Zmywarka to urządzenie, które wykona za nas ogrom pracy pod warunkiem, że będziemy o nią odpowiednio dbać. Wbrew pozorom nie jest to sprzęt, które wystarczy włączyć i poczekać na efekt. Co prawda nie musimy już myć naczyń, ale w zamian musimy zadbać o czystość zmywarki.

Co można myć w zmywarce

Oczywiście naczynia stołowe, garnki, sztućce. To wie każdy. Ale możliwości zmywarki potrafią zaskoczyć. Dzięki niej w krótkim czasie zrobimy duże sprzątanie z uwzględnieniem niemal wszystkich domowych akcesoriów.

Zmywarka świetnie sprawdzi się do mycia plastikowych zabawek (ale nie tych na baterie), plastikowych szczotek do włosów (oczywiście usuwamy wszystkie włoski ze szczotki), nożyczek do paznokci, mydelniczek, słuchawki prysznicowej (szczególnie tej z kamieniem), szczotki i szufelki do zamiatania. W zmywarce można też umyć buty. Oczywiście wcześniej trzeba oczyścić je z piachu.

Czego nie wkładać do zmywarki

Do zmywarki nie powinniśmy wkładać plastikowych naczyń ani sztućców. Również porcelanę i stare, malowane talerze, powinniśmy myć ręcznie.

Zmywarka powinna służyć do mycia naczyń kuchennych, w domyśle służących do przyrządzania bądź podawania jedzenia. Nie powinny do niej trafić naczynia ubrudzone benzyną lub farbą. Absolutnie nie możemy włożyć do środka zmywarki produktów łatwopalnych. Zmywarka nie nadaje się też do mycia drewnianych przedmiotów, które były wcześniej klejone – np. zabawki, ale też niektóre przybory kuchenne. Ponadto nie powinno się do niej wkładać filtrów z oczyszczaczy powietrza.

Czy trzeba płukać naczynia przed włożeniem do zmywarki

Producenci zmywarek twierdzą, że nie jest to konieczne, a nawet nie ma sensu. Wiele zmywarek ma inteligentne czujniki, które dostosowują ilość wody do stopnia zabrudzenia naczyń i łatwiej im „wyczuć” i usunąć właśnie te większe zabrudzenia. Ponadto spłukując naczynia, de facto nie oszczędzamy wody (a to właśnie ten argument najczęściej przeważa przy kupnie zmywarki).

Resztki pozostające po zmywaniu, niedomyte naczynia i sztućce, nie są przesłanką do płukania naczyń. To raczej sygnał, że należy zadbać o uzupełnienie soli i środka nabłyszczającego lub przeczyścić filtr zmywarki.

Oczywiście większe resztki jedzenia trzeba z talerzy i garnków zdjąć.

Jak ułożyć naczynia w zmywarce

Zmywarka to nie pralka, do której można wszystko niemal kolanem wepchnąć, bo i tak w trakcie prania się wymiesza. Tutaj każda rzecz ma swoje miejsce i nie zmienia go przez cały cykl zmywania.

Im większe naczynie, tym niżej powinno być umieszczone. Na najniższej półce kładziemy wszelkie garnki, patelnie, duże patery i półmiski. Góra to strefa zarezerwowana dla szklanek i kieliszków.

Wiele zmywarek ma dodatkowe koszyczki i uchwyty na drobne elementy. Warto zajrzeć do zmywarki przed zakupem, im zmyślniej zaprojektowana zmywarka, tym łatwiej będzie nam z niej korzystać, a sprzątanie w Poznaniu po dużym przyjęciu nie będzie problemem.

Jak usunąć kamień

Twarda woda to prawdziwy wróg zmywarki. Osiada nie tylko na ścianach zmywarki, ale też na elementach mających największych wpływ na prawidłową pracę. Jeśli zauważymy choćby drobne ślady kamienia w zmywarce, powinniśmy potraktować je poważnie.

Większość tabletek do zmywarek zawiera sól, która zmiękcza wodę i zapobiega osadzaniu się kamienia. Jeśli mimo to kamień osadza się, należy dodać do zmywania dodatkową porcję soli.

A co w przypadku, gdy zmywarka została wręcz zarośnięta przez kamień? W sprzedaży są specjalne odkamieniacze, najczęściej w postaci proszku lub płynu. Warto w nie zainwestować. Cena nie jest wysoka, a dzięki zastosowaniu ich zmywarka popracuje dłużej.

Dlaczego konieczne jest czyszczenie filtra

Filtr i dysze, z których wydobywa się woda, powinny być czyszczone przynajmniej raz na kwartał. Zapchany filtr (osadzają się na nim tłuszcze i resztki jedzenia) to prosta droga do awarii zmywarki. Jeśli do niej dojdzie, woda ze zmywarki wyleje się na kuchnię, co na pewno nie jest oczekiwanym efektem. Filtr najlepiej myć pod bieżącą wodą, używając zwykłego płynu do naczyń. Oczywiście wcześniej należy go zdemontować.

Z kolei zapchane dysze to mniejsze ciśnienie wody, a więc mniejsza efektywność zmywania.

Czyszczenie zmywarki – co jeszcze jest ważne

Przy czyszczeniu zmywarki nie można zapominać o pozornie błahych elementach. Uszkodzona uszczelka na drzwiach zmywarki to prosta droga do awarii i zalania kuchni. Jeśli uszczelka jest przerwana, sparciała lub zniekształcona, trzeba ją wymienić na nową. Brud i okruchy, które mogły utknąć wokół uszczelki najlepiej usunąć starą szczotką do zębów.

Warto zwrócić uwagę na panel kontrolny, który na ogół pomijamy przy czyszczeniu zmywarki, błędnie sądząc, że jako element zewnętrzny nie ma wpływu na jej pracę. Jeśli wokół przycisków gromadzi się brud, z czasem może mieć negatywny wpływ na pracę urządzenia. Lepiej go usunąć, przy okazji zmywarka będzie wyglądała estetyczniej.

Dla przyjemnego zapachu można użyć specjalnego odświeżacza lub włożyć na dno pojemnika na sztućce gruby plaster cytryny.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

oczyszczacz powietrza czy warto kupić

Wersja do druku