Porcelanowa zastawa wielu osobom kojarzy się z tradycją, elegancją, przepychem i rodzinnymi przyjęciami. Jednocześnie wciąż cieszy się ona niesłabnącą popularnością i jest chętnie wybierana przez dobre restauracje, ale i osoby prywatne. Co zatem sprawia, że warto po nią sięgnąć?

Elegancka i prestiżowa

Częściowo na pytanie, dlaczego warto wybrać porcelanowe talerze czy filiżanki, już sobie odpowiedzieliśmy. Budzą one skojarzenia z wyższymi sferami, bogactwem i elegancją, a zatem każdy, kto je posiada, niejako podnosi swój prestiż. Zarówno we własnych oczach, jak i w oczach wszystkich gości, którzy dostaną obiad lub deser na takich talerzach czy serwisie obiadowym. Jest zatem wybierana przez każdego, kto pragnie podkreślać swój status.

Posiłki jemy także oczami

Oznacza to, iż nie tylko ich smak się liczy, ale również wygląd i sposób podania. Nie ulega wątpliwości, iż serwowanie dań na ładnej zastawie sprawia, iż same wydają się jeszcze bardziej wykwintne. Porcelana sprawdza się w takim przypadku idealnie, jakby podkreślała aromat i smak jedzenia.

Również sama w sobie może stanowić element dekoracyjny - podczas posiłku na stole, a kiedy posiłek się skończy, będzie ozdobą przeszklonego kredensu. Ładne, pojemne filiżanki z motywami kwiatowymi stanowią chlubę niejednej pani domu, a podana w nich kawa smakuje im po prostu lepiej. W końcu która kobieta nie marzy o własnym, pięknym domu z ogrodem i słonecznym popołudniu na tarasie z filiżanką ulubionego napoju?

Wygoda użytkowania

Porcelana ma taką właściwość, iż słabo przewodzi ciepło. Dlatego po nalaniu do niej gorącego płynu, szybko nagrzeje się od środka i będzie podtrzymywała jego temperaturę, chroniąc na przykład herbatę przed zbyt szybkim ostygnięciem. Jednocześnie jednak ciepło nie będzie odprowadzane na zewnątrz, co oznacza, iż nawet dotykając ścianek filiżanki, nie poparzymy się tak, jak byłoby w przypadku zwykłej szklanki ze szkła.

Nowocześnie i modnie zaprojektowana porcelana, dostępna na przykład na stronie hurtowniaporcelany.pl, często jest tak wykonana, aby nadawała się do mycia w zmywarce. Również jej popularny kwadratowy kształt ułatwia przechowywanie, transport, a także rozmieszczenie na stole. Dostępna jest także porcelana typu durable niemieckiej marki Elih, która jest bardziej odporna na stłuczenie.

Inwestycja

Ostatnim powodem, dla którego warto wybrać porcelanę, może być chęć zainwestowania. Co jakiś czas w mediach pojawiają się informacje o historycznej, zabytkowej porcelanie, sprzedanej na aukcjach za kilkadziesiąt milionów dolarów. Z myślą o tym można poszukać zabytkowych serwisów na rodzimym rynku. Ich stan zachowania, w tym kompletność zestawu, a także sygnatura (czyli logo na spodzie) mówiąca o producencie i roku powstania, będą przesądzały o obecnej i przyszłej cenie. W efekcie może okazać się, iż porcelana będzie za kilkanaście lat warta dużo więcej i godna sprzedaży za niebagatelną sumę.
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku