Żyjemy w czasach wszechobecnego konsumpcjonizmu. Większość z nas żyje według zasady „więcej znaczy lepiej”. Wydajemy dużo pieniędzy na rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujemy, przez co coraz częściej wpadamy w długi. Przeciętny Polak jest zadłużony aż na kilkanaście tysięcy złotych.

Co zrobić, aby wydawać mniej? Czy jest możliwe posiadanie mniejszej ilości rzeczy i bycie bardziej szczęśliwym? Z odpowiedziami na te pytania przychodzą założenia cieszącego się na całym świecie rosnącą popularnością ruchu zero waste. Sprawdź, jak działają minimaliści.

Co to jest minimalizm?

W gruncie rzeczy jest to po prostu prostota - powiedział w rozmowie z nami ekspert finansowy z grupy portali Banki24. Maksymalne uproszczenie swojego życia poprzez zaprzestanie nadmiernej konsumpcji, która przejawia się głównie w sferze zakupowej. Na co dzień kupujemy mnóstwo różnych rzeczy, które wcale nie są nam niezbędne - od ubrań poczynając, na rozmaitych elektronicznych gadżetach kończąc.

Taki styl życia oparty na tak zwanych podszytych emocjami zakupach prowadzi do chaosu nie tylko w naszych finansach, ale i w całym życiu. Gonimy za dobrami materialnymi, których w głębi serca wcale nie chcemy, ani nie potrzebujemy, ale czujemy swego rodzaju presję społeczną do ich posiadania. Ślepo podążamy za trendami, chcą być dobrze odbieranym przez innych ludzi, ponieważ swoje poczucie własnej wartości budujemy właśnie na podstawie ich opinii o nas. Niestety taka konstrukcja nie ma odpowiednich fundamentów. Jest jak zamek na piasku, który w końcu się zawali. Nie uda się podnieść niskiej samooceny poprzez zakup kolejnego modnego gadżetu.

Minimalizm sprzyja nie tylko sporym oszczędnościom finansowym, ale również uporządkowaniu naszego życia i wprowadzeniu w nie poczucia szczęścia i harmonii, u którego podstaw nie leżą dobra materialne, a te duchowe. Ale to jeszcze nie koniec- oparty właśnie na minimalizmie ruch zero waste, ma na celu również skierowanie większej uwagi w stronę natury i zmaksymalizowanie działań na rzecz oczyszczenia i ochrony środowiska naturalnego.

Minimalizm w portfelu.

Mnogość możliwości dokonywania transakcji bezgotówkowych (tradycyjna i wirtualna karta płatnicza, bankowa aplikacja mobilna, BLIK i inne) sprawia, że nie do końca panujemy nad stanem naszego portfela. Wirtualne pieniądze wydaje się znacznie łatwiej i szybciej niż te papierowe. Chcesz się o tym przekonać? Postaw przed sobą wyzwanie- przez miesiąc płać za wszystko wyłącznie gotówką. Zobaczysz, że już samo to sprawi, że wydasz o wiele mniej niż zwykle.

Chcąc zminimalizować swoje wydatki, przeanalizuj dokładnie swój domowy budżet. Najczęstszym problemem, który mocno obciąża nas finansowo, jest tak zwany „długi ogon”, z którego rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę. Dlatego spisz dokładnie wszystkie swoje miesięczne wydatki. Zacznij od tych najpoważniejszych typu opłaty za mieszkanie, media, jedzenie, raty kredytowe. Następnie przejdź do drobniejszych jak zachcianki (słodycze, alkohol, papierosy, nocne wyjścia na miasto itp.) Tworząc to zestawienie bądź bezwzględnie szczery sam ze sobą. Pozwoli Ci to uzmysłowić sobie, ile pieniędzy tak naprawdę przecieka Ci przez palce każdego miesiąca, ponieważ wydajesz je na rzeczy, które nie tylko nie są Ci niezbędne, ale często wręcz szkodzą Twojemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Zrezygnuj więc z większości drobnych zbędnych wydatków tworzących „długi ogon” w Twoich finansach.

Zacznij się kierować zasadą „mniej znaczy więcej”. Ogranicz ilość kupowanych ubrań i sprzętów, do tego, co naprawdę jest Ci potrzebne. Każdego dnia idź o krok dalej w stronę życiowego minimalizmu, a szybko zauważysz zmiany w Twoim portfelu. Przykładowo zrezygnuj z przetworzonej żywności w plastikowych opakowaniach. Zamiast niej wybieraj proste naturalne produkty żywnościowe (warzywa, owoce, kasze), które możesz kupić na wagę. Są one znacznie tańsze niż te przetworzone, ponadto służą zdrowiu i środowisku naturalnemu.

Kolejny minimalistyczny trend, który pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze to ekologiczne metody prania i sprzątania. Zainteresuj się tym, w jaki sposób efektywnie sprzątać mieszkanie przy użyciu octu i sody oczyszczonej zamiast drogich chemicznych środków czyszczących. Przestań kupować zanieczyszczające środowisko i kosztowne proszki do prania i płyny do płukania tkanin. Zastąp je tanimi i ekologicznymi zamiennikami takimi jak indyjskie orzechy piorące i naturalne olejki eteryczne.

Prowadź na bieżąco spis swoich wydatków i po kilku miesiącach porównaj go, do tych które ponosiłaś wcześniej. Będziesz zaskoczona, jak wiele można zaoszczędzić, prowadząc minimalistyczny tryb życia. Początkowo taka minimalistyczna rewolucja może wydawać się trudna do przeprowadzenia. Dlatego wprowadzaj do swojego życia nowe nawyki stopniowo po jednym lub dwa naraz, dokładając następne, gdy te już staną się Twoimi nawykami. Minimalizm pozwoli Ci odzyskać kontrolę nad swoimi wydatkami, a co za tym idzie zbudować wyższą samoocenę i większe zaufanie do siebie.

 Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku