem lub luźnym strojem z dżinsami. Kremowe obuwie jest jeszcze bardziej praktyczne. Cielisty odcień pozwala na optycznie wydłużenie i wysmuklenie nogi, szczególnie w modelach na obcasie. Do wielu zestawień kolorystycznych ubrań pasuje granat, który prezentuje się w stylowo w propozycjach na codzienne i te bardziej wyjątkowe okazje. Sprawdzonym rozwiązaniem, które mimo upływu lat praktykuje wiele kobiet jest wybór koloru obuwia zbliżonego do barwy torebki.

Nowocześnie prezentują się stylizacje utrzymane w jednym kolorze, jednak w różnych jego odcieniach. W takiej sytuacji najciemniejszą tonację powinny mieć właśnie buty. Całość nabierze wtedy spójnego charakteru.

W swoich wyborach dotyczących koloru obuwia należy kierować się zasadą dotyczącą ich temperatury. Do ubrań w wersji jasnej pasują chłodne barwy i stonowane pastele. Do stylizacji ciepłej najlepiej dopasują buty w odcieniu brązowym, żółtym lub czerwonym.

We współczesnej modzie mile widziane są nietypowe połączenia kolorystyczne. Ubiór można więc z powodzeniem uzupełnić kontrastującą, mocną barwą obuwia. Trzeba jednak pamiętać o umiarze, a więc buty w intensywnym, czerwonym lub żółtym kolorze powinny uzupełniać stylizację w łagodnym odcieniu, bez bogatych zdobień.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku