Zatkane ucho to dolegliwość, która pojawia się znienacka i potrafi być niezwykle irytująca. Najczęściej spotykamy się z nią, kiedy mamy silny katar, albo przy zmianach ciśnienia powodowanych np. przez lot samolotem. Na ogół nie jest groźna i ustępuje samoistnie, jeżeli jednak ten stan utrzymuje się przez dłuższy czas – warto skonsultować się z lekarzem, gdyż może być objawem poważniejszych schorzeń.

Objawy

Ciężko jest precyzyjnie opisać objawy zatkanego ucha, jednak nie sposób ich pomylić z niczym innym. Problemy ze słuchem, szum w uchu, bądź nieprzyjemne uczucie pełności i zablokowania kanału słuchowego – to jego główne objawy. Najbardziej uciążliwe jest oczywiście pogorszenie zdolności słyszenia, które w przypadku obu zatkanych uszu może prowadzić do prawdziwych utrudnień w życiu codziennym. Co przeważnie przyczynia się do tej dolegliwości?

Najczęstsze przyczyny zatkanych uszu

Chyba każdy chociaż raz w życiu miał wątpliwą przyjemność doświadczyć zatkanego ucha. Z tą przykrą dolegliwością najczęściej spotykamy się kiedy jesteśmy przeziębieni. Dochodzi wtedy do obrzęku śluzówki w drogach oddechowych, oraz nagromadzenia się wydzieliny w zatokach. Jeżeli jest jej dużo, może przyczynić się do uczucia zatkania kanału słuchowego. Również skoki ciśnienia towarzyszące nagłym zmianom wysokości mogą powodować zatkanie uszu.

Przyczyny zatkania ucha mogą również mieć związek bezpośrednio z samym narządem słuchu i wynikać z nadmiernego nagromadzenia się woskowiny. Substancja ta sama w sobie nie jest szkodliwa i pełni ważną funkcję ochronną jako naturalna bariera chroniąca ucho środkowe przed bakteriami. Jeżeli jednak jest jej zbyt dużo, może powodować zatkanie kanału słuchowego (więcej na ten temat tutaj). Jeżeli często usuwamy woskowinę z ucha przy pomocy patyczków higienicznych, możemy niechcący wpychać jej resztki w głąb kanału słuchowego. Należy również uważać podczas używania słuchawek dousznych.

Proste rozwiązania uciążliwego problemu

Uczucie zatkania ucha wywołane nagłą zmianą ciśnień, zwykle ustępuje samoistnie. Aby sobie nieco pomóc, możemy spróbować wywołać ziewanie bądź też żuć gumę. Ruchy żuchwy powinny pomóc w przywróceniu prawidłowego ciśnienia wewnątrz kanału słuchowego.

Inaczej ma się sprawa w przypadku infekcji. Aby złagodzić objawy, zachęca się stosowanie inhalacji z olejków eterycznych, wraz z lekami obkurczającymi śluzówkę nosa. Warto jednak brać pod uwagę to, że objawy mogą w pełni ustąpić dopiero po wyleczeniu się z infekcji. Należy również zachować czujność, gdyż w przypadku kiedy uczucie zatkanego ucha trwa dłużej niż kilka dni, bądź też zaczynają mu towarzyszyć dolegliwości bólowe – może to być sygnał do tego, że wewnątrz naszego narządu słuchu rozwija się infekcja – warto wtedy sprawę skonsultować z lekarzem.

W przypadku nadmiernego nagromadzenia się woskowiny w kanałach słuchowych, warto rozważyć ich przeczyszczenie. Nie wolno jednak robić tego przy pomocy wspomnianych już patyczków higienicznych. Dobrym pomysłem jest udanie się do apteki i zakup specjalnych preparatów przeznaczonych do usuwania woskowiny z uszu. Ich skład sprawia, że nadmiar substancji zostaje rozpuszczony, a my możemy na powrót cieszyć się dobrym słuchem.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku