Pierwsze kroki na siłowni wiążą się ze stosunkowo szybkimi przyrostami masy i siły, o ile trening są regularne i odpowiednio ułożone, a dieta zawiera prawidłowe dla osób ćwiczących proporcje makroskładników. Dodatkowo można się wspomóc suplementami, ale nie ma sensu z nimi przesadzać. Po które warto sięgnąć, mając pewność dobrze wydanych pieniędzy?

Wybór suplementów i odżywek na rynku jest ogromny. Mnóstwo firm i jeszcze więcej różnego rodzaju produktów daje całkowitą dowolność klientom. Problem w tym, że przeważająca większość dostępnych w sprzedaży preparatów albo zwyczajnie nie działa, albo ich działanie jest ograniczone do efektu placebo. Istnieje jednak kilka produktów, po które rzeczywiście warto sięgnąć w określonych sytuacjach. Oto one.

Odżywka białkowa

Odżywki białkowe warto rozważyć w przypadku, gdy w codziennej diecie brakuje źródeł białka. Jeżeli Twoje dzienne zapotrzebowanie na ten makroskładnik wynosi np. 160 g, a Tobie udaje się spożyć 120-130 g, to brakującą porcję możesz uzupełnić właśnie dzięki odżywce białkowej. Zawarte w niej proteiny są bardzo dobrym i zarazem szybko wchłanialnym źródłem najważniejszych budulców mięśni, jakimi są aminokwasy.

Białko w proszku jest nie tylko wartościowe pod względem odżywczym, ale również bardzo komfortowe w spożyciu. Możliwość rozrobienia w dowolnym naczyniu z wodą lub mlekiem bądź dodania do innych posiłków, np. owsianki czy naleśników, pozwala na przemycenie porcji białka w dowolnej chwili i w bardzo krótkim czasie, bez potrzeby żmudnych przygotowań, które są często niezbędne do przyrządzenia pełnowartościowego posiłku.

Gainer

Gainery, czyli odżywki węglowodanowo-białkowe, podobnie jak białko w proszku, przeznaczone są dla osób, w których diecie znajduje się za mało tych dwóch podstawowych makroskładników. Gdy intensywny i podporządkowany pracy tryb życia uniemożliwia zjedzenie co najmniej 3-4 pożywnych posiłków z dużą ilością białka i węglowodanów, ewentualne braki można uzupełnić gainerem. Jego zalety są podobne jak białka w proszku, ponieważ jego przygotowanie również polega tylko na wymieszaniu z mlekiem lub wodą.

Beta-alanina

Aby poprawić wydolność, siłę i wytrzymałość mięśni w trakcie treningu, przed jego rozpoczęciem warto sięgnąć po beta-alaninę. Aktywowane przez nią mechanizmy zmniejszają uczucie zmęczenia i dodają bezcennej energii, którą można wykorzystać z myślą o jeszcze lepszym treningu. Beta-alanina jest polecana niezależnie od tego, jaką dyscyplinę sportu się uprawia.

Witamina D

Działanie witaminy D w organizmie człowieka jest bardzo różnorodne i obejmuje m.in. procesy anaboliczne, które wprost wpływają na siłę, wielkość i wytrzymałość mięśni. Ponadto dzięki witaminie D poprawia się kondycja, skupienie i ogólne samopoczucie. Podwyższone zapotrzebowanie na ten związek i niskie nasłonecznienie w Polsce, które jest niezbędne do naturalnej syntezy witaminy D, powodują, że należy sięgać po suplementy z jej zawartością.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma krokiet

Wersja do druku