Pokrzywa zwyczajna jest jednym z podstawowych elementów medycyny ziołowej już od czasów starożytnych. Egipcjanie używali jej do leczenia zapalenia stawów i dolnego odcinka kręgosłupa, podczas gdy żołnierze wojsk rzymskich wcierali w skórę liście, aby skuteczniej utrzymywać ciepło. Jej naukowa nazwa, Urtica dioica, pochodzi od łacińskiego słowa uro, które w wolnym tłumaczeniu oznacza „coś palącego”. Choć liście pokrzywy powodują w zetknięciu ze skórą uporczywe pieczenie, przetworzoną w suplement, suszoną, liofilizowaną lub gotowaną pokrzywę można bezpiecznie spożywać. W dodatku, coraz więcej badań dowodzi niezwykłych właściwości prozdrowotnych tej niepozornej rośliny.

Czym pokrzywa bogata?

Liście i korzeń parzącej pokrzywy to bogactwo cennych składników odżywczych, które mają zbawienny wpływ na wiele funkcji życiowych ludzkiego organizmu. Wśród nich można wymienić m.in. witaminy A,C,K oraz niektóre z grupy B, a także minerały tj. wapń, żelazo, magnez (1), fosfor, potas i sód. Ziele pokrzywy jest również źródłem tłuszczów tj. kwas linolowy, kwas linolenowy, kwas palmitynowy, kwas stearynowy i kwas oleinowy. Ponadto zawiera mnóstwo antyoksydantów czyli cząsteczek, które pomagają bronić komórki przed uszkodzeniem w wyniku działania wolnych rodników. Wśród tych najcenniejszych związków warto wspomnieć o kampferolu, kwercytynie, kumarynie, flawonoidach czy luteinie.

Choć pokrzywa niejednokrotnie traktowana jest jako pospolity, przydomowy chwast, warto pamiętać o jej dobroczynnych właściwościach. Chętnie sięgały po nią nasze babcie, a zielarze nadal wynoszą ją na piedestał. Napary z pokrzywy są dobrze tolerowane przez większość ludzi i tylko u nielicznych mogą wywołać reakcje alergiczne lub podrażnienie ściany żołądka.

Ekstrakt z pokrzywy na problemy z prostatą

Aktualne badania naukowe potwierdzają, że nawet 50% mężczyzn w wieku 51 lat i starszych może borykać się z problemem powiększonego gruczołu krokowego. Prostata powszechnie nazywana łagodnym przerostem może prowadzić do uciążliwego dyskomfortu podczas oddawania moczu. Jaka w tym rola pokrzywy? Otóż, może ona zapobiegać konwersji testosteronu do dihydrotestosteronu - silniejszej formy tego męskiego hormonu, co w efekcie wpływa na zmniejszenie rozmiaru prostaty. Badania na ludziach pokazują, że ekstrakty pokrzywy pomagają leczyć bez żadnych skutków ubocznych problemy z oddawaniem moczu w krótkim i długim okresie. Osoby korzystające z suplementacji środkami wspierającymi układ moczowy jak np. Uronal (2), powinny dołączyć do zestawu właśnie pokrzywę.

Doskonała na problemy z układem trawiennym

Związki zawarte w pokrzywie wspaniale oczyszczają układ trawienny z toksyn i niestrawionych złogów pokarmowych. Odprowadzają złogi żółciowe, a także niezwykle korzystnie wpływają na pracę trzustki, wątroby oraz żołądka. Pokrzywę często stosuje się w profilaktyce i leczeniu chorób wątroby oraz przewodu pokarmowego, a także przy biegunkach oraz w nieżycie jelit.

Herbatka pokrzywowa w okresie ciąży i karmienia

Napar z pokrzywy pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, a zatem jest nieoceniony przy usuwaniu obrzęków kończyn górnych i dolnych w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią. Jednocześnie wspomaga też pozbycie się zbędnych kilogramów i powrót do sylwetki sprzed ciąży. Dodatkowo pokrzywa to bardzo bogate źródło żelaza, które jest niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu oraz w stanach anemicznych, które często dotykają kobiety ciężarne lub podczas menstruacji albo menopauzy.

W walce z katarem siennym

Napar z pokrzywy od wielu już lat jest postrzegany jako obiecujące naturalne remedium na ten rodzaj alergii wziewnej. Badania dowodzą, że zawarte w pokrzywie substancje pomagają hamować stany zapalne wywołujący sezonowy nieżyt nosa i towarzyszące mu objawy. Działanie pokrzywy polega na blokowaniu receptorów histaminowych i powstrzymywaniu komórek odpornościowych przed uwalnianiem substancji chemicznych, które wywołują objawy alergii.

Przeciwutleniacze w pokrzywie na zapalenia o różnym podłożu

Zapalenie to pewien sposób, w jaki organizm sam się leczy i zwalcza trawiące go infekcje. Należy przy tym pamiętać, że utrzymujące się przez dłuższy czas przewlekłe zapalenie może wyrządzić ludzkiemu organizmowi znaczną szkodę, a nawet doprowadzić do nieodwracalnych zmian chorobowych. Udowodniono natomiast, że pokrzywa zawiera w swoim składzie wiele związków przeciwutleniających, które wspaniale pomagają zmniejszać lub całkowicie eliminować stan zapalny.

Związki regulujące zbyt wysoki poziom cukru we krwi

Liczne dowody naukowe łączą pokrzywę z obniżaniem poziomu cukru we krwi, zwłaszcza u osób cierpiących na cukrzycę typu 2. Roślina ta zawiera związki, nagminnie wykorzystywane również w suplementach diety, np. Sugarept (3), które mogą naśladować działanie insuliny, a przez to regulować gospodarkę węglowodanów w surowicy niemal tak skutecznie jak leki syntetyczne.

Pokrzywa sprawdza się w czasie przeziębienia i infekcji

Napar z pokrzywy rewelacyjnie wspomaga kuracje podczas sezonowych infekcji. Można go również stosować w profilaktyce przeziębień i chorób gardła. W połączeniu z miodem i z dodatkiem imbiru idealnie rozgrzewa oraz świetnie przygotowuje organizm do walki z chorobą.

W profilaktyce zdrowych włosów i skóry

Regularnie wypijane herbatek z pokrzywy to świetny sposób na różnego rodzaju problemy ze skórą i wypadającymi włosami. Bogactwo witamin i soli mineralnych zawartych w liściach tej cennej rośliny wzmacnia naturalny płaszcz lipidowy naskórka oraz cebulki włosów, dzięki czemu stają się one silne i lśniące.

Materiały źródłowe:

(1). Magnez: https://pracaizdrowie.com.pl/witaminy-i-mineraly/magnez-niezbedny-skladnik-twojej-diety/

(2). Uronal: https://pracaizdrowie.com.pl/suplementy-diety/uronal/

(3). Sugarept: https://pracaizdrowie.com.pl/suplementy-diety/sugarept/


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Płaszcze 2021

Wersja do druku