Pochłaniacze wilgoci to urządzenia, które pomagają regulować ilość pary wodnej w powietrzu - dzięki nim możliwe jest ograniczenie rozwoju drobnoustrojów, a także spowolnienie procesów związanych z korozją metalowych elementów. Pochłaniacze wilgoci najczęściej wykorzystuje się je w samochodach, jednak znajdują zastosowanie również w wielu innych miejscach.
-Jak działa pochłaniacz wilgoci?
-Dlaczego warto korzystać z pochłaniaczy wilgoci?
-Gdzie wykorzystuje się pochłaniacze wilgoci?
-Gdzie kupić pochłaniacz wilgoci?

Jak działa pochłaniacz wilgoci?

Najprostszym pochłaniaczem wilgoci można nazwać na przykład ryż umieszczony w solniczce - jako materiał higroskopijny pochłania on mikroskopijne kropelki wody z otoczenia, dzięki czemu sól pozostaje sypka. Podobnie, choć w bardziej wydajny i kontrolowany sposób, działają pochłaniacze wilgoci przeznaczone do pojazdów lub pomieszczeń. Umieszczony wewnątrz obudowy wkład z higroskopijną substancją absorbuje wilgoć, a kiedy się zużyje (nasiąknie tak, że nie będzie w stanie wchłonąć więcej wody) - wymienia się go na nowy.

Dlaczego warto korzystać z pochłaniaczy wilgoci?

Zbyt wysoki poziom wilgoci przyczynia się do przyspieszonego rozwoju pleśni i grzybów, a także korodowania metalowych elementów i gnicia drewnianych. Duża wilgotność sprzyja też utrzymywaniu się nieprzyjemnego, “stęchłego” zapachu i sprawia, że szyby intensywnie parują. Odpowiednio dobrany pochłaniacz wilgoci pomaga uporać się z tymi problemami, a jednocześnie nie przesusza powietrza, dzięki czemu poziom wilgotności w pomieszczeniach jest optymalny dla zdrowia i dobrego samopoczucia. 

Gdzie wykorzystuje się pochłaniacze wilgoci?

Pochłaniacze wilgoci wykorzystuje się w samochodach, na łodziach, w łazienkach, garażach, piwnicach i wszędzie tam, gdzie nadmierna wilgotność powietrza stanowi problem. Większość tego typu urządzeń nie wymaga zasilania - wystarczy pamiętać o regularnej wymianie wkładu pochłaniającego wilgoć.

Gdzie kupić pochłaniacz wilgoci?

Wysokiej jakości pochłaniacz wilgoci możesz bez problemu nabyć w wielu sklepach internetowych i stacjonarnych. Przed zakupem dobrze jest porównać ceny produktów w różnych miejscach, a także dobrać model dopasowany do powierzchni pomieszczenia i ewentualnych dodatkowych czynników, takich jak obecność małych dzieci czy wyjątkowo wysokie zawilgocenie. Warto również zwrócić uwagę na dostępność wkładów - jeżeli trudno je kupić, dobrze jest od razu zaopatrzyć się w większy zapas.

undefined

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku