Znajdziemy je w zasadzie na każdym kroku, są niewielkie, ale pomagają nam zaopatrzyć się w najpotrzebniejsze produkty. Mowa o osiedlowych sklepach. Tego typu sieci niezwykle prężnie się rozwijają ku zadowoleniu okolicznych mieszkańców. Co sprawia, że tak chętnie odwiedzamy lokalne usługi?

Popularność osiedlowych usług  

Trudno dziś znaleźć osiedle, które nie posiadałoby własnego dyskontu spożywczego. Czasem jest to pojedynczy lokal, czasem kilka mniejszych usług takich jak sklep, apteka, bank, kawiarnia itp. Podczas projektowania nowoczesnych budynków mieszkalnych duży nacisk kładzie się również na ten element. W końcu takie rozwiązanie przynosi wiele korzyści przede wszystkim mieszkańcom.  

Dlaczego wybieramy osiedlowe sklepy?

Współcześnie coraz bardziej cenimy swój prywatny czas. Świat oferuje nam tyle form jego spędzania, że nie chcemy przeznaczać go w całości na czynności takie jak np. zakupy. Wolimy poświęcić się rodzinie, licznym pasjom i wypoczynkowi. Lokalne usługi będące elementem osiedli są odpowiedzią na te potrzeby. 

W osiedlowych sklepach cenimy sobie przede wszystkim ich bliskość. Wielkopowierzchniowe markety znajdują się zazwyczaj w galeriach handlowych lub na obrzeżach miast, co nie zawsze daje szansę na zrobienie szybkiego wypadu po zakupy. Do tego dochodzą ogromne kolejki (zwłaszcza w soboty), a w efekcie zwyczajna czynność zmienia się w kilkugodzinną wyprawę.   

Sklepy osiedlowe, choć bywają gorzej wyposażone, nie odbiegają już standardem od popularnych hipermarketów. Pod wieloma względami natomiast okazują się wygodniejsze. Dużą zaletą są przede wszystkim godziny otwarcia – często funkcjonują od wczesnych godzin porannych, czasem nawet do północy. Dzięki temu mieszkańcy mogą zaopatrzyć się w niezbędne produkty niezależnie od pory dnia. Ponadto nie muszą stać w kolejkach, a same zakupy nie zabierają im dużo czasu.     

Lokalne usługi nie ograniczają się wyłącznie do samych sklepów. Na osiedlach pojawiają się apteki, kawiarnie, usługi kosmetyczne, a nawet oddziały banków. Usługodawcy dostrzegają potencjał drzemiący w takich miejscach. Nowoczesne osiedla coraz częściej stają się pod tym względem samowystarczalne. W ich obrębie mieszkańcy załatwią wszystkie niezbędne potrzeby.       

Lokalne usługi – korzyść także dla przedsiębiorców

Założenie osiedlowego sklepu może się okazać świetnym pomysłem na własny biznes. Lokali użytkowych w Warszawie nie brakuje (znajdziemy je choćby tutaj). Na nowo wybudowanych osiedlach przedsiębiorcy wciąż mogą znaleźć przestrzeń do zagospodarowania. Usługodawca również zyskuje na takiej decyzji. Przede wszystkim ma już określoną grupę klientów gotowych korzystać z jego usług, czyli mieszkańców okolicznych bloków i wieżowców. Dzięki temu może dopasować swoją ofertę do ich zapotrzebowania.  

W przypadku zakładania osiedlowych lokali usługowych dodatkową zaletą jest przestrzeń znajdująca się przed budynkiem. Można ją wykorzystać jako miejsca do parkowania dla klientów oraz dostawców. Przed sklepem można umieścić także miskę z wodą oraz uchwyt na umocowanie smyczy. Takie rozwiązanie przyciągnie kupujących, którzy poranne zakupy łączą ze spacerem w towarzystwie czworonoga.

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku