Wybierając farbę do pokoju dziecka, trzeba osiągnąć kompromis między bezpieczeństwem malucha, na którym zależy rodzicom oraz możliwością kreatywnej zabawy i nauki, którą chciałyby mieć dzieci. Co w takim razie wybrać? Optymalna opcja do pokoju dziecięcego to farby zmywalne: magnetyczne lub tablicowe. To najlepsze rozwiązanie dla dzieci, które chciałyby malować na ścianie, robić tam zapiski lub przyklejać plakaty i różnego rodzaju karteczki. Czym charakteryzują się farby magnetyczne? W jaki sposób można je umieścić w pokoju dziecięcym? Wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu.

Farba magnetyczna – właściwości i sposób aplikacji

Wybierając farbę do pokoju dziecka, szczególną uwagę należy zwrócić na to, żeby była bezpieczna dla malucha. Warto postawić na farbę zmywalną. To ważna cecha w przypadku dzieci, które lubią realizować się artystycznie, gdzie popadnie. Optymalny wybór do pokoju dziecięcego stanowi farba magnetyczna. Jej gęsta konsystencja, z pewnością zaskoczy tych, którzy sięgną po nią po raz pierwszy. To powoduje, że nie należy do najprostszych materiałów do rozprowadzania po ścianie. Przed aplikacją, trzeba dokładnie ją wymieszać, by drobinki metalu zostały równomiernie rozprowadzone na powierzchni. Warto przy tym pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu podłogi i innych znajdujących się wokół elementów – zachlapania z farby magnetycznej są bardzo trudne do usunięcia.

Nałożenie kilku warstw farby magnetycznej w pokoju dziecięcym sprawi, że maluch otrzyma dużą, przyciągającą magnesy tablicę, na której będzie mógł umieszczać ulubione figurki czy obrazki. Żeby dziecko mogło dodatkowo do woli rysować po ścianie za pomocą kredy, powierzchnię należy pokryć warstwą farby tablicowej. Obecnie, na rynku są dostępne specyfiki, które łączą w sobie właściwości obydwu opisywanych farb. Co ważne, decydując się na ten szczególny rodzaj farby do pokoju, nie trzeba się ograniczać do dwóch standardowych kolorów: czarnego lub zielonego, a można wybierać z całej palety barw.

Zmywalne farby – idealne do pokoju dziecięcego

Pomalowanie jednej lub kilku ścian w pokoju dziecka farbą tablicową, to świetny pomysł na stworzenie kreatywnego kącika dla malucha. W takim miejscu dziecko będzie mogło nie tylko rozwijać swoje umiejętności manualne, ale też poszerzać wyobraźnię czy uczyć się nieszablonowego myślenia. Farba tablicowa w pokoju dziecka to sposób zarówno na kreatywną zabawę, ale też naukę. Maluch może bez końca tworzyć dzieła plastyczne, uczyć się cyferek, literek lub robić powtórkę ze słówek. To również doskonałe miejsce do zapisania planu zajęć szkolnych czy zrobienia „ściągi” z ważnymi datami lub pojęciami.

Inną farbą, która jest bezpieczna dla dzieci i świetnie sprawdzi się w pokoju dla najmłodszych, jest farba magnetyczna. Pomalowanie ściany tego rodzaju specyfikiem sprawia, że mniejsze dzieci zyskują idealne miejsce na powieszenie magnesów z ulubionymi zwierzątkami, postaciami z bajek czy literkami. Z kolei nieco starsze pociechy, zyskają przestrzeń do zawieszenia plakatów ulubionych muzyków, aktorów, czy sportowców. Co ważne, tego rodzaju zabiegi są w pełni bezpieczne dla ścian i pozwalają uniknąć na nich zniszczeń, ku uciesze rodziców, którzy zaoszczędzą na dodatkowym remoncie oraz młodzieży, która może do woli wykazywać się kreatywnością.

Ściana z farbą magnetyczną w pokoju dziecięcym – gdzie ją umieścić?

Pomysłów na zagospodarowanie farby magnetycznej w dziecięcym pokoju może być bardzo dużo. Wszystko zależy od pomysłowości rodziców i maluchów oraz przestrzeni, którą dysponują. Poniżej kilka podpowiedzi na stworzenie oryginalnej ściany w pokoju dziecka, pokrytej farbą tablicową lub magnetyczną.

  • W efektownej ramie

Idealne miejsce na tablicę magnetyczną to ściana tuż nad łóżkiem. Żeby estetycznie się prezentowała, warto zamknąć ją w gustownej ramie: klasycznej drewnianej lub kolorowej. Tego rodzaju patent świetnie sprawdzi się w przypadku pokojów na poddaszu, ze skośnym sufitem, odwracając od niego uwagę, a jednocześnie, porządkując przestrzeń.

  • W wersji XXL

Farbą tablicową warto pokryć jedną, całą ścianę w pokoju dziecka. Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w pokojach o dużej powierzchni, w których bez żadnych wyrzeczeń (dekoracyjnych czy funkcjonalnych) można sobie na to pozwolić. Zapał twórczy malucha będzie z pewnością wprost proporcjonalny do rozmiarów pokrytej farbą ściany.

  • Na drzwiach

Nawet w niewielkich pokojach dziecięcych można wygospodarować odrobinę miejsca na umieszczenie farby magnetycznej. Ściana to nie jedyne miejsce, na które można ją nakładać. Do dyspozycji pozostają również drzwi – zarówno te wejściowe, jak i od szafy. Tam również można stworzyć dla malucha kreatywny kącik.

  • W przejściu

Jeśli rozmiary lub wyposażenie pokoju dziecka skutecznie uniemożliwiają pomalowanie jego części farbą magnetyczną, można zrobić użytek ze ściany w wąskim przejściu, w innej części mieszkania. Warto wykorzystać w ten sposób ciasną przestrzeń, w której nie dałoby się umieścić żadnych innych elementów dekoracyjnych.

O możliwościach farby magnetycznej warto pamiętać, szczególnie przy okazji aranżacji nowego mieszkania: https://www.lcc.pl/pl/na-woli#o-inwestycji. Z jej pomocą, można wykończyć ściany nie tylko w pokoju dziecięcym, ale też w każdym innym pomieszczeniu. Doskonale sprawdzi się w kuchni czy w przedpokoju. Ściana pokryta tego rodzaju materiałem, będzie stanowić doskonały element dekoracyjny, a jednocześnie będzie miejscem pobudzającym kreatywność, nie tylko u najmłodszych.

 

 

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku