Sprzątanie niemal wszystkim kojarzy się z nudnym i żmudnym obowiązkiem. Zazwyczaj poświęcamy mu cały dzień, a na dodatek czujemy, że robimy to nieefektywnie. Czy można konieczność sprzątania zamienić w przyjemność? Na szczęście są pewne sposoby!

Wszystko zależy od nastawienia

Na samym wstępie należy zaznaczyć jedną, bardzo ważną rzecz. Jeśli traktujesz sprzątanie jako swego rodzaju karę, nigdy nie zaczniesz pojmować procesu porządków w kategoriach przyjemności. Przecież nie da się lubić kary!

Dlatego zmianę sprzątania w przyjemność należy zacząć od zmiany własnego nastawienia. Zwróć uwagę na to, jak postrzegasz robienie porządków i postaraj się nie patrzeć na ten proces jak na przykry obowiązek.

Oczywiście, sprzątanie jest obowiązkiem, ale nie oznacza to, że nie da się go polubić. Albo przynajmniej zaakceptować! :)

Zastanów się, dlaczego sprzątasz

Odpowiedź na pytanie, dlaczego sprzątasz, jest łatwa, ale tylko z pozoru. Wbrew pozorom powiedzenie “bo muszę” nie jest dobrą odpowiedzią.

Znajdź cel w sprzątaniu. Pomyśl sobie: sprzątam, bo lubię, kiedy nie ma bałaganu. Albo: sprzątam, bo lepiej mi się pracuje, kiedy jest porządek.

Świadomość powodu, dla którego sprzątasz, automatycznie sprawia, że czynność porządków robi się mniej uciążliwa. W końcu robienie czegoś, w czym nie widzimy korzyści i sensu nie może być przyjemne.

Połącz sprzątanie z relaksem

Wbrew pozorom sprzątanie można dość łatwo urozmaicić, łącząc porządki z relaksem i czasem dla siebie. W jaki sposób? Najprostszym rozwiązaniem jest włączenie czegoś, co może grać w tle. Lubisz odkurzać w rytm popu? Żaden problem! Jeśli jesteś książkoholikiem, włącz sobie dobrego audiobooka! Obecnie popularne są też ciekawe podcasty (np. branżowe lub rozrywkowe). Możesz ponadto połączyć sprzątanie z mini spa. Bo dlaczego by nie czyścić domu z maseczką na twarzy i włosach?

Dzięki takim zabiegom sprzątanie będzie ci się kojarzyć z czasem poświęconym sobie. To najlepsze rozwiązanie na niechęć do porządków!

Ułatw sobie sprzątanie

Czasami nie lubimy sprzątania, dlatego że wydaje nam się trudne i nieefektywne. Warto jednak uzmysłowić sobie, gdzie leży źródło takiego stanu. Niekoniecznie chodzi bowiem o samą czynność, a o to, że jej sobie nie ułatwiamy.


Jak ułatwić sobie sprzątanie? To proste! Musisz postawić na sprawdzone środki czyszczące. Jeżeli wybierzesz produkty wydajne i łatwe w użyciu, sprzątanie od razu nabierze innego wymiaru. Jedną z polecanych marek jest General Fresh, ale pamiętaj o tym, aby zachować we wszystkim równowagę. Najważniejsza jest wydajność środka i opinie konsumentów o nim.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku