Odzież o prostej formie, uszyta z gładkich i jednobarwnych tkanin, może zyskać nowe oblicze dzięki dodatkom pasmanteryjnym. Dekoracje stanowią ważny element w twórczym projektowaniu i szyciu ubioru. Jaka jest rola i znaczenie tych niepozornych elementów dekoracyjnych? Jakie dodatki są najczęściej wybierane?

Ozdoby na ubraniach dawniej i dziś

W dawnych czasach ubrania symbolizowały status materialny osoby, która je nosiła. Bogato zdobiona odzież noszona była tylko przez osoby majętne, pochodzące z wysokich klas społecznych. Tylko ludzi zamożnych i rodziny królewskie było stać na ubrania obfitujące w dekoracyjne elementy jak hafty, złote nici, kamienie szlachetne. Według wierzeń ubranie miało nie tylko zdobić, ale również chronić przed złymi mocami. Z czasem rola zdobień zaczęła się zmieniać, zaczęło się pojawiać więcej tańszych zamienników drogich dekoracji, wobec czego więcej ludzi było stać na zdobieniu swoich szat.

Obecnie dodatków w postaci dekoracyjnych elementów zdobniczych używa wielu projektantów i krawcowych jako środka wyrazu, wyróżniającego ubrania spośród masowo produkowanej odzieży niskiej jakości oraz w opozycji do popularnych sieciówek. Coraz częściej ludzie pragną się wyróżnić z tłumu, odróżnić swoje ubrania. Duża dostępność ciekawych dodatków w miejscach takich jak Dresówka.pl pozwala na realizację coraz odważniejszych pomysłów i nadawanie prostym w formie czy starym ubraniom nowego oblicza. W ofercie sklepu internetowego można znaleźć szeroki wybór modnych i oryginalnych akcesoriów do zdobienia tkanin.

Najpopularniejsze metody zdobienia ubrań

Duże możliwości wyboru odpowiednich dekoracji sprawiają, że pasmanteria stała się miejscem szczególnie popularnym wśród osób lubiących szyć oraz ceniących oryginalne i nietuzinkowe dodatki zdobnicze. Jednym z bardziej popularnych dodatków krawieckich stosowanych w lekkim krawiectwie są taśmy ozdobne i wzmacniające jak wstążki i lamówki (atłasowe, satynowe), dekoracje pasmanteryjne inspirowane strojami historycznymi (borty haftowane i koronkowe, taśmy galonowe) mundurami wojskowymi (pagony, lamówki), taśmy cekinowe, taśmy z koralikami, taśmy z frędzlami i koronkowe borty. Do zdobienia odzieży ciężkiej (płaszcze, żakiety) i galanterii (torby, plecaki, paski) używa się dodatków metalowych i plastikowych w postaci nap, nit, zatrzasków, klamer, karabińczyków, łańcuszków itp. Popularną i modną w ostatnich latach metodą zdobienia odzieży jest  używanie do dekoracji naszywek i naprasowanek, które pozwalają w prosty i tani sposób nadać ubraniom świeżości i oryginalności.

Dodatki pasmanteryjne są stale obecne historii mody i krawiectwa. Nic dziwnego, ich rola jest szczególnie ważna, jeśli chcemy stworzyć coś nie tylko funkcjonalnego, ale również pięknego i niebanalnego.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku