Odpowiednio dobrane cienie do powiek sprawiają, że oczy przyciągają niczym magnes. Ale co to znaczy „odpowiednio dobrane”? Dopasowując ich kolorystykę, warto kierować się nie tylko swoimi preferencjami estetycznymi, ale również odcieniem tęczówki. Oto podstawowe zasady, które warto znać.

Kolor tęczówek, oprawa oczu, ton skóry czy kolor włosów – oto elementy, które mają kluczowy wpływ na paletę barw, które do ciebie pasują. Skoro tak, powinnaś wziąć je pod uwagę – zwłaszcza, gdy dobierasz cienie do powiek.

Cień do powiek: harmonia czy kontrast?

Cienie do powiek – zdaniem profesjonalnych makijażystów – pełnią dwie role. Mogą:

  • harmonizować z tęczówką oka – to dobre rozwiązanie, kiedy wykonujesz neutralny, „dzienny” makijaż, który ma podkreślić subtelnie twoją kobiecość,
  • kontrastować z nią – gdy pragniesz stworzyć bardziej intensywny, wyrazisty makijaż i mocniej zaakcentować barwę oczu. Ta strategii sprawdza się w make-upie wieczorowym.

Dlatego w kosmetyczce powinno się znaleźć co najmniej kilka cieni – tak, abyś mogła je swobodnie łączyć i dopasowywać do okazji. Odpowiednie kolory znajdziesz np. w palecie mineralnych cieni do powiek Annabelle Minerals – o naturalnym, krótkim składzie.

Jaki cień do powiek dla jakiego koloru oczu?

Dobór harmonizujących i kontrastowych barw jest uzależniony od tego, jaki kolor mają twoje oczy. Oto, jak prezentują się zasady.

  • Oczy niebieskie

Kolory harmonizujące dla właścicielek niebieskich oczu to: turkusowy, błękitny, szaroniebieski, subtelne odcienie zieleni, pastelowy róż i grafit (zamiast czarnego, również przy smokey eye).

Kolory kontrastujące to: złoto, fiolet, bordo, ciemny róż, odcienie brzoskwini i pomarańczy, czerń.

Podobna paleta barw pasuje do oczu szarych.

  • Oczy zielone

Kolory harmonizujące z zielonymi oczami to: błękity, żółcie oraz zielenie.

Kolory kontrastujące, po które warto sięgnąć, to: fiołkowy fiolet, purpura, czerwień, odcienie wrzosu, miedziany brąz oraz czerń.

  • Oczy piwne / orzechowe

Dla oczu piwnych harmonizujące barwy to: beż, kość słoniowa, brązy (w tym odcień miedzi), brzoskwinie i korale.

Barwy kontrastowe to: fiolety, niebieskości, zielenie.

  • Oczy brązowe

Właścicielki oczu brązowych mogą sięgnąć po cień do powiek w odcieniach brązu, brzoskwini i łososiowy, aby stworzyć harmonizującą z tęczówkami oprawę. Dla kontrastu mogą wykorzystać złoto, purpurę, intensywne odcienie fioletu, oliwkową zieleń lub turkusowy, a także czerń.

Pamiętaj również, aby zwrócić uwagę na to, czy cienie do powiek są ciepłe, czy zimne – dopasowując tonację do własnego typu urody. Możesz też sięgnąć po „bezpieczne”, naturalne barwy, które sprawdzą się w każdym przypadku – bez względu na to, jaki kolor ma twoja tęczówka i do jakiego typu urody jest ci najbliżej. To przede wszystkim beże oraz brązy. Przy ich pomocy wykonasz subtelny, dzienny makijaż, który doda ci uroku bez względu na okazję.

Ale uwaga! Aby powstał modny, upiększający make-up, musisz zadbać również o odpowiednią technikę aplikacji cieni. Przydadzą się więc pędzle – do ich nakładania i blendowania. Nie zapomnij o nich, uzupełniając wyposażenie kosmetyczki.

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku