Jeśli zdecydowaliście się na kupno altany ogrodowej, czas na wybór odpowiednich materiałów. Na rynku występują głównie altanki z drewna, choć nie jest to jedyny budulec, na jaki można się zdecydować. Altanki drewniane posiadają szereg zalet, ale czy rzeczywiście górują nad swoimi odpowiednikami ze stali lub kamienia? Oto krótkie porównanie różnych materiałów – sprawdź, który ogród z altanką będzie najlepiej pasował do Twoich gustów!
 

Altany ogrodowe drewniane – jak zrobić uroczy, naturalny kącik w ogrodzie?

Drewno to materiał znany od stuleci. W naszej szerokości geograficznej doskonale sprawdzają się elementy małej architektury wykonane właśnie z tego materiału. Decyduje o tym dobra cena i dostępność drewna, a także bogactwo firm, które posiadają wielkie doświadczenie w jego obróbce. Dobry producent altan ogrodowych bierze pod uwagę trzy podstawowe właściwości drewna: gatunek, obróbkę oraz formę jego zabezpieczenia. Nas, jako konsumentów, również powinny one zainteresować. Najczęściej wykorzystywanymi gatunkami jest sosna, dąb, rzadziej jesion i orzech, z mocniejszych i bardziej wyszukanych gatunków można wymienić cis lub akację.

Fot: Gotowe altany ogrodowe (produktyogrodowe.pl)

Altany ogrodowe posiadają szereg zalet:

- łatwy transport i montaż,

- niska cena jednostkowa,

- mało problematyczna konserwacja,

- uniwersalna stylistyka,

- biodegradowalny materiał.

Niestety, jest jedna płaszczyzna, na której altany drewniane przegrywają z konkurencją – jest to design. Proste konstrukcje do 10 000 zł rzadko kiedy wyróżniają się czymś nadzwyczajnym. W wielu stylizowanych ogrodach takie altanki z drewna będą pospolite. Jednak w większości ogrodów ceni się je za funkcjonalność, a prosty design zostaje uzupełniony przez wiele uroczych dodatków, jak poduszki, pledy, meble ogrodowe, lampiony i inne.

Altany ogrodowe ze stali – trwałe i niezawodne konstrukcje

Stalowe konstrukcje są zdecydowanie mniej popularne, ale trudno odmówić im kilku zalet. Altany ogrodowe ze stali nierdzewnej lub aluminium to elementy prefabrykowane, popularniejsze raczej w przestrzeni publicznej niż w prywatnych ogrodach, jednak wykonywane na zamówienie w nowoczesnej, minimalistycznej formie, potrafią zapierać dech w piersiach.

Zalety altan ogrodowych ze stali to przede wszystkim:

- niespotykana trwałość

- odporność na czynniki atmosferyczne

- uniwersalny design

Decydując się na altanę ogrodową w formie stalowego szkieletu, zazwyczaj warto ją uzupełnić np. elementami ze szkła, betonu, kamienia, czy wcześniej wspomnianego drewna. Takie łączenia sprawiają, że altana ogrodowa ma mniej surowy i industrialny charakter, a zyskuje miano wspaniałego, w pełni oryginalnego obiektu, który będzie dla nas wygodny i funkcjonalny, a dla naszych gości wprost zapierający dech w piersiach.

Altana ogrodowa z kamienia – ciepłe, śródziemnomorskie klimaty!

Jak zaprojektować altanę ogrodową z duszą? Zdecydowanie najbardziej wdzięcznym dla architekta materiałem będzie kamień. Murowane altany ogrodowe to przykład, jak zagospodarować przestrzeń w ogrodzie ze smakiem. Kamień jest bardzo odporny i daje mnóstwo możliwości, jednak sama altana ogrodowa to sprawa kosztowna i wymagająca zatrudnienia wyspecjalizowanej ekipy. Często altany drewniane łączone są z elementami kamienia – murowane są dwie ściany wraz z paleniskiem, natomiast część podpór oraz zadaszenie wykonywane jest z drewna, często importowanego gatunku np. teak.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku