Termofor to nic innego jak gumowy pojemnik, który napełnia się gorącą ciepłą wodą, a następnie kładzie na ciele, aby je miejscowo ogrzać. Co ciekawe, pierwsze produkty medyczne tego typu pojawiły się już na początku XX wieku. Jednak dzisiaj są one o wiele wydajniejsze, gdyż trzymają ciepło nawet przez kilkanaście godzin.

Obecnie najczęściej spotkać się można z termoforami ukrytymi w pluszowych czy wełnianych, często kolorowych pokrowcach.

Krótka historia termoforów

Znany dzisiaj termofor gumowy został opatentowany już w roku 1903 przez chorwackiego inżyniera Eduarda Penkala. Jednak już wcześniej stosowano produkty działające na podobnej zasadzie. W XVI wieku wykorzystywano na przykład bogato zdobione cynowe pojemniki napełniane gorącą wodą i wkładane pod kołdrę, w celu grzania się w zimne noce. Potem wykonywano je również z miedzi czy aluminium. Dopiero z czasem zaczęto je wykorzystywać także do celów leczniczych i ogrzewania bolących miejsc.

Jak używać termoforu?

Termofory na ogół wykorzystywane są przy pierwszych objawach grypy czy przeziębienia. Jednak równie dobrze stosować je można do rozgrzewania ciała w chłodniejsze dni i noce. Tego typu produkty medyczne dają też ulgę w bólu. Często są używane w przypadku kolki czy bólu mięśni. U kobiet termofor może przynieść ulgę przy bólach miesiączkowych. Wystarczy ułożyć go na bolącym miejscu i poczekać, aż ciepło rozluźni napięte mięśnie, zmniejszając dokuczliwy ból. Ciekawym rozwiązaniem są termofory, które można również włożyć do zamrażalnika. Wówczas służą jako zimny kompres na stłuczenia, guzy czy gorączkę.

Rodzaje termoforów

Obecnie spotkać się można na rynku z termoforami gumowymi, elektrycznymi i żelowymi. Najpopularniejsze mimo upływu lat są cały czas te pierwsze. Są to dość tanie produkty medyczne, a przy tym bardzo łatwe w użytkowaniu. Termofory żelowe z kolei nie są napełniane gorącą wodą, ale przed użyciem wkłada się je do mikrofalówki czy piekarnika. Długo trzymają one ciepło lub zimno – w zależności czy użytkownik je ogrzewa cz ochładza. Ostatnim rodzajem termoforów są modele elektryczne. Podłącza się je do prądu, nagrzewa do określonej temperatury i stosuje tak jak każdy inny termofor.

Specjalne termofory przeznaczone dla dzieci posiadają najczęściej pokrowce wełniane lub pluszowe dostępne są np. w sklepie Sanity.pl - Termofory. Czasem mogą mieć formę pluszowej, kolorowej zabawki. Ich zadaniem jest łagodzenie uciążliwej kolki czy uspokojenie dziecka.

Termofor dla małego dziecka – jak go używać?

Termofor dla dziecka Źródło zdjęcia: Sanity.pl

W przypadku małych dzieci termofory wykorzystywane są przede wszystkim jako skuteczny sposób w walce z kolkami, które dotykają większość noworodków. Ciepły termofor rozkurcza mięśnie, a przy okazji uśmierza ból typowy dla kolki. W przypadku małych dzieci trzeba jednak zachować dużą ostrożność podczas jego stosowania. Nie można bowiem dopuścić do poparzenia malucha. Dlatego też gumowy termofor powinien być zawsze szczelnie zamknięty. Ponadto, dobrą praktyką jest ułożenie go dodatkowo na pieluszce tetrowej czy innym materiałowym elemencie. Dopiero, gdy delikatnie ostygnie, można przyłożyć go do ciała dziecka.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku