Nad morzem lub oceanem każdy znajdzie coś dla siebie. Słońce i plaża dla tych, którzy lubią odpoczywać i bogata oferta sportów wodnych dla fanów ruchu. Brakuje jeszcze tylko kilka rzeczy takich jak szczepienia czy polisa nad morze, by ruszać w drogę.

Jakie ubezpieczenie nad morze i szczepionki?

Najlepszym sposobem, by mieć pewność, że masz wszystkie szczepienia, jest wizyta na oddziale chorób tropikalnych na kilka miesięcy przed wyjazdem. Duża odległość w czasie pomiędzy szczepieniem a wyjazdem pozwala przyjąć ewentualne kolejne wymagane dawki. Jeśli już na to za późno, kup leki przeciwmalaryczne, jeśli są potrzebne w kraju, do którego jedziesz. Nie tylko w Polsce nad wodą jest sporo komarów.

Poza szczepieniami warto zadbać też o polisę nad morze. Zobacz: https://kioskpolis.pl/ranking-najlepszych-ubezpieczen-turystycznych-w-pierwszym-kwartale-2019-roku/

Kiedyś trzeba było pamiętać o niej nawet na kilka tygodni czy miesięcy przed wyjazdem. Teraz jednak kupisz ją nawet na parę dni przed wylotem i to niewiele drożej. Jeśli zamierzasz nurkować lub uprawiać inne sporty wodne, przeczytaj, czy polisa nad morze zabezpiecza w ich trakcie. Jeśli nie, dobierz wariant ubezpieczenia nad wodę, który jest skierowany właśnie do osób, które uprawiają sporty wodne. Pamiętaj, że możesz też ubezpieczyć sprzęt sportowy, jeśli bierzesz kajaki czy płetwy.

Masz już polisę nad morze. Teraz czas na...

Im dalej ruszasz, tym lepiej przygotuj się na wyjazd. Sprawdzaj aktualne warunki na miejscu nawet, jeśli byłeś tam już wcześniej. Pogoda czy wysokość fal znacznie się zmieniają na przestrzeni roku w Indiach czy Australii, a tam gdzie niedawno było bezpiecznie, dziś mogą panować trudne warunki. Nawet w Polsce lepiej wiedzieć o zagrożeniach takich jak sinice czy meduzy.

Jeśli zamierzasz nurkować w ciepłych krajach, wybieraj sprawdzonych i certyfikowanych organizatorów wycieczek. Nielegalne nurkowanie na w pobliżu wraków może zakończyć się wlepieniem mandatu, a poza tym jest niebezpieczne. Z kolei oglądając z bliska rafę koralową lepiej pamiętać, że nie można zabierać żadnych jej części na pamiątkę. Sprawdź też, czy polisa od sportów ekstremalnych lub turystyczna nad morze zapewnia odszkodowanie w wypadku, gdybyś nurkował nie z instruktorem legalnie działającej firmy, lecz z lokalnym przewodnikiem lub na własną rękę.

Pierwsza pomoc nad wodą

Przed wyjazdem warto skompletować apteczkę, która uwzględni warunki panujące nad wodą. Weź pęsetę do wyjmowania kolców czy usuwania ostrych kamieni, maść na stłuczenia i plastry. Dermatolodzy zalecają, by trzyosobowa rodzina w ciągu dwóch dni na plaży zużywała butelkę płynu do opalania. Większość Polaków używa znacznie mniej takich kosmetyków. Aby zwiększyć ochronę, warto zakładać do wody profesjonalny strój, a poza nią chodzić w odpowiednim nakryciu głowy. Jeśli możesz, kup środki przeciwsłoneczne z wysokim filtrem przed wyjazdem. Na miejscu może być drogo lub mogą one być gorszej jakości. Tak przygotowany będziesz gotowy na bezpieczne plażowanie.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma okoń morski
Pasta z makreli wędzonej z jajkiem i ogórkiem kalorie

Wersja do druku