Praca w branży modowej niejedno ma imię. W tym sektorze za kształt i charakter kolekcji odpowiadają nie tylko projektanci, ale również technologowie odzieży czy krojczy. Spory udział w powstawaniu tekstyliów mają także konstruktorzy odzieży, zajmujący się m.in. tworzeniem szablonów czy siatek konstrukcyjnych, a także poszukiwaniem rozwiązań, dzięki którym konkretne części garderoby będą pasowały do wielu sylwetek.

Jak przygotować się do tego zawodu?

Zawód konstruktora odzieży to wymagająca profesja, dlatego podjęcie pracy w tym sektorze musi być poprzedzone sumienną nauką. Jednym z popularnych rozwiązań wśród młodych adeptów tego fachu są specjalistyczne studia. Tego typu kształcenie oferują m.in. Krakowskie Szkoły Artystyczne czy Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach. Na chętnych czekają też studia podyplomowe np. na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. Chętni do podjęcia pracy w tej branży mogą zdecydować się także na uczestnictwo w kursach. Warto jednak zwrócić uwagę na stopień zaawansowania poszczególnych grup (należy unikać tych opcji, które nie są zróżnicowane pod względem poziomu umiejętności), zakres przedmiotów i cenę warsztatów.

Na czym polega praca konstruktora odzieży?

Konstruktor odzieży ma sporo obowiązków. Jednym z nich jest regularna praca w zespole, dlatego musi on cechować się umiejętnością efektywnej współpracy m.in. z projektantami, technologami odzieży i krawcami. Konstruktor w swojej codziennej pracy skupia się zazwyczaj na tworzeniu szablonów (kiedyś głównie tekturowych lub na papierze termoprzylepnym, ale obecna technika pozwala na opracowywanie wersji cyfrowych). W wielu miejscach od konstruktorów odzieży wymaga się także umiejętności zmiany rozmiaru wykroju, czyli tzw. stopniowania odzieży. Osoby trudniące się tą profesją, chcąc sprawdzić efekt swojej pracy, bardzo często szyją też próbne wersje projektów, na podstawie których mogą ocenić, czy jakieś elementy wymagają jeszcze poprawy. Finalnie od konstruktora oczekuje się wypracowania takiej wersji produktu, która będzie jak najlepiej odwzorowywała koncepcję projektanta i posłuży jako baza do dalszych prac.

Jak kształtują się zarobki w tym sektorze?

Wysokość miesięcznego wynagrodzenia konstruktora odzieży jest w dużej mierze uzależniona od wielkości przedsiębiorstwa, w którym został zatrudniony. Czynnikiem, który ma znaczący wpływ na wysokość pensji, jest także wielkość miasta. Nie można jednak zapominać o stażu (im dłuższy, tym lepiej, a wiele firm wymaga co najmniej 5-letniego doświadczenia), umiejętnościach i wykształceniu. Mediana wynagrodzeń w tej profesji, według portalu wynagrodzenia.pl, wynosi 4200 zł brutto, a zarobki przekraczające tę kwotę odnotowuje 25% osób pracujących w tym zawodzie.

Gdzie może pracować konstruktor odzieży?

Konstruktorzy odzieży mogą pracować w wielu miejscach. Część z nich zatrudnia się w dużych firmach (takich jak https://www.lppsa.com/kariera), odnoszących globalne sukcesy i działających na zagranicznych rynkach. Praca w tego typu przedsiębiorstwach to sporo możliwości oraz gwarancja ciągłego rozwoju, poznawania nowych technik, a także szansa na pracę z doświadczonymi specjalistami. Świetną alternatywą są także nieco mniejsze firmy, będące doskonałym startem dla tych, którzy stawiają w tym zawodzie swoje pierwsze kroki. To rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla osób, które dopiero uczą się obsługi takich programów jak m.in. CorelDraw, Gerber czy Lectra. Konstruktor odzieży może zdecydować się także na założenie własnej działalności i tworzenie autorskich projektów. Należy jednak podkreślić, że prowadzenie własnej firmy jest wymagające – samodzielna działalność wymaga umiejętności skupienia na wielu aspektach, takich jak kwestie finansowe czy płaszczyzna marketingowa.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku