Dbałość o bezpieczeństwo w pracy jest obowiązkiem pracodawcy. To, jakie środki ochrony indywidualnej musi on zapewnić, zależne jest od zaistniałych zagrożeń. Dowiedz się więcej na temat odzieży ochronnej i roboczej

Odzież ochronna i robocza - jakie są różnice

Odzież ochronna to jeden z ważnych środków ochrony indywidualnej, jakie powinien zapewnić pracodawca. W zależności od typu zagrożeń odzież taka powinna chronić przed czynnikami biologicznymi, chemicznymi, mechanicznymi, termicznymi. To także odzież odporna na czynniki atmosferyczne i skrajne temperatury. Specjalistyczna odzież ochronna to również bariera w przypadku wybuchów, promieniowania oraz wyładowań elektrycznych. Oprócz samej odzieży stosuje się również środki ochrony indywidualnej w formie środków ochrony uszu, oczu, głowy i dróg oddechowych. Odzież robocza to z kolei rodzaj zabezpieczenia przed zabrudzeniami i innymi czynnikami, które nie są zagrożeniem dla zdrowia i życia. Jej zastosowanie może wynikać także z konieczności zachowania szczególnej higieny podczas produkcji. W praktyce odzież i obuwie robocze chronią także przed zagrożeniami mechanicznymi, np. stanowią ochronę przed ostrymi przedmiotami. Niejednokrotnie zabezpieczają również przed poślizgiem i upadkiem. W przypadku obuwia roboczego podstawową ochronę przed ciężkimi i ostrymi przedmiotami zapewnia podnosek kompozytowy i gruba podeszwa. 

Gdzie kupić jakościową odzież ochronną i artykuły BHP?

Odzież tego typu musi spełniać określone normy. Zgodność z nimi powinna być przedstawiona na opakowaniu produktu, podobnie jak instrukcja dotycząca regularnego sprawdzania i konserwacji. W przypadku zakupów online, szczegóły dotyczące norm powinny być zamieszczone w opisie produktu. Odzież robocza również musi wyróżniać się zgodnością z odpowiednimi przepisami. To podstawowe źródło potwierdzonej informacji, w zakresie oferowanego stopnia ochrony. Oprócz środków ochrony indywidualnej pracodawca powinien podjąć również starania w zakresie przepisów BHP. W tym celu należy zaopatrzyć się w artykuły BHP i odpowiednie oznakowanie. Warto korzystać z usług firm sprawdzonych, zajmujących się sprzedażą hurtową i detaliczną. W przypadku odzieży istotna będzie także opcja szycia na miarę. Swoboda ruchów i dopasowanie odzieży ma niebanalne znaczenie dla bezpieczeństwa pracy. Z tego względu warto w szczególności zainteresować się ofertą sklepów, takich jak https://bhpstar.pl/.

Odzież ochronna i robocza, a także ochronniki słuchu i innych części ciała to istotne środki ochrony, umożliwiające bezpieczną pracę. Środki bezpieczeństwa to również artykuły BHP. Wszystkie te produkty należy zawsze pozyskiwać ze sprawdzonego źródła. 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku