W łóżku spędzasz średnio 25 lat swojego życia. Warto zatem zadbać o to, aby materac, na którym śpimy był maksymalnie wygodny. Czym się kierować podczas kupna materaca dla pary i jak pogodzić różne oczekiwania partnerów?

Zakup materaca dla pary może sprawić wiele trudności. Nic w tym nadzwyczajnego, z uwagi na różnice w Waszej wadze, które mogą wynosić nawet do 30 kg.

Dwa czy jeden materac dla dwojga?

Wybór dwóch materacy to droższy wariant, jednak nie warto go od razu odrzucać ze względu na cenę. Po pierwsze: z uwagi na komfort spania i na dobrany indywidualnie pod użytkownika stopień twardości. Łatwiej jest również z ich mobilnością, w przypadku prania, wietrzenia i przenoszenia na nowe miejsce. Jednak, kiedy chcesz wtulić się w swojego partnera, rodzi się problem, bo dwa złączone materace mogą się po prostu… rozsuwać. Dobrym wariantem w takim sytuacji, jest zakup dodatkowego materaca nawierzchniowego, który zniweluje przerwę.

Pojedynczy materac nazywany jest przez producentów materacem małżeńskim lub materacem Dualsleep. W przypadku tego zakupu, musimy przeanalizować nasze potrzeby i wziąć pod uwagę ciężar ciała, wrodzoną skłonność do alergii, czy choćby osobiste upodobania.

W przypadku zakupu jednego materaca zbędny jest również zakup dodatkowego, wspomnianego już wcześniej materaca nawierzchniowego. Ważnym aspektem, jest również dopasowanie materaca do posiadanego stelaża. Polecamy te o średniej twardości. Dobrze dobrany materac, powinien współgrać ze stelażem i być oparciem dla kręgosłupa na całej jego długości.

Na co zwrócić uwagę kupując materac?

Wygodny materac to niezbędny element każdego komfortowego łóżka. Dzięki niemu, czujesz się wypoczęta i możesz efektywnie pracować. Niektóre typy materacy przyczyniają się do zniwelowania bólu pleców i wpływają korzystnie na poprawną postawę ciała. Na rynku do wyboru mamy 2 rodzaje materacy: piankowe i sprężynowe. Przy czym, nie myl pierwszego z wymienionych z produktem piankowym z ubiegłego wieku.

Materac piankowy

Nowoczesne materace piankowe posiadają nawet do siedmiu stref twardości, które gwarantują ergonomiczne dopasowanie się materaca do kształtu Twojego ciała. Zazwyczaj wkład wykonany jest z pianki wysokoelastycznej oraz z dwóch warstw tzw. pianki visco. Zawsze sprawdzaj, czy wybrany przez Ciebie produkt, posiada zdejmowany pokrowiec, co jest jednoznaczne z możliwością jego prania.

Obecnie materace piankowe uważane są za jedne z najlepszych na rynku. Doskonale przepuszczają powietrze, dzięki czemu wewnątrz produktu nie powstaje pleśń i zminimalizowane jest ryzyko rozwoju drobnoustrojów. Materace piankowe są dobrym rozwiązaniem dla alergików, dzięki swoim właściwościom antyalergicznym – nie gromadzą kurzu i bardzo szybko odprowadzają wilgoć.

Materac sprężynowy

Nieco droższą alternatywą do wyżej wymienionego materaca piankowego, jest materac sprężynowy. Zbudowany jest z pracujących niezależnie sprężyn kieszeniowych, które są usytuowane w osobnych kieszeniach, co zapewnia odpowiednie podparcie ciała. Są one idealne dla par, kiedy mamy do czynienia z większym naciskiem ciężaru ciała. Polecamy wybór materaca o średniej twardości.

Do wyboru materace są także sprężynowe materace bonellowe, jednak nie zalecamy ich dla par. Nie zapewniają tak dobrej elastyczności powierzchniowej, jak w przypadku materacy sprężynowych kieszeniowych. Przekłada się to oczywiście na jakość snu. Wnętrze zbudowane jest na kształt odwróconej klepsydry. 

Warto także pamiętać o gwarancji na materac, która obejmuje zazwyczaj rdzeń z pianki w przypadku materacy piankowych oraz w drugim przypadku – sprężyn. Inwestycja w wysokiej jakości materac to zakup na lata i klucz do snu w komfortowych warunkach. Jeśli masz ochotę budzić się ze swoim partnerem wypoczęta, pełna werwy, z uśmiechem na twarzy każdego ranka, przeanalizuj powyższe i dokonaj mądrej decyzji dla siebie i swojego partnera.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku