Sezon grzewczy to czas, gdy jakość powietrza jest najgorsza, co skłania nas do korzystania z dobrych oczyszczaczy. Wiosną zwykle o nich zapominamy, ponieważ stężenie smogu utrzymuje się na niskim poziomie. Jednak czy oczyszczacz powietrza na pewno nie przyda się także latem?

Oczyszczacz powietrza na alergię

Latem z jakości powietrza z pewnością nie są zadowoleni alergicy, ponieważ w miesiącach letnich jest w nim dużo pyłków, m.in. traw, babki, komosy i bylicy. Dla osób zdrowych ich obecność nie ma znaczenia, nawet w wysokim stężeniu, natomiast u ludzi uczulonych na pyłki nawet niewielka ilość często wywołuje nieprzyjemne dolegliwości. Alergeny roślinne są przenoszone na duże odległości i bez trudu przedostają się do wnętrza budynków.

Dobry oczyszczacz powietrza może odegrać ważną rolę w profilaktyce alergii, gdyż zatrzymuje pyłki zaraz po tym, jak pojawią się w pomieszczeniu. Aby było to możliwe, urządzenie musi być wyposażone w technologie skuteczne w walce z alergenami roślinnymi. Satysfakcjonujące efekty zapewnią oczyszczacze oferowane przez Klarta.pl, w których obecne są m.in. filtry HEPA – najskuteczniejsza broń zarówno przed pyłkami, jak i innymi alergenami wziewnymi.

Oprócz rodzaju wykorzystywanych technologii filtracyjnych ważne jest, aby oczyszczacz charakteryzował się odpowiednią wydajnością, podobnie jak w przypadku urządzenia przeznaczonego wyłącznie do usuwania smogu. O wpływie oczyszczaczy powietrza na zdrowie alergików i astmatyków można przeczytać artykuł  https://klarta.pl/encyklopedia-smogu/idealny-oczyszczacz-powietrza-dla-alergika-i-astmatyka-klarta/

Ochrona przed lotnymi związkami organicznymi

O ile alergeny szkodzą tylko niektórym z nas, to lotne związki organiczne stanowią zagrożenie dla każdego. LZO to grupa związków charakteryzujących się m.in. łatwym przechodzeniem w postać pary i gazu. Znaczna część z nich ma naukowo udowodnione działanie rakotwórcze (np. benzen i formaldehyd). Chociaż na co dzień w ogóle nie myślimy o LZO, to na kontakt z nimi jesteśmy narażeni niemal nieustannie. Występują bowiem w chemii gospodarczej oraz kosmetykach np. płynach do podłóg, dezodorantach i odświeżaczach powietrza, czyli w produktach obecnych i wykorzystywanych we wszystkich domach.

Lotne związki organiczne zawarte są również w produktach przeznaczonych do wykańczania wnętrz oraz mebli. Ich źródłem są zatem m.in. farby do ścian, wykładziny podłogowe i lakiery do drewna. Warto pamiętać, że lato to czas, w którym wielu ludzi decyduje się na remont mieszkania, a to oznacza wzrost stężenia LZO. W jaki sposób można się przed nimi bronić? Idealnie sprawdzi się oczyszczacz powietrza wyposażony w filtr węglowy. Warto włączyć go szczególnie w trakcie sprzątania czy wykonywania prac remontowych, aby chronić siebie i swoich bliskich przed wdychaniem toksyn.

Czyste powietrze przy ruchliwej ulicy

Latem wysokie temperatury zachęcają do otwierania okien, w celu odświeżenia powietrza. Niestety, wraz z nim do wnętrza budynków dostają się zanieczyszczenia komunikacyjne, o czym powinni pamiętać szczególnie mieszkańcy nieruchomości zlokalizowanych przy ruchliwych ulicach. Stanowią one zagrożenie m.in. dla układu nerwowego. Badania przeprowadzone w Kanadzie dowodzą bowiem, że regularny kontakt z zanieczyszczeniami emitowanymi przez samochody zwiększa zagrożenie demencją starczą aż o 7-10%.

Pojazdy silnikowe wytwarzają pyły zawieszone oraz tlenki azotu i siarki, dlatego skuteczna ochrona przed nimi wymaga zastosowania oczyszczacza powietrza wykorzystującego technologie skuteczne w walce z różnymi typami zanieczyszczeń. Świetnie sprawdzą się tu oczyszczacze przeznaczone do walki ze smogiem, wyposażone w filtry węglowe i filtry HEPA, a do kolejny dowód na to, że takie urządzenia przydają się nie tylko w sezonie grzewczym.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku