Badanie radiologiczne brzucha to diagnostyka obrazowa wykorzystująca metody oparte na zjawisku promieniowania rentgenowskiego. Badania, takie jak: tomografia komputerowa, urografia czy zdjęcie rentgenowskie jamy brzusznej, pozwalają na uwidocznienie struktur znajdujących się pod powierzchnią skóry, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne zdiagnozowanie problemu zdrowotnego oraz wdrożenie optymalnego leczenia. Jak przygotować się na badanie radiologiczne?

Dlaczego ważne jest przygotowanie się do badania?

Metody radiologiczne wykorzystywane w badaniu jamy brzusznej pozwalają na ustalenie z dużą dokładnością zarówno zmian anatomicznych, jak również charakteru struktur znajdujących się wewnątrz brzucha tkanek. Najdokładniejszą metodą jest tomografia komputerowa – badanie pozwalające na złożenie trójwymiarowego obrazu struktur wewnętrznych na podstawie wykonywanych w szybkim tempie wielu zdjęć rentgenowskich.

W kontekście podejrzenia rozlicznych chorób badania radiologiczne charakteryzują się wysoką czułością i swoistością. Zamazanie obrazu przez znajdujące się wewnątrzjelitowo masy kałowe lub pęcherze powietrza ogranicza jednak widoczność struktur wewnątrzbrzusznych, a co za tym idzie zdolności diagnostyczne wykonującego badanie specjalisty. W przypadku, kiedy badanie należy wykonać „na cito”, np. po urazie, lub gdy występują inne stany ostre, nie należy przeciągać czasu wykonania badania. Gdy badanie radiologiczne jest wykonywane planowo, należy zastosować się do kilku rad, co pozwoli na zmaksymalizowanie efektu diagnostycznego i pozwoli na dokładniejszy wgląd w ciało.

Jak przygotować się do badania?

Aby przygotować się do badania radiologicznego jamy brzusznej, należy zastosować się do poniższych zaleceń:

  • W trakcie dnia poprzedzającego badanie należy powstrzymać się od spożywania wzdymających, ciężkostrawnych posiłków. Obecność resztek pokarmowych lub gazów wewnątrz jelit utrudni widoczność struktur znajdujących się za tymi przeszkodami.
  • Aby zapobiec zaleganiu gazów jelitowych, można użyć środków farmakologicznych. Espumisan to lek zawierający symetykon – jest to substancja rozbijająca zalegające bąble powietrza w jelitach poprzez zmniejszenie napięcia powierzchniowego pęcherzy powietrza.
  • Do badania należy przystąpić na czczo, najlepiej powstrzymując się od spożywania pokarmów w dniu badania. Zalecane jest powstrzymanie się od picia kawy oraz palenia wyrobów tytoniowych.
  • W przypadku przyjmowania na stałe jakichś leków należy je przyjąć zgodnie z zaleceniami, popijając wodą niegazowaną.

W trakcie badania należy zdjąć wszystkie metalowe przedmioty, poinformować osoby wykonujące badanie o implantach i innych obecnych na stałe elementach znajdujących się w ciele, a także stosować się do poleceń obsługi. Przed badaniem badany dostaje dokładną instrukcję, co należy robić, aby badanie mogło zostać przeprowadzone w prawidłowy sposób.

Gdy zastosowane zostaną powyższe zalecenia, a w trakcie samego zabiegu badany współpracuje z personelem, badanie radiologiczne jamy brzusznej ma bardzo wysoką wartość diagnostyczną i stanowi podstawę do wprowadzenia zindywidualizowanego leczenia przyczynowego.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Drożdżówka z makiem Biedronka kcal

Wersja do druku