Niektórzy twierdzą, że herbata podana w szklance lepiej smakuje, niż w kubku … i mają rację! Okazuje się bowiem, że rodzaj naczynia wpływa na zapach i smak serwowanego napoju. Właściwie dobrany rodzaj i kształt szklanki lub filiżanki pozwala zachować odpowiednią temperaturę i aromat płynu Dotyczy to nie tylko herbaty, ale również kawy i ziół. Walory estetyczne również odgrywają niemałą rolę. Eleganckie, wyprofilowane szklanki pozwalają podziwiać subtelną grę kolorów na przykład kawy latte, czy mrożonej. Ostatnio dużą popularność zyskały szklanki termiczne, które dodatkowo utrzymują odpowiednią temperaturę serwowanych napojów i podkreślają ich walory zapachowe i smakowe.

Czym są szklanki termiczne?

Szklanki termiczne to specjalne naczynia, które dzięki podwójnym ściankom o grubości około 2 mm pozwalają na długo utrzymywać temperaturę wlanego do nich napoju. Wytwarza się je ręcznie, z dmuchanego szkła, dzięki czemu są bardzo lekkie. Do produkcji szklanek stosowane jest szkło boro, czyli krzemowe, które jest niezwykle trwałe i odporne na obicia i zarysowania. Technologię tę wykorzystuje się również do wytwarzania innych naczyń, np. termosów obiadowych. Więcej informacji na ten temat znaleźć można w artykule: „Jaki wybrać termos obiadowy długo trzymający ciepło - ranking termosów do pracy".

Zalety szklanek termicznych

Szklanki termiczne mają wiele zalet, zapewniających im znaczną przewagę nad szklankami produkowanymi ze zwykłego szkła. Zastosowanie podwójnych ścianek chroni dłonie przed poparzeniem, utrzymując zewnętrzną ściankę naczynia chłodną. W naczyniach termicznych można serwować zarówno napoje gorące, jak i zimne. Zawartość szklanki długo utrzymuje temperaturę wlanego niej napoju. Naczynia termiczne wytrzymują temperatury od -20 do +230 stopni Celsjusza. Są również bardzo praktyczne – można je bezpiecznie podgrzewać w kuchence mikrofalowej i wygodnie myć w zmywarce.

Rodzaje szklanek termicznych

Szklanki termiczne mogą mieć różne pojemności, kształty i kolory – wszystkie wyglądają niezwykle estetycznie i stylowo. Pięknie prezentują się w każdym wnętrzu, zarówno na eleganckim stole, jak i na biurku w pracy. Coraz więcej sklepów oferujących artykuły gospodarstwa domowego wprowadza na swoje półki szklanki, kubki, termosy i inne naczynia termiczne. Na rynku dostępne są więc obecnie specjalne szklanki do herbaty, kawy, wody, piwa, whisky, koktajli i drinków. W zależności od upodobań lub potrzeb, można nabyć przeróżne szklanki termiczne na maleomi.pl: niskie, wysokie, o różnej pojemności (od 80 do 300 ml), z uszkiem lub bez, pojedyncze i w zestawach (nawet z odpowiednimi łyżeczkami oraz z dzbankiem). Wszystkie cechuje wysoka jakość i ciekawy design. Znajdziemy tu również szeroki wybór szklanek do kawy latte, cappuccino i espresso.

Szklanka termiczna do herbaty

Zalety szklanek termicznych powodują, że naczynia te stają się z dnia na dzień popularniejsze. Są trwałe, bardzo wygodne w użyciu i praktyczne. Szklanki herbaty są starannie wykonane, z dużą dbałością o szczegóły. Mogą posiadać stylowo wyprofilowany kształt oraz różne zdobienia. Najważniejsze, że szklankę z gorącą herbatą można bez obawy długo trzymać w dłoni. Zarówno gorący, jak i mrożony napój podany w naczyniu termicznym, przez długi czas zachowuje swoją temperaturę. Jest to istotne szczególnie podczas upalnego lata, kiedy można spokojnie delektować się mrożoną herbatą, a szklanki trzymane w dłoni nie pokryje skraplająca się para wodna – dłonie pozostaną więc przez cały czas suche.

Szklanki do kawy latte

Kawa latte powstaje poprzez połączenie kawy espresso ze spienionym mlekiem. Podaje się ją w przezroczystych, wysokich szklankach (o pojemności co najmniej 250 ml), co pozwala w pełni uwidocznić jej walory wizualne. Naczynia termiczne do kawy latte projektuje się w taki sposób, aby ich wygląd sprawiał dodatkową przyjemność z picia kawy – najczęściej ich kształt przypomina literę V. Podczas picia kawy ze szklanki z podwójnym dnem można odnieść wrażenie, że napój unosi się w powietrzu. Szklanki do kawy latte pozwalają delektować się smakiem i wyglądem napoju. Można w nich również z powodzeniem serwować kawę mrożoną, kakao, cappuccino, podwójne espresso, jak również klasyczną kawę ze śmietanką.

Idealne na każdą okazję

Specjalne szklaneczki przeznaczone do serwowania zimnych napojów, soków, sorbetów, piwa i koktajli są uniwersalne. Doskonale prezentują się w każdym wnętrzu. Są niezwykle oryginalne, eleganckie i estetyczne – potrafią wprowadzić w zachwyt każdego użytkownika. Łatwo dopasować je do posiadanej zastawy stołowej. Są idealne zarówno podczas przyjęć, jak i w codziennym użyciu.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Herbata czarna liściasta Ranking

Wersja do druku