Marzenia senne to nic innego jak obrazy, które są tworzone przez ludzki mózg podczas nocnego odpoczynku. Ich rodzaj i przebieg może być bardzo różny - od zupełnie neutralnych, poprzez wesołe, aż po smutne czy nawet koszmarne. Naukowcy już od wielu lat próbują zgłębić tajemnice ludzkich snów. I chociaż udało się poznać kilka niepodważalnych faktów, to mimo wszystko ta sfera naszego życia wciąż pozostaje nieco tajemnicza i nieodkryta. Jednym z podstawowych zagadnień rozważanych przez badaczy jest kwestia dotycząca rodzaju snów,  czyli co się nam śni najczęściej.  A wyniki tych badań są bardzo ciekawe - zwłaszcza w przypadku kobiet.

Ciąża jako jeden z najczęstszych tematów snów

Wiele badań naukowych dotyczących marzeń sennych pokazało, iż jednym z najczęściej występujących motywów sennych - zwłaszcza u przedstawicielek płci pięknej - jest ciąża (i to zarówno własna, jak i kogoś z otoczenia). I chociaż badania były przeprowadzane w różnych krajach świata, to z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, iż sny o ciąży to także przypadłość mieszkanek kraju nad Wisłą. Pewnym potwierdzeniem takiej hipotezy są statystyki serwisu sennik.us, które pokazują, iż podstrony sennika dotyczące ciąży cieszą się bardzo dużą popularnością. Kobiety odwiedzające serwis poszukują interpretacji snów o ciąży, a powodów takich działań może być kilka - niepokoje, obawy, próba wsłuchania się we własne wnętrze czy chęć zrozumienia własnego "ja". I chociaż niektóre z kobiet traktują te interpretacje z pewnym przymrużeniem oka, to dla wielu mogą być one pewną wskazówką czy drogowskazem w dalszym postępowaniu.

Dlaczego kobietom śni się ciąża?

Senniki i przedstawiane w nim interpretacje snów o ciąży to jedne z najczęściej odwiedzanych witryn internetowych zajmujących się wyjaśnianiem marzeń sennych. I tutaj pojawia się z jedno z podstawowych pytań - dlaczego kobiety tak często śnią o ciąży? Jeżeli przyjmiemy, iż sny to w głównej mierze wytwór marzeń, wspomnień, emocji, oczekiwań czy otaczającej rzeczywistości, to można założyć stwierdzenie, iż to wynika z ich natury, predyspozycji i roli społecznej. W takim przypadku częstotliwość takich snów można tłumaczyć w dwojaki sposób:

  1. U kobiet będących w ciąży sen o stanie błogosławionym może wiązać się z radosnym oczekiwaniem na nowego członka rodziny i nadziejami na to co przyniesie ta radosna zmiana. Z drugiej strony sny takiego rodzaju mogą być wyrazem niepokojów, obaw czy strachu związanego z porodem bądź wychowaniem dziecka.
  2. Kobiety nie oczekujące potomka mogą śnić o ciąży z powodu strachu przed nieplanowaną ciąża, niespełnionych marzeń o potomku, obaw związanych z zajściem w ciążę bądź emocji wynikających z niemożliwości zostania matką.

Bez względu na to, czy sen o ciąży pojawia się u kobiet oczekujących dziecka bądź tych, które nie mają z tym stanem nic wspólnego, to jedno jest pewne - niemal zawsze pojawia się on pod wpływem zdarzeń lub emocji (nawet tych nie do końca uświadomionych). A kobiety są naturalnie predysponowane do takich wewnętrznych przeżyć.

 

Sny o ciąży to stały element kobiecych marzeń sennych - i to bez względu na ich wiek, doświadczenie czy etap w życiu. I chociaż ich interpretacja często bywa bardzo symboliczna, to jednak warto zajrzeć do sennika i poznać ich najczęstsze tłumaczenia. 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku