Plamy mogą pojawić się na ubraniach, meblach tapicerowanych, tekstyliach, czy ręcznikach. Najtrudniejsze do usunięcia są zabrudzenia z czerwonego wina, buraczków, kawy lub herbaty. Wywabianie plam to trudna sztuka, dlatego do czyszczenia trzeba się odpowiednio przygotować. Oto 5 skutecznych sposób na usuwanie plam.

Ważne zasady dotyczące usuwania plam

Najważniejsza zasada, jaka obowiązuje w przypadku usuwania plam, dotyczy prasowania. Jeśli ulubiona bluzka, czy spodnie mają plamę, której nie udało się usunąć przy pierwszej próbie, nie wolno ich prasować – wysoka temperatura żelazka utrwali zabrudzenie na zawsze. Rzecz trzeba namaczać z dodatkiem płynu do prania, płatków mydlanych lub proszku, stosować odplamiacz – domowy lub profesjonalny – i prać do skutku. Jeśli chodzi o usuwanie plam z wykładzin, dywanów, czy mebli tapicerowanych, najlepiej działać szybko, by uratować ulubiony fotel, czy wykładzinę w przedpokoju i móc cieszyć się estetycznie wyglądającym wnętrzem. Oto 5 sposobów na skuteczne usuwanie plam.

Pięć skutecznych sposób na usuwanie plam

Sposób 1. Soda na niewielkie plamy i jako środek odświeżający

Soda doskonale nadaje się do odświeżania dywanu – szczególnie modeli z długim włosiem, w których brud i kurz dostają się głęboko i nie można ich usunąć odkurzaczem. Wystarczy rozsypać sodę na powierzchni dywanu, pozostawić na chwilę i dokładnie odkurzyć. Soda świetnie usuwa nieprzyjemny zapach oraz nagromadzone zabrudzenia. Odświeża również kolor jasnych wykładzin i wywabia lekkie plamy.

Sposób 2. Zimna woda z solą na plamy z czerwonego wina i krwi

Posypanie plamy z wina lub czerwonych owoców solą ma sprawić, że substancja wchłonie wilgoć oraz barwnik. Następnie należy przygotować czystą i delikatną szmatkę, którą będzie trzeba namaczać i płukać w zimnej wodzie. Plamę trzeba delikatnie pocierać, aż barwnik całkowicie nie zniknie ze ściereczki. Po takim zabiegu mebel powinien być znów jak nowy. Na zabrudzenia krwią najlepiej działa bardzo zimna woda z dodatkiem soli. Wystarczy nasączyć materiał roztworem. W przypadku kanapy trzeba pamiętać o włożeniu do pojemnika na pościel grubego ręcznika, by woda nie dostała się do środka i nie zniszczyła okleiny. Warto zapamiętać, że czerwone plamy pomaga usunąć jedynie zimna woda. Stosowanie ciepłej sprawi, że zabrudzenie wniknie głęboko w materiał i nie będzie można go usunąć!

Sposób 3. Alkohol metylowy lub spirytus na plamy z oleju

W przypadku utworzenia się plamy z oleju na dywanie lub wykładzinie warto zadziałać szybko. Czyszczenie zabrudzenia za pomocą mieszanki alkoholu metylowego lub spirytusu salicylowego ma szansę zakończyć się sukcesem. Trzeba pamiętać o tym, by porządnie nasączyć plamę alkoholem poprzez delikatne pocieranie, a następnie pozostawić dywan do wyschnięcia.

Sposób 4. Amoniak i woda utleniona na plamy z herbaty

Wystarczy chwila nieuwagi, by niosąc herbatę do pokoju, zachlapać ulubiony dywan. Nawet jeśli nie widać zabrudzenia, warto od razu przystąpić do usuwania plamy. Doskonale sprawdzi się mieszanka wody utlenionej (kilka łyżeczek) i amoniaku (kilka kropli). Takim roztworem trzeba przetrzeć dywan. Można to zrobić za pomocą gazika. Zapach amoniaku jest bardzo drażniący, dlatego najlepiej otworzyć okno i przewietrzyć pomieszczenie. Po kilku minutach ani po plamie, ani po aromacie nie będzie śladu w mieszkaniu.

Sposób 5. Profesjonalne środki czystości na plamy

Na rynku nie brakuje chemii do usuwania uporczywych plam. Specjalistyczne produkty doskonale oczyszczają również te zabrudzenia, które zdążyły zaschnąć na wykładzinie, czy tapicerce meblowej. Więcej o tym, jakie detergenty są skuteczne w usuwaniu plam z dywanów i mebli, można znaleźć w artykule pt.: „Profesjonalne środki czystości - poznaj ich 5 największych zalet”.

Wywabianie plam to trudna sztuka, warto jednak poznać kilka, skutecznych sposób, by w razie wypadku szybko i skutecznie potraktować zabrudzenie i uratować ulubioną bluzkę, tapicerowany mebel, czy wykładzinę.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku