Kubeczek menstruacyjny to środek higieniczny cieszący się coraz większym zainteresowaniem. Komfort i bezpieczeństwo użytkowania oraz jego praktyczny charakter sprawiają, że coraz więcej kobiet sięga po tę alternatywę. Najwięcej jednak wątpliwości budzi sama aplikacja kubeczka, która zwłaszcza na początku przysparzać może pewnych trudności. Jeśli więc zastanawiasz się, jakie są sposoby aplikacji kubeczka oraz jak znaleźć ten idealny dla siebie, warto zapoznać się z treścią poniższego artykułu.
  1. Kubeczek menstruacyjny – pierwsza aplikacja

  2. Jak włożyć kubeczek menstruacyjny?

  3. Jaką pozycję do aplikacji wybrać?

  4. Jak sprawdzić, czy kubeczek menstruacyjny jest prawidłowo zaaplikowany?

  5. Jak wyjąć kubeczek menstruacyjny?

Po pierwsze pamiętaj, że aplikacja kubeczka wymaga praktyki. Początkowo może być nieco nieprzyjemna i powodować lekki dyskomfort, warto jednak dać sobie trochę czasu, a każda kolejna przebiegać będzie sprawniej i efektywniej. Jak więc skutecznie założyć kubeczek menstruacyjny? Poniżej znajdziesz kilka rad od naszego eksperta.

Kubeczek menstruacyjny – pierwsza aplikacja

Pierwsza aplikacja kubeczka menstruacyjnego może wydawać się trudna i skomplikowana. Na co więc zwrócić uwagę? Jak się przygotować? Jak założyć kubeczek menstruacyjny? Przede wszystkim zadbaj więc o komfortowe i intymne warunki. Na początku krok po kroku zapoznaj się z instrukcją dołączoną do opakowania i przestrzegaj wszelkich wytycznych. Rozluźnij się i uważnie podążaj za wskazówkami. Podczas aplikacji najważniejsza pozostaje kwestia higieny, dlatego zanim przystąpisz do jakichkolwiek czynności, dokładnie umyj ręce wodą z mydłem, a następnie obficie spłucz strumieniem ciepłej wody. Przed pierwszym użyciem kubeczek menstruacyjny należy także bezwzględnie wysterylizować, gotując go przez 5 minut we wrzącej wodzie.

Jak włożyć kubeczek menstruacyjny?

Wyróżniamy kilka sposób aplikacji kubeczków menstruacyjnych, to który z nich wybierzesz, zależy tylko od Ciebie. Warto jednak przetestować każdy z nich. Poszczególne Kubeczki Menstruacyjne różnią się między sobą kształtem oraz elastycznością, co przekłada się na komfort ich aplikacji. Główna zasada aplikacji mówi o tym, aby wsuwanie rozpocząć od grubszej, złożonej części kubeczka. Istnieje także kilka różnych sposobów składania kubeczka menstruacyjnego. Do tych podstawowych zaliczamy zwijanie kubeczka w kształt litery „C” bądź „S”.

Jaką pozycję do aplikacji wybrać?

Niezależnie od sposobu aplikacji na początek spróbuj znaleźć wygodną dla siebie pozycję. Jest to niezwykle istotne dla całego procesu aplikacji kubeczka. Zwykle jest to ta sama pozycja, w której aplikowałaś wcześniej tampon. Część z kobiet preferuje delikatne przykucnięcie bądź rozstawienie nóg, część z kolei siada na toalecie lub podnosi jedną nogę. Kolejną istotną kwestią jest rozluźnienie mięśni dna miednicy.

Jak sprawdzić, czy kubeczek menstruacyjny jest prawidłowo zaaplikowany?

Odpowiednio złożony Kubeczek Menstruacyjny wsuń do pochwy, tak aby żadna jego część nie wystawała poza pochwę. Zawsze upewnij się, czy kubeczek został prawidłowo włożony. W tym celu możesz delikatnie przesunąć palcem po jego krawędzi, sprawdzając czy właściwie się rozłożył oraz czy z każdej strony przylega do ściany pochwy. Możesz też delikatnie pociągnąć za końcówkę kubeczka. Prawidłowo zaaplikowany kubeczek będzie stawiał niewielki opór.

Kubeczek menstruacyjny należy opróżniać maksymalnie co 12 godzin. Na początku użytkowania warto jednak robić to częściej, aby upewnić się, że dobraliśmy właściwy rozmiar kubeczka. Pamiętaj, że kubeczek menstruacyjny możesz używać także w nocy.

Jak wyjąć kubeczek menstruacyjny?

Na tym etapie równie ważna co przy aplikacji jest kwestia higieny. Dokładnie umyj więc ręce, a następnie przyjmując dogodną dla siebie pozycję, złap dolną część kubeczka menstruacyjnego, delikatnie go ściskając. Pozwoli to odessać kubeczek od ścianek pochwy. Następnie pociągnij kubeczek. Zawartość wylej do toalety, a kubeczek dokładniej umyj. Pamiętaj, aby podczas wyciągania rozluźnić mięśnie, a kubeczek wyciągać delikatnie i powoli.

Tradycyjne środki higieny coraz częściej zastępowane są przez kubeczki menstruacyjne. Przemyślana budowa oraz kształt kubeczków sprawiają, że zapewniają pełną swobodę i komfort nawet do 12 godzin użytkowania, a ich właściwa aplikacja zapewnia stuprocentową ochronę.

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku