Urządzanie wnętrza, a szczególnie pokoju młodzieżowego to nie lada wyzwanie! Z jednej strony pojawiają się pomysły rodziców, a z drugiej strony wymagania zbuntowanego nastolatka. Ważnym jest, aby stworzyć miejsce, które będzie przede wszystkim funkcjonalne, przestronne, a przy tym trafi w gust nastolatka.

Kolory ścian dostosowane do wielkości pomieszczenia

Wybór kolorystyki ścian jest pierwszym i podstawowym zadaniem podczas urządzania pokoju. Naszym zdaniem, wybór koloru warto jest skonsultować z dzieckiem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, żeby poczuło się ważne i miało poczucie, że rodzice liczą się również z jego zdaniem. Pamiętać należy, że to pokój dziecka, więc musi czuć się w nim komfortowo, dlatego dobrze jest stworzyć takie miejsce, które będzie jego małym królestwem. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek i służyć dobrą radą, jeśli dziecka pomysł nie będzie zbyt dobrym wyborem.

Kolorystyka powinna być dobrana oczywiście do wielkości pomieszczenia. Odchodzi się już od klasycznych zasad różowego pokoju dla dziewczynki i niebieskiego dla chłopaka. Kolory są raczej dobierane w ten sposób, by tworzyć przestronne i funkcjonalne pomieszczenia. Dobrym wyborem są jasne kolory: biel, szarość, błękit czy pudrowy róż optycznie powiększające pokój. Kolory te warto łączyć z dodatkami i meblami w mocniejszych kolorach, które ożywią pomieszczenie.

Wybieramy funkcjonalne meble

Po wyborze kolorystycznej koncepcji pojawia się problem wyboru mebli, szczególnie jeśli nie mamy zbyt dużej powierzchni do zagospodarowania. Meble młodzieżowe powinny być przede wszystkim funkcjonalne i praktyczne, w przeciwieństwie do salonu, gdzie zazwyczaj pełnią funkcję dekoracyjną.

Najważniejszym elementem jest oczywiście biurko. To przy nim dziecko spędza najwięcej czasu, odrabiając lekcję czy korzystając z komputera. Warto pamiętać, że biurko nie musi być bardzo duże- ważne żeby miało wysuwaną szufladę na klawiaturę jeśli dziecko korzysta z komputera stacjonarnego oraz pozwalało na swobodne odrabianie lekcji. W pokoju młodzieżowym można umieścić również przestronną szafę, która będzie pakowna i funkcjonalna. Dziecko z wiekiem potrzebuje więcej miejsca na pomieszczenie wszystkich ubrań.

Łóżko jednoosobowe czy rozkładana sofa?

Wszystko oczywiście zależy od wielkości pokoju. W przypadku małych pokoi świetnie sprawdzą się pojedyncze łóżka jednoosobowe. Szczególnie dobrym rozwiązaniem jest wybór łóżka, które pod spodem ma pojemniki na pościel. Można w nich przechowywać różne inne przedmioty, ograniczając tym samym wielkość zajmowanego pomieszczenia. Taki model łóżka pomieści zarówno książki, zabawki, ubrania, jak i buty.

Rozkładana sofa to dobra alternatywa dla większych pokoi. Takie łóżko świetnie sprawdzi się, jeśli w domu nie dysponujemy dodatkowym miejscem sypialnym dla gości. To świetne rozwiązanie, kiedy dziecko będzie chciało zaprosić na noc kolegę, koleżankę lub przenocować kuzynostwo w wakacje.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku