Tynk dekoracyjny sprawia, że ściany zyskują oryginalny wygląd. Jest alternatywą dla farb, tapet i ozdobnych płyt ściennych. Dostępnymi rodzajami są m.in.: tynki mozaikowe, japońskie i kwarcowe. Każdy z nich pozwala na uzyskanie innego efektu na ścianie.

Tynki dekoracyjne możemy położyć na ściany wewnętrzne i zewnętrzne. Dzięki ich wielowymiarowej strukturze można optycznie powiększyć przestrzeń we wnętrzu, a wykorzystując tynki z gładkim wykończeniem, zyskuje się efekt nowoczesności i eleganckiego minimalizmu.

Jak kłaść tynk dekoracyjny?

Poza funkcją dekoracyjną masy strukturalne mają też inne zalety. Należą do nich np. właściwości hydrofobowe oraz przeciwogniowe. Warunkiem wytrzymałości i estetycznego wyglądu tynków dekoracyjnych jest prawidłowe nałożenie tynku. Przed nałożeniem masy strukturalnej ściana zbudowana z materiału takiego jak np. bloczki silka powinna być zagruntowana. Grunt aplikujemy wałkiem lub pędzlem. Poprawia się w ten sposób przyczepność ściany i wyrównuje się jej chłonność. Tynk dekoracyjny nakładamy na suchą ścianę cienkimi warstwami. Należy stosować się do instrukcji zawartej na opakowaniu, ponieważ sposób nakładania tynku może różnić się w zależności od wybranego rodzaju masy. Dotyczy to np. tynku „baranek” lub „kornik”. Prace należy wykonywać precyzyjnie i bez pośpiechu, ponieważ od sposobu nałożenia zależy efekt dekoracyjny.

Rodzaje tynków dekoracyjnych: betonowe, mozaikowe, kwarcowe i japońskie

W sprzedaży są dostępne różne rodzaje tynków dekoracyjnych. Niektóre z nich zachwycają swoim naturalnym wyglądem i strukturą, inne z kolei nadają się do pomalowania. Poszczególne rodzaje różnią się także składem, który ma znaczący wpływ na ich zastosowanie.

 

  • - Japoński tynk dekoracyjny ‒ ma w swoim składzie strzępki naturalnych tworzyw, np. jedwabiu i bawełny. Położony na ścianie daje efekt rozmycia. Swoim wyglądem imituje tkaninę. Łatwo się go nakłada, ciekawie prezentuje się m.in. w łazience i na klatce schodowej.
  • - Tynk mozaikowy ‒ ma w swoim składzie pokruszone kamienie i marmurki, które sprawiają, że po nałożeniu na ścianę struktura przypomina mozaikę złożoną z nieskończonej liczby kamyczków. Podobny efekt uzyskamy, nakładając tynki kwarcowe. Różnica pomiędzy nimi dotyczy m.in. wielkości drobin. W strukturze tynku mozaikowego kruszywo jest grubsze niż w tynkach kwarcowych.
  • - Tynk „baranek” – w jego strukturze widoczne są większe grudki i drobiny. Ten rodzaj tynku wymaga szczególnej ostrożności podczas nakładania. Masę aplikuje się na ścianę pacą tynkarską, wykonując regularne, okrężne ruchy utrzymywane w jednym kierunku.
  • - Stiuk – wyróżnia go estetyczny i elegancki połysk. Ten typ masy strukturalnej ma w swoim składzie zaprawę tynkarską (najczęściej gipsową, wapienną bądź mieszaną) oraz dodatek pyłu marmurowego lub drobin piasku.
  • - Tynk dekoracyjny „kornik” – po położeniu na ścianie tworzy efektowne przerwy w strukturze tynku. Podobnie jak tynk typu „baranek” wymaga specyficznego sposobu nakładania. Podczas aplikacji masy na ścianę wykonujemy ruchy skierowane w przeciwnych kierunkach.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku