Staw kolanowy jest największym stawem w ludzkim ciele, a ból w jego obrębie jest powszechną dolegliwością. Przyczyn występowania tego problemu jest bardzo dużo – od niemalże oczywistych, łatwo uchwytnych, takich jak urazy, do bardziej skomplikowanych, często stanowiących większy problem diagnostyczny. Niezależnie od przyczyny ważne jest, aby wiedzieć, jak w przypadku wystąpienia bólu postępować oraz jakie są dodatkowe niepokojące objawy, które powinny skłonić do wizyty u lekarza.
Przyczyny bólu kolana
Jest to zagadnienie stosunkowo złożone. Samo kolano zbudowane jest z wielu elementów, które w przebiegu różnych urazów czy chorób mogą ulec uszkodzeniu, w efekcie czego dochodzi do wystąpienia objawów bólowych. Do przyczyn tych zalicza się między innymi:
  • Urazy, które są niezwykle częstą przyczyną występowania dolegliwości bólowych. Upadki, wypadki komunikacyjne czy kontuzje odnoszone w wyniku uprawiania sportu – to tylko niektóre z możliwych przyczyn urazów w obrębie kolana. Złożona budowa stawu kolanowego powoduje, że uszkodzeniu może ulec wiele elementów budujących ten staw. Są to między innymi więzadła, takie jak: więzadło krzyżowe przednie, znane pod skrótem pochodzącym od nazwy łacińskiej – ACL, kości udowa oraz piszczelowa, a także ścięgna.
  • Zwichnięcie rzepki, którego przyczyną może być między innymi niedostateczne napięcie mięśnia czworogłowego uda, również objawiać się będzie bólem.
  • Infekcyjne zapalenie stawów o etiologii bakteryjnej, którego przyczyną są często dwoinka rzeżączki czy gronkowiec złocisty, również może objawiać się dyskomfortem oraz bólem stawu kolanowego w przypadku jego zajęcia.

Wymienionym wyżej przyczynom bólu kolana towarzyszyć może szereg innych objawów, takich jak: zaczerwienie, obrzęk czy zwiększone ucieplenie. Warto jednak wiedzieć o objawach szczególnie niepokojących, do których zalicza się: znaczny obrzęk, ograniczenie ruchomości, oznaczające brak możliwości pełnego zgięcia czy też wyprostowania kończyny dolnej w stawie kolanowym, gorączkę oraz ewidentną deformację kolana. Niezależnie od objawów wymienionych wyżej zawsze należy udać się do gabinetu lekarskiego w przypadku wystąpienia niepokojących nas symptomów.

Co robić w przypadku bólu kolana i jak temu zapobiegać?

Przede wszystkim należy pamiętać o możliwości zastosowania profilaktyki pierwotnej i niedopuszczania do rozwinięcia dolegliwości. Czynnikiem ryzyka występowania bólu w stawie kolanowym, któremu można zapobiec, jest zbyt duża masa ciała. Przestrzeganie odpowiedniej diety czy zgodna z możliwościami aktywność fizyczna umożliwia utrzymywanie właściwej wagi i przez to zapobiega przeciążeniom oraz urazom kolan. Jednak w przypadku, gdy występują objawy bólowe, warto pamiętać o możliwości zastosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak deksketoprofen, który poprzez swoje działanie pomoże uśmierzyć ból i stan zapalny. Należy również nie nadwyrężać stawu kolanowego dotkniętego bólem, a powstrzymanie się od intensywnego wysiłku pomoże w szybszej regeneracji i powrocie do pełni zdrowia.

Przed użyciem każdego leku należy zapoznać się z ulotką zawierającą wskazania i przeciwskazania, dawkowanie  oraz inne informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego lub skonsultować się  z farmaceutą. Jeżeli dolegliwości bólowe nasilają się lub nie ustępują przez dłuższy czas, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który określi dalsze postępowanie oraz zleci odpowiednie badania w celu wykluczenia bądź potwierdzenia innych schorzeń mających podobny przebieg.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku