Coraz popularniejszą formą spędzania czasu stają się weekendowe wypady i zwiedzanie z przyjaciółmi lub rodziną malowniczych miejsc w Polsce. Jednym z chętniej odwiedzanych miast jest Szczecin. Warto wypożyczyć samochód i zobaczyć tamtejsze atrakcje.

Szczecin to stolica województwa zachodniopomorskiego, która może poszczycić się wspaniałymi zabytkami i niezwykłymi atrakcjami, a do tego jest częścią Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Bogata baza turystyczna zachęca, żeby wypocząć w tym mieście. Jeśli jednak martwisz się, że w czasie krótkiego pobytu nie zdążysz zobaczyć wszystkich atrakcji, najlepiej postawić na poruszanie się po ulicach autem. Jak tanio wypożyczyć samochód na weekendowy wyjazd z przyjaciółmi do Szczecina? To duże miasto i możliwości jest naprawdę wiele. Jeśli jednak jeszcze nigdy nie wypożyczałaś auta, mamy dla Ciebie krótki, ale praktyczny poradnik, jak to zrobić.

Znajdź dobrą wypożyczalnię

Poszukiwanie wypożyczalni aut należy rozpocząć jeszcze przed przyjazdem do Szczecina. Dzięki temu nie będziesz musiała tracić czasu po dotarciu do miasta – tym bardziej, jeśli ma to być krótki, weekendowy wypad z przyjaciółmi. Na szczęście dobra wypożyczalnia samochodów w Szczecinie znajdzie się bez problemu, bo to duże miasto.

Wypożyczalnię samochodów najłatwiej znaleźć przez Internet. Na stronie firmy można wtedy od razu dokonać online rezerwacji pojazdu. Wybierając wypożyczalnię, należy jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim powinnaś zdecydować się na taką firmę, która podstawi samochód w wybranym przez Ciebie miejscu. Do Szczecina najwygodniej dolecieć samolotem; dobrze jest zatem zamówić auto tak, aby czekało na nas już na lotnisku. Przy okazji zwróć uwagę, czy po zakończeniu okresu wypożyczenia można zostawić pojazd w dowolnym wybranym przez Ciebie miejscu.

Oczywiście powinnaś zwrócić uwagę także na ceny i porównać koszty wynajmu auta w różnych wypożyczalniach. Firmy takie powinny oferować duży wybór samochodów. Wielkość auta należy dobrać do liczby osób, które będą z Tobą podróżowały.

Sprawdź warunki umowy

Jeśli już wytypowałaś wypożyczalnię samochodów, która odpowiada Twoim oczekiwaniom, kolejny ważny krok to przeanalizowanie warunków umowy. Powinnaś dokładnie ją przeczytać. Jeśli pojawią się jakieś niezrozumiałe zapisy, musisz skontaktować się z pracownikiem wypożyczalni i poprosić o wyjaśnienie.

Kolejną rzeczą, na którą powinnaś zwrócić uwagę, to sposób rozliczenia za wypożyczenie samochodu. Firmy często wprowadzają limit kilometrów, jaki można przejechać. Przekroczenie go oznacza konieczność dopłaty. Najlepiej zatem wybrać ofertę bez limitu, gdzie płaci się tylko za czas wypożyczenia auta. Nierzadko wypożyczalnie żądają kaucji, która może wynosić nawet kilkaset złotych. Zamiast zamrażać te środki, lepiej przeznaczyć je na zwiedzanie Szczecin, a zatem wybrać wypożyczalnię, która oferuje wynajem bez kaucji.

Jeszcze przed podpisaniem umowy powinnaś poznać koszt wypożyczenia auta. Zwróć uwagę, czy w dokumencie nie ma zapisów o dodatkowych opłatach i prowizjach. Jeśli jesteś bardzo młodą osobą, sprawdź, jaki jest minimalny wymagany wiek klienta – najczęściej określa się go na 21 lat. Zanim odbierzesz samochód, sprawdź dokładnie jego stan. Dopilnuj, żeby wszystkie ewentualne usterki i uszkodzenia zostały wpisane do protokołu odbioru. Pamiętaj również, że Ty płacisz za paliwo.

Nie wyjeżdżaj za granicę bez uprzedzenia

Szczecin leży przy granicy polsko-niemieckiej, zatem może przyjść Ci do głowy, żeby wraz z przyjaciółmi zrobić krótki wypad do naszych zachodnich sąsiadów. To może być bardzo atrakcyjna wyprawa. Jeśli jednak zamierzasz przekroczyć granicę wypożyczonym samochodem, musisz dopełnić pewnych formalności. Wyjazd do Niemiec (lub innego państwa) bez informowania o tym fakcie wypożyczalni może skutkować naliczeniem opłaty karnej za złamanie warunków umowy. Co gorsza, jeśli w tej sytuacji za granicą przytrafiłaby się jakaś kolizja, musiałabyś samodzielnie pokryć szkody.

Czy zatem można w ogóle wyjeżdżać wypożyczonym samochodem za granicę? Jak najbardziej! Niestety, nie ma tutaj mowy o spontanicznej decyzji – najczęściej bowiem chęć przekroczenia granicy należy zgłosić jeszcze przed odbiorem samochodu (np. podczas dokonywania rezerwacji).

Zwiedzanie weekendowe tak dużego miasta jak Szczecin może być dużym problemem, jeśli się nie ma samochodu. Na szczęście w mieście nie brakuje dobrych wypożyczalni aut, które oferują swoje usługi również online. To znacznie ułatwi Ci zaplanowanie wyprawy z przyjaciółmi i pozwoli skupić się na podziwianiu pięknych szczecińskich zabytków.
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku