Próbując poszerzyć wiedzę na temat chorób nerek można natknąć się na wiele mylących i nieprawdziwych informacji. Warto więc zapoznać się z faktycznymi wskazówkami na temat leczenia kamicy nerkowej. Zwiększ swoją świadomość i poznaj fakty i mity dotyczące zdrowia Twoich nerek.

Fakt - Picie wody jest ważnym elementem leczenia i profilaktyki

Nie trzeba wiele, by zacząć dbać o prawidłowe funkcjonowanie nerek. Wystarczy codziennie dostarczać organizmowi odpowiednią dawkę wody, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się problemów. Często zapominamy o tej prostej czynności i pijemy jedynie, gdy odczujemy taką potrzebę. Tymczasem nasz organizm wydala wodę na różne sposoby, a 3 szklanki dziennie mogą nie sprostać dziennemu zapotrzebowaniu naszych nerek. Więcej płynów to większy przepływ w układzie moczowym, co pomaga wypłukiwać formujące się dopiero kamienie. Minimum to 2-2,5 litra płynów, najlepiej nisko zmineralizowanej wody mineralnej.

Mit - Picie piwa pomaga zwalczyć problem

Wiele osób uważa, że moczopędne właściwości piwa sprawiają, że świetnie sprawdzi się ono jako środek na zapobieganie kamicy nerkowej. Nie ma ono jednak właściwości leczniczych i nie pomaga w rozpuszczaniu zalegających w nerkach złogów. W dodatku zawiera alkohol oraz kalorie, przez co przyczynia się do powstawania nadwagi i problemów z wątrobą. Podobnie jest w przypadku coli, która ma rzekomo rozpuszczać kamienie nerkowe.  

Fakt - Dieta wysokobiałkowa sprzyja powstawaniu kamieni nerkowych

Białko, choć jest nam niezbędne, to w nadmiarze może okazać się groźne dla organizmu. Dzienne zapotrzebowanie człowieka na białko wynosi ok. 60 g,  natomiast jego większa ilość prowadzi do produkcji kwasu moczowego, czyli bardzo trudnego do rozpuszczenia związku. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wapnia. Warto natomiast sięgać po magnez, który jest łatwo rozpuszczalny i pomaga wydalić rozwijające się w moczu kamienie.

Mit - Kamica nerkowa nie nawraca

To, że raz udało nam się pozbyć problemów z nerkami nie oznacza, że nie pojawią się one ponownie. Na powstanie kamicy nerkowej wpływa tak wiele czynników, że niektórzy pacjenci mogą nie być świadomi, co jest źródłem problemów. Nawrót choroby może być również efektem niestosowania się do zaleceń lekarzy odnośnie do diety, aktywności fizycznej itp.  

Fakt - Kamica nerkowa to choroba krajów wysokorozwiniętych

Problem kamicy nerkowej częściej dotyka ludzi z zachodu (5-10% w Europie, 13% w Stanach Zjednoczonych) niż pozostałych. Powodem takiego stanu rzeczy jest styl życia prowadzony w wysokorozwiniętych państwach. Praca za biurkiem, długotrwały stres, brak aktywności fizycznej, duża ilość spożywanej soli, nadwaga - to czynniki wpływające na kształtowanie się kamieni nerkowych. 

Mit - Kamienie można usunąć tylko chirurgicznie

Operacja to nie jedyny sposób na leczenie kamicy nerkowej. W większości przypadków choroba przebiega bezobjawowo, a wytwarzające się w nerkach złogi są wydalane wraz z moczem. Tzw. piasek nerkowy jest trudno dostrzec gołym okiem, dlatego warto co jakiś czas poddawać się badaniom lekarskim. Jeśli natomiast zaczniemy odczuwać silny ból w okolicach pachwiny, w moczu pojawi się krew, a dodatkowo będziemy mieć nudności, to znak, że kamień znacząco przybrał na rozmiarach i organizm nie jest w stanie samodzielnie go wydalić.

Dowiedz się więcej na https://www.dbajonerki.pl/schorzenia-nerek/leczenie-kamicy-nerkowej


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku