Kobieta miesiączkuje średnio 65 dni w roku. Podczas tych dni należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią higienę, która zabezpiecza przed rozwojem infekcji intymnych.

Budowa żeńskiego układu płciowego

Warto zacząć od anatomii układu rozrodczego. Znajomość budowy pozwoli nam zrozumieć, w jaki sposób należy prawidłowo dbać o higienę. Żeński układ rozrodczy składa się z części zewnętrznej i wewnętrznej. Zewnętrzne narządy płciowe to: wzgórek łonowy, wargi sromowe większe, mniejsze, łechtaczka i przedsionek pochwy. Do wewnętrznych należą: pochwa, szyjka macicy, macica, jajowody oraz jajniki. Pochwa oczyszcza się poprzez uwalnianie wydzieliny, dlatego nie powinniśmy wprowadzać tam żadnych preparatów. Podczas mycia oczyszczamy tylko zewnętrzne narządy płciowe.

Długie kąpiele w wannie?

Gorące kąpiele mogą przynieść ulgę w bólu, ale mogą również nasilić krwawienie poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych. Dodatkowo ciepła, zanieczyszczona krwią, woda jest doskonałą pożywką dla bakterii. Warto podczas tych kilku dni zrezygnować z kąpieli na rzecz prysznica. Ulgę w bólu mogą przynieść ciepłe okłady lub środki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jednym z takich leków jest Ketesse SL, który zawiera deksketoprofen. Zaletą tego leku jest szybki początek działania przeciwbólowego oraz możliwość zastosowania przed posiłkiem. Przyjmowanie NLPZ zmniejsza dolegliwości bólowe u ok. 70% kobiet.

Higiena podczas miesiączki

Sam sposób mycia podczas miesiączki jest identyczny jak w trakcie innych dni. Zarówno podcieranie, jak i podmywanie, powinno odbywać się w kierunku od sromu do odbytu. Zapobiega to przedostawaniu się bakterii kałowych, które opowiadają za rozwój infekcji. Do mycia można użyć zarówno zwykłego żelu pod prysznic, jak i płynu do higieny intymnej.  Ważne, by nie powodowały podrażnień i były bezzapachowe. Istotna jest także częstotliwość. Staramy podmywać się co najmniej dwa razy dziennie. W przypadku intensywnego krwawienia, wysokiej temperatury lub treningu, warto zwiększyć tę częstotliwość.

Jakich produktów używać?

Nie ma idealnego produktu higienicznego zabezpieczającego przed krwawieniem. Każdy z nich ma swoje plusy oraz minusy. Najważniejsze jest, by używać go zgodnie z przeznaczeniem i według instrukcji. Przed każdą aplikacją tamponu lub kubeczka dokładnie myć ręce. Tampony mogą pozostać w ciele do 6 godzin, kubeczki menstruacyjne nawet do 12 godzin. W przypadku podpasek i wkładek najlepiej zmieniać je co 4 godziny. U osób, które cierpią na nawracające infekcje, lepiej robić to częściej. Jeśli krwawienie ustępuje, warto zmienić podpaski na wkładki higieniczne, które zapewnią większą przewiewność. Warto pamiętać, że zarówno tampony, jak i kubeczki menstruacyjne, mogą powodować zespół wstrząsu toksycznego związany z namnażaniem się w pochwie toksyny gronkowca złocistego. Jest to ostre, zagrażające życiu zatrucie, które charakteryzuje się gorączką, wysypką oraz spadkiem ciśnienia tętniczego. Jeśli w trakcie miesiączki zaobserwujesz u siebie takie objawy, należy niezwłocznie udać się do szpitala.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku