Mądre przechowywanie zabawek to nie lada wyzwanie. Wie o tym chyba każdy rodzic. Sprawdź, jak rozsądnie urządzić pokój dziecięcy, by sprzątanie było łatwe i przyjemne.

Rozrzucone po całym domu zabawki, wbijające się w stopy klocki czy zgubione puzzle to koszmar, który śni się co nic niejednemu rodzicowi. Dzieci uwielbiają się bawić, jednak ich entuzjazm zdecydowanie spada, gdy przychodzi pora sprzątania. Sposobem na znalezienie kompromisu i pozbycie się problemu wiecznego bałaganu w domu jest zaplanowanie systemu przechowywania zabawek.

Pudełka i kosze na zabawki – sposób na szybkie sprzątanie

Moda na życie zero waste i less waste trwa, dzięki czemu kupujemy mniej i rozważniej. Niestety nie zawsze dotyczy to pokoju dziecięcego. Mimo że staramy się nie zasypywać dzieci zbędnymi przedmiotami, często zdarza się, że kolejne klocki, lalki czy samochody pojawiają się w naszym domu wraz z gośćmi. Oczywiście można z tym walczyć, prosząc bliskich, by przynosili naszym pociechom w prezencie owoce lub inne jadalne prezenty, ale efekty nie zawsze są takie, jakbyśmy sobie tego życzyli. Oznacza to, że pokoje maluchów toną w zabawkach. Dzieci chętnie bawią się nimi, jednak niechętnie sprzątają po sobie. Właśnie dlatego warto zaplanować system porządkowania przedmiotów i znaleźć najlepszy sposób na przechowywanie zabawek. Dobrym rozwiązaniem jest kupienie jak największej liczby koszy i pudełek. Takie pojemniki są idealne do przechowywania zabawek, ponieważ wszystkie przedmioty można po prostu wrzucić do środka i przykryć pokrywką. Dzięki takiemu rozwiązaniu sprzątanie będzie szybkie i nawet małe dziecko poradzi sobie z tym zadaniem. To również doskonały sposób na błyskawiczne zaprowadzenie porządku w pokoju malucha. Ponadto pojemniki to także metoda na odnawianie zabawek. Dzieci szybko się nudzą i wciąż potrzebują nowych bodźców. W krótkim czasie tracą zainteresowanie ulubionymi dotychczas klockami czy puzzlami i oczekują kolejnych zabawek. Nie trzeba ich od razu kupować! Świetnym sposobem jest schowanie części akcesoriów do pudełka lub koszyka i odstawienie ich na kilka tygodni, a nawet miesięcy. Po tym czasie należy wypakować zabawki i odłożyć te, które właśnie przestają być pożądane. Dzięki temu dzieci będą zachwycone wyposażeniem swojej bawialni przez długie miesiące, a portfel rodziców nie ucierpi na ich radości ani trochę.

Dowiedz się, gdzie w pobliskim Pepco możesz niedrogo kupić pojemniki do przechowywania zabawek: https://pepco.pl/produkty/dom/pokoj-dzieciecy/.

Zamykane szafki – koniec z bałaganem

Kolejnym sposobem na efektywne przechowywanie zabawek są zamykane szafki. W pokoju dziecka powinno być ich jak najwięcej. Małe dzieci nie przepadają za porządkowaniem i skrupulatnym układaniem przedmiotów na półkach, dlatego znacznie lepszym pomysłem jest pozwolenie im na upychanie wszystkie w szafkach i szafeczkach. Oczywiście nie warto uczyć dzieci bylejakości i zamiatania pod dywan, ale można pokazać, że nie wszystko musi znajdować się na widoku. W szafkach zmieszczą się więc nieco starsze zabawki, których nie chcemy eksponować. Można w nich umieścić także ubranka oraz przedmioty sezonowe. Zabawki do piaskownicy czy do zabawy śnieżkami nie są potrzebne cały rok, dlatego w miesiącach, w których nie są używane, mogą poleżeć w szafce. Przed umieszczeniem ich w komodzie czy szufladzie należy je jednak umyć. Warto by w procesie czyszczenia uczestniczyły maluchy. Wówczas zdobędą prawidłowe nawyki.

Zamykane szafki to także idealne miejsce na przechowywanie przedmiotów, które nie powinny się kurzyć. Warto więc umieścić w nich rzadko używane zabawki wykonane z tkanin i innych materiałów nie nadających się do mycia pod bieżącą wodą. Można w nich umieszczać także drobne elementy, jednak te warto schować wcześniej do pudełek. Ponadto zamykane szafki to idealne miejsce na puzzle, gry czy bajki na płytach. Takie przedmioty zazwyczaj mają kolorowe opakowania w różnych kształtach i rozmiarach, co powoduje wrażenie rozgardiaszu na otwartych półkach.

