Szafki RTV nowoczesne nie służą tylko do ozdoby. W wielu domach ściana TV stanowi centralny punkt salonu, tak więc meble pod telewizor muszą być estetyczne, jednak nie można zapomnieć o ich najważniejszej funkcji. Stolik pod telewizor ma być funkcjonalny. Do czego jeszcze, oprócz podstawowego sprzętu RTV, może przydać Ci się szafka TV? Odpowiadamy!

Szafka pod telewizor tylko pod telewizor?

Szafka RTV wisząca to doskonały wybór dla każdego: sprawdzi się w każdym salonie. Nie zajmuje dużo miejsca, a przy okazji nadaje pomieszczeniu lekkości. Szafka RTV wisząca biała z drewnianymi wstawkami doskonale będzie wyglądała we wnętrzach skandynawskich, z kolei szafka pod telewizor w kolorze ciemnego drewna odnajdzie się we wnętrzach klasycznych.

Szafki pod telewizor służą głównie do ozdoby, czasem też domownicy przechowują na nich lub w nich sprzęt elektroniczny, jak elementy kina domowego, zapasowe piloty czy konsole do gier. Szafki pod TV jednak mogą służyć także do przechowywania innych rzeczy, a przy okazji sprawią, że Twoja ścianka RTV będzie wyglądać elegancko i schludnie.

Co można przechowywać w szafce TV?

  • Płyty CD,
  • kolekcję filmów DVD,
  • ważne dokumenty (np. z banku, umowy i inne),
  • akcesoria biurowe (jak zapasowe długopisy, taśmę klejącą, spinacz, ryzę papieru),
  • sprzęt elektroniczny (konsola do gier, kino domowe).

Jak duża powinna być szafka pod telewizor?

Nowoczesne szafki RTV mają różne wymiary. Niektóre są dłuższe, inne krótsze, a jeszcze inne są bardzo płytkie i mają fantazyjne kształty. Na co zwrócić uwagę, wybierając szafki RTV wiszące i stojące?

Szafki pod RTV wyglądem przypominają trochę długie, niskie komody. Dzięki odpowiedniej wysokości zarówno oczy domowników, jak ich odcinek szyjny będą mogły odpocząć. Nowoczesne szafki RTV podwieszane powinny być powieszone mniej więcej na wysokości 55 cm. Z kolei ekskluzywne szafki RTV stojące powinny mieć taką wysokość, by stojący na nich telewizor – a konkretniej środek ekranu – znajdował się na wysokości oczu domowników.

Podczas oglądania telewizji nie powinniście zadzierać głowy – dlatego ekran powinien być ustawiony poniżej linii oczu. Optymalna wysokość blatu stolika to jakieś 50-60 centymetrów.

Szafki pod RTV długie powinny zostawić około 20 centymetrów z obu stron telewizora, ustawionego na środku blatu. Dzięki temu mebel nie będzie przytłaczał odbiornika. Zwróć też uwagę na głębokość szafki – dopasuj ją bezpośrednio do swoich potrzeb. Inną szafkę wybierz, gdy będziesz w niej trzymał wyłącznie sprzęt elektroniczny, a inną, gdy chcesz umieścić tam też inne akcesoria.

Szafka RTV wisząca – wyciśnij z niej maksimum!

Ściana telewizyjna to główny punkt w salonie. Właśnie dlatego tak ważne jest, by szafki RTV podwieszane czy stojące były idealnie dopasowane zarówno do wzrostu domowników, jak i do innych mebli w salonie. Szafki RTV nowoczesne mogą służyć zarówno do ozdoby (możesz na nich umieścić figurki, ramki ze zdjęciami, świeczki a nawet doniczki z niewysokimi roślinami, jeżeli jest to szafka RTV wisząca długa), jak i do przechowywania akcesoriów elektronicznych i biurowych (dokumenty, konsole do gier, ryzy papieru, długopisy itp.). Szafka RTV zawsze powinna być dobierana do telewizora – jeżeli masz telewizor wiszący to masz ułatwione zadanie, jednak w przypadku telewizora stojącego musisz zebrać dokładne wymiary (od środka ekranu do podstawki) i dodać je do wysokości szafki.

Szafki RTV nowoczesne są spotykane pod różną postacią – te meble pod telewizor mogą mieć bardziej standardową formę (np. szafka RTV biała stojąca na czterech nogach), ale mogą być także kompletnie nowoczesne i oryginalne (szafki RTV białe podświetlane bez nóżek czy szafki RTV czarne ze szklanymi elementami).

Pamiętaj o najważniejszym – ściana z telewizorem musi ładnie wyglądać, ale to jest przede wszystkim centrum rozrywki, przy którym masz odpocząć. Właśnie dlatego powinieneś zadbać o otoczenie, w którym stoi telewizor. Bałagan wokół ekranu będzie Cię rozpraszał, a zbyt wysoka lub zbyt niska szafka będzie męczyła Twój wzrok. Dodatkowo istnieje ryzyko, że będziesz zadzierał głowę podczas oglądania, co negatywnie wpłynie na Twój odcinek szyjny. Nie zapominaj także o najważniejszym – przechowywaniu w szafkach RTV. Nawet jeżeli na tę chwilę nie masz rzeczy, które chciałbyś w niej schować, to warto kupić mebel z zamykanymi półkami lub szufladami. Zawsze będziesz mógł tam coś schować – i to niekoniecznie elektroniczne gadżety.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku