W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o negatywnym wpływie jaki wywieramy na naszą planetę. Stajemy się przez to bardziej świadomi ekologicznie i próbujemy wprowadzać zmiany w naszym codziennym życiu, by uczynić je przyjaźniejszym dla środowiska. Jako, że dużą część naszego życia spędzamy w pracy, przedstawiamy poniżej kilka pomysłów na to, jak być bardziej ekologicznym w biurze.
 

1. Zużywaj mniej prądu
 
Brzmi jak błahostka, ale wielu z nas wciąż zostawia komputer włączony na noc, by rano szybciej zacząć pracę. Tymczasem taki sprzęt, nawet w stanie hibernacji, pobiera prąd przez dodatkowych kilka- kilkanaście godzin. To zaś powoduje zanieczyszczenie środowiska CO2 powstałe przy produkcji energii, które robi się potężne, gdy zsumujemy wszystkie włączone nocą sprzęty w biurze. Pamiętajmy też, by gasić światło w pomieszczeniach, z których nie korzystamy, a także by ograniczyć korzystanie z klimatyzacji, która, jak wskazują badania, odpowiada nawet za 20% całkowitego zużycia prądu w budynkach biurowych. 
 
2. Nie drukuj lub rób to odpowiedzialnie
 
Najlepiej nie drukować w ogóle. Jeśli jednak naprawdę musisz, drukuj dwustronnie na papierze z recyklingu. Do wyprodukowania tony takiego papieru, potrzebnych jest bowiem o 17 drzew mniej niż przy produkcji nowego. W procesie tym zużywa się ponadto aż 70% mniej wody i prądu. 
 
3. Pij mniej kawy i mleka
 
Wypicie 4 filiżanek kawy dziennie przez cały rok, pozostawia ślad węglowy równy temu, jaki generuje przeciętny samochód po przejechaniu 64,37 km, zaś 2 latte dziennie przez rok to już ślad węglowy równy podróży samolotem przez pół Europy. Przyczynia się do tego przede wszystkim dodawane do kawy krowie mleko. Pomyślmy zatem o zastąpieniu go roślinnymi alternatywami. Zrezygnujmy też z plastikowych kapsułek do ekspresu, które potrzebują ok. 500 lat, by całkowicie się rozłożyć. Zastąpmy je całkowicie biodegradowalnymi. Jeśli korzystasz z czajnika, zaparzaj tylko taką ilość wody, którą faktycznie wykorzystasz. 
 
4. Przynieś rośliny do biura
 
Rośliny nie tylko produkują tlen potrzebny nam do życia, a także czynią naszą przestrzeń przyjemniejszą. Jak pokazują badania, obecność roślin w biurze pozytywnie wpływa też na naszą produktywność (wzrost nawet o 15%). Pomagają ponadto w naturalny sposób regulować temperaturę i wilgotność w pomieszczeniach, w których przebywamy. 
 
5. Używaj butelki wielokrotnego użytku
 
Zrezygnuj z wody w plastikowych butelkach. Woda z kranu w Polsce podlega ścisłej kontroli regulowanej standardami europejskimi i niewiele różni się od większości tej butelkowanej. Możesz więc śmiało napełniać nią swoją butelkę wielokrotnego użytku.
 
Więcej porad na stronie ShopAlike.pl

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Mleko zagęszczone Gostyń kalorie

Wersja do druku