W szafkach z drzwiczkami możemy oczywiście przechowywać nie tylko zabawki, ale także ubranka. Warto uczyć dziecko od najmłodszych lat, że koszulki, spodenki czy bluzeczki należy składać i układać w szafce. Na początku sprzątanie prania można potraktować jako zabawę, organizując konkurs na najlepiej złożoną rzecz czy największą liczbę ułożonych w szafce ubranek. Naturalnie nie należy dążyć do niezdrowej rywalizacji i kształtowania kompleksów u dzieci. Chodzi wyłącznie o zamienienie nielubianego nawet przez dorosłych obowiązku w zabawę i nauczenie malucha dbania o swoje otoczenie.

Komody na drobne akcesoria i ubranka

Drobne akcesoria i niektóre zabawki można z powodzeniem przechowywać w komodach, które idealnie pasują do pokoików dziecięcych. Współczesne komody są dostępne w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach, dlatego bez problemu wkomponują się w każde miejsce. W komodach można przechowywać bieliznę malucha, kosmetyki oraz drobne akcesoria takie jak czapeczki czy szaliczki. Takie rzeczy najczęściej trudno złożyć i równo ułożyć, dlatego najlepszym pomysłem będzie kupienie małych pojemników, przegródek, w których z łatwością umieścimy niewielkie przedmioty. Niższe szuflady komody mogą posłużyć dziecku jako miejsce do wrzucania ulubionych zabawek, które powinny być zawsze pod ręką. Mogą być także miejscem zabaw. W najniższej szufladzie można urządzić domek dla lalek albo parking dla samochodów. Po zakończeniu zabawy wystarczy zamknąć szufladę i porządek gotowy. Prawda, że proste?

Regał na książki – wszystko na swoim miejscu

Dzieci powinny być od najmłodszych lat oswajane z książkami. Warto czytać im jak najwięcej i jak najczęściej, ponieważ dzięki temu rozwijają swoją wyobraźnię oraz ciekawość. Ponadto regularne czytanie dziecku pozytywnie wpływa na budowanie więzi z maluchem, co z pewnością zaowocuje dobrymi relacjami w rodzinie w przyszłości. Książki są również cenną alternatywą dla wszechobecnych ekranów i monitorów, na które nasze dzieci są narażone od najmłodszych lat. Warto zadbać o to, by lektury były wyeksponowane w pokoju malucha. Wówczas będą budziły zainteresowanie dziecka i będą częściej używane. Świetnym pomysłem jest kupienie niskiego otwartego regału na książki i umieszczenie go w miejscu dostępnym dla maluszka. Wówczas dziecko będzie mogło w dowolnym momencie sięgnąć po książeczkę, pooglądać ją lub poprosić o przeczytanie. Dzięki stałemu dostępowi do lektur rozwinie się zainteresowanie czytaniem i nauką i dziecka. Nie zapominajmy jednak o dawaniu właściwego przykładu! Nieczytający rodzic nie będzie literackim autorytetem nawet dla przebywającego w bibliotece maluszka!

Ramki nie tylko na zdjęcia (na dziecięce rysunki)

Małe dzieci uwielbiają rysować. Chętnie chwalą się też swoimi pracami, które często są wieszane na lodówkach, ścianach czy drzwiach. Kilka rysunków to świetny sposób na okazanie maluchowi szacunku i zainteresowania. To również doskonała metoda na docenienie trudu dziecka. Niestety zbyt duża liczba prac powieszonych w przypadkowych miejscach to sposób na bałagan w domu. Rozwiązaniem tego problemu może być analizowanie rysunków czy malunków wraz z dzieckiem. Wspólne wybieranie i ocenianie najlepszych prac pozwoli maluchowi rozwijać swoje umiejętności i nauczy podejmowania decyzji. Oczywiście nie musimy wyrzucać odrzuconych rysunków. Możemy umieszczać je w teczkach i chować w szafkach. Najlepsze prace warto natomiast wkładać w ramki na zdjęcia (są dostępne w wielu formatach) i w takiej formie wieszać na ścianach. To zdecydowanie bardziej estetyczne i trwałe rozwiązanie.

Rozsądne przechowywanie zabawek to sposób na porządek w domu. Wyposażenie pokoiku dziecięcego w kosze, pudła, różnego rodzaju pojemniki oraz pojemne meble sprawi, że wbijające się w stopy klocki czy porozrzucane lalki nie będą problemem w naszym domu czy mieszkaniu. Ważne jest jednak nie tylko odpowiednie umeblowanie bawialni. Należy zadbać także o nauczenie dziecka zasad mądrego przechowywania zabawek. Dzięki temu maluch zdobędzie cenne umiejętności i (być może) nie wyrośnie na bałaganiarza.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku