Wybór odpowiednich perfum zawsze jest sztuką. Tym bardziej kiedy poszukuje się nowego zapachu. Zazwyczaj po zapoznaniu się z trzema, czterema zapachami, nos zaczyna „wariować” i każde kolejne kompozycje pachną tak samo. Jak zatem wybrać najlepsze dla siebie perfumy, nie tracąc przy tym dużo czasu (i pieniędzy)?

Rozbierz perfumy na czynniki pierwsze

Pierwszym krokiem na drodze dopasowania idealnego dla siebie zapachu jest określenie indywidualnych preferencji. Powąchaj swoje dotychczasowe perfumy i zastanów się co tak naprawdę ci się w nich najbardziej podoba? Czy lubisz świeże kwiatowe tony? A może bardziej orientalne i piżmowe perfumy o zapachu ambry? Najpopularniejsze perfumy męskie zawierają najczęściej orzeźwiające lawendowo – drzewne składniki. Z kolei perfumy damskie są zazwyczaj bardziej kwiatowe, czasem orientalne. Przy wyborze zapachu nie ma jednak reguły. Można postawić zarówno na perfumy unisex, czyli dla dwojga lub postawić na coś zupełnie nowego. Testując nowości, warto skorzystać najpierw z drogeryjnego testera. Sprawdź jak reagujesz na dany zapach, czy nie przytłacza cię i  pod koniec dnia nie powoduje bólu głowy? Jeśli tak – postaw na inną kompozycję. Przed udaniem się do perfumerii, zweryfikuj piramidę zapachu swoich ulubionych perfum i zapisz sobie poszczególne składniki. Dzięki takiej liście można znacznie szybciej dokonać selekcji określonych zapachów i skupić się dwóch, trzech kompozycjach o podobnej bazie co swoje dotychczasowe perfumy.

Sprawdź ofertę online

Aby sprawdzić dokładną architekturę perfum, czyli bazę, nutę serca i głowy – warto wejść na stronę Notino, na której każda linia perfum jest szczegółowo rozbita na pojedyncze składniki zapachowe. To znacznie łatwiejsze niż samodzielne poszukiwania w drogerii bez takiego drogowskazu. Obserwując ofertę online można być również na bieżąco z perfumeryjnymi nowościami. Kto wie, może jedna z nich zawiera twoją ulubioną nutę zapachową? Po sprawdzeniu zapachu na skórze (pamiętaj, że każda skóra inaczej reaguje i oddaje zapach perfum), możesz rozpocząć poszukiwania wybranego flakonu przez internet. Ceny oferowane przez sklepy internetowe są zazwyczaj znacznie bardziej atrakcyjne niż w przypadku stacjonarnych perfumerii.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

odlewki perfum
m?skie zapachy

Wersja do druku