Pomoc w kuchni zawsze się przyda, zwłaszcza gdyby ktoś mógłby wyręczyć nas w tych najmniej przyjemnych obowiązkach, takich jak obieranie warzyw, krojenie, mieszanie składników czy wyrabianie ciasta. Jeśli nie możesz w tej kwestii liczyć na innych domowników, koniecznie przyjrzyj się urządzeniu, które wszystkie te zadania wykona szybko i skutecznie. Jakiego robota kuchennego – bo o nim tu mowa – wybrać? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Robot kuchenny – co to jest i do czego służy?

Robot kuchenny to niezwykle przydatne urządzenie w każdej kuchni. Starsze i tańsze modele, z silnikiem w podstawie, przypominające nieco malaksery, pomogą nam w głównie w podstawowych czynnościach. Nic dziwnego, że użytkownicy coraz częściej sięgają po bardziej nowoczesne roboty planetarne. Chociaż droższe, są też znacznie funkcjonalniejsze i można powierzyć im nawet bardziej skomplikowane zadania do wykonania.

Zobacz roboty kuchenne z neo24.

Roboty planetarne potrafią niemal wszystko. Mieszadła w takim urządzeniu obracają się zarówno wokół misy, jak i wokół własnej osi – stąd wzięła się ich nazwa. Z ich pomocą możemy zmiksować i zblendować nawet twarde produkty, ubić pianę, obrać, posiekać i zetrzeć warzywa oraz owoce, wyrobić i zagnieść ciasto, a także pokruszyć lód do drinków. To oczywiście nie wszystko. Jeśli zamontujemy specjalne nakładki, robot planetarny może posłużyć nam jako sokowirówka, młynek do kawy czy maszynka do mielenia.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Modeli robotów kuchennych jest w sklepach bez liku – czym więc kierować się przy wyborze? Jakie funkcje i parametry są faktycznie istotne? Sprawdź ofertę na akcesoria do robotów kuchennych i zobacz, które z nich mogą Ci się przydać.

Tak jak przy wyborze wielu innych urządzeń AGD, tak i w tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na moc. Duża moc gwarantuje, że urządzenie będzie bardziej wydajne. Roboty planetarne o mocy około 600 W są idealne do wykonywania „standardowych” zadań, czyli krojenia twardych warzyw czy mieszania ciasta. Sprzęty dysponujące mocą 1000 W lub większą wyrobią nam za to ciasto na chleb. Będą mogły też pracować bez przerwy przez dłuższy czas.

Ważna jest również liczba obrotów na minutę – czyli prędkość wirowania mieszadeł. Dobry robot planetarny musi mieć chociaż kilkustopniową regulację. Zobacz też, czy urządzenie ma funkcję trybu turbo oraz pulsacyjnego.

Jeśli już o mieszadłach mowa – sprawdź, z jakiego materiału zostały wykonane. Warto wybrać te wykonane ze stali nierdzewnej, ponieważ uchodzą za bardzo wytrzymałe i uniwersalne. Zobacz też, jakie końcówki otrzymasz w zestawie. Oczywiście zawsze możesz je też dokupić. Zwróć na przykład uwagę na tarczę do frytek Bosch MUZ 45PS1.

Równie ważna jest misa robota planetarnego. Zobacz, jaką ma pojemność. Przyjęło się, że dla czteroosobowej rodziny lub mniejszej najlepsza będzie misa o pojemności około 4 litrów. Jeśli gotujesz dla większej liczby osób, zaopatrz się w taką o pojemności od 5 do 7 litrów. Istotny jest również materiał, z którego została wykonana. Misa z plastiku będzie lekka, ale mało wytrzymała. Szklana z kolei jest dość ciężka i może się stłuc. Najczęściej wybierane misy wykonane są z metalu – odpornego na uszkodzenia.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku