Żylaki kończyn dolnych to zmienione żyły o charakterystycznej morfologii przypominającej rozszerzone kłębki. Przepływ krwi w żylakach jest utrudniony, a ściany naczynia osłabione. Żylaki, oprócz charakterystycznego wyglądu, objawiają się również symptomami, takimi jak: świąd, ból oraz opuchnięcia stóp. Wraz z wiekiem oraz wśród kobiet rośnie częstość występowania żylaków. Jak przeciwdziałać ich powstaniu? Czy jest to groźna dla zdrowia choroba?

Jak powstają żylaki?

Żylaki nóg powstają na bazie powierzchownych naczyń żylnych kończyn dolnych. Najczęściej żyły odpiszczelowej. Poprzez uszkodzenie ścian żył prawidłowe naczynia ulegają procesom degradacji transformując się w żylaki. Najczęstszą przyczyną uszkodzeń ścian naczyń jest niewydolność zastawkowa. Inne przypadłości objawiające się powstaniem żylaków nóg to przede wszystkim incydenty zakrzepicy lub mechaniczne uszkodzenie naczyń kończyn dolnych utrudniające przepływ krwi.

Niewydolność zastawkowa może być spowodowana idiopatycznie, czyli bez wyraźnej przyczyny, ale może stanowić część zespołu chorobowego nazywanego przewlekłą niewydolnością żylną (PNŻ). Jest to niejednorodna choroba objawiająca się przede wszystkim uszkodzeniem zastawek żylnych.

Zastawki są to struktury konieczne do utrzymania prawidłowego przepływu krwi przez naczynia. Ograniczają refluks (przepływ wsteczny) krwi żylnej oraz zmniejszają miejscowy poziom słupa płynu, przez co krew może być doprowadzana do serca z użyciem mniejszej energii. Stanowią rodzaj zaworu dzielącego żyłę na wiele sektorów.

Czy należy przeciwdziałać powstawaniu żylaków nóg?

Żylaki nie są niebezpieczne dla zdrowia, ale problematyczne mogą być ich powikłania. Jeśli żylaki dotyczą jedynie naczyń powierzchownych, prawidłowe krążenie krwi jest zachowane. Jednak w przypadku np. przewlekłej niewydolności żylnej problem dotyczy także żył głębokich. Powoduje to znaczny ubytek w krążeniu z dolnych partii nóg, co może wywołać silne obrzęki, chromanie przystankowe (ból nóg przy ruchu) oraz owrzodzenia. Obecność żylaków sprzyja ryzyku zastoju krwi i jego konsekwencjom.

Jak przeciwdziałać powstawaniu żylaków?

Aby zapobiegać powstawaniu żylaków, należy przede wszystkim unikać czynników ryzyka, wykazujących korelację z powstawaniem choroby. Najważniejszymi czynnikami, na które mamy wpływ, są:

 • siedzący tryb życia,
 • nadmierna masa ciała.
 • W prewencji żylaków wskazane jest unikanie lub kompensacja powyższych stanów. Siedzący tryb życia jest problemem dotyczącym większość populacji. W przypadku uszkodzonych zastawek skutkiem długotrwałego braku ruchu w tej pozycji są obrzęki oraz ból. Metodą na kompensowanie sobie długiego siedzenia jest robienie sobie przerw na spacery, masaże oraz rekreacyjny wysiłek fizyczny. Dodatkowym sposobem leczenia, który może zmniejszać uczucie ciężkich, zmęczonych nóg i obrzęki, jest stosowanie żelu z heparyną, jak np. Lioton 1000.

  Otyłość to choroba cywilizacyjna związana często z brakiem wysiłku fizycznego lub nieprawidłową dietą. Zrzucenie dodatkowych kilogramów jest dobrym pomysłem, gdy chcemy zmniejszyć ryzyko powstania żylaków oraz wystąpienia wielu innych chorób przewlekłych.

  Najczęściej zadawane pytania  Podobne artykuły:


  Wersja do druku