W naturze jest wiele roślin o prozdrowotnych właściwościach. Zalicza się do nich również czarny bez, będący naturalnym lekarstwem. Jednocześnie syrop zrobiony z kwiatów czarnego bzu ma liczne walory smakowe, dlatego może być składnikiem przygotowanej domowym sposobem lemoniady.

Jakie są właściwości czarnego bzu?

Czarny bez jest krzewem popularnie występującym w całej Polsce, nawet na osiedlach mieszkalnych i wśród blokowisk. Sambucus nigra, bo tak brzmi jego łacińska nazwa, w okresie kwitnienia ma drobne, białe kwiatki, które zgromadzone są w baldachach. Późnym latem pojawiają się zaś na ich miejscu ciemnofioletowe, błyszczące owoce, od których pochodzi nazwa „czarny bez”. Biały kolor kwiatów w tym przypadku jest nieco mylący.

Od lat czarny bez jest znany z licznych, niezwykłych właściwości leczniczych.  To naturalny środek przeciwgorączkowy. Syrop z czarnego bzu działa napotnie, łagodzi kaszel, oczyszcza i wzmacnia organizm również po przebytych chorobach.  Dzięki zawartości flawonoidów i kwasów fenolowych, jak i kwasów organicznych, steroli czy soli mineralnych ma właściwości przeciwwirusowe.

Jak wykorzystywać syrop z czarnego bzu?

W okresie jesienno-zimowym syrop z czarnego bzu, w który można zaopatrzyć się w sklepie internetowym Eterno.pl, może być wykorzystywany jako element profilaktyki przed grypą czy przeziębieniem. Wspomoże również leczenie objawów takich chorób jak astma, gruźlica, różyczka, szkarlatyna, zapalenie pęcherza moczowego i tym podobne.

Z kolei latem ten sam syrop z czarnego bzu można dodawać do lemoniady serwowanej z lodem lub mocno schłodzonej w lodówce. Zapewnimy sobie dzięki temu przepyszny napój, który z chęcią wypiją i dorośli, i dzieci, a przy tym uzupełnimy w organizmie poziom ważnych witamin i składników mineralnych, jak witamina C, witamina A, wapń, potas, sód i żelazo. Lemoniada z sokiem z czarnego bzu będzie wspierała organizm podczas wyjazdów zagranicznych, gdzie panuje inna flora bakteryjna i wielu turystów miewa rewelacje żołądkowe. Warto pić taką lemoniadę właśnie latem, ponieważ chroni ona przed promieniowaniem UV. Dzięki temu od wewnątrz będziemy zabezpieczeni przed szkodliwym wpływem kąpieli słonecznych - czy to w mieście, czy to będąc na wakacjach w ciepłych krajach.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku