Bratki, czyli fiołki ogrodowe, są popularnymi kwiatami dostępnymi w różnych wariantach kolorystycznych. Najlepiej kwitną w półcieniu i nie wymagają nawożenia. Bratki należy podlewać rano lub wieczorem, nigdy w ciągu dnia.

Bratki należą do najpopularniejszych roślin doniczkowych zdobiących tarasy i balkony. Nie mają dużych wymagań uprawowych i pielęgnacyjnych. Bratki preferują żyzne i przepuszczalne podłoże i wymagają regularnego podlewania tak, aby ziemia była stale lekko wilgotna. Wiele informacji można znaleźć w Internecie, np. na stronie https://zielonyogrodek.pl

 

Bratki – krótka charakterystyka

Bratek stanowi potoczną nazwę fiołka ogrodowego – rośliny powstałej na skutek skrzyżowania ze sobą czterech dziko rosnących fiołków: rogatego, ałtajskiego, żółtego i trójbarwnego. Kwiaty te są łatwo dostępne w sklepach ogrodniczych w różnych wariantach kolorystycznych. Większość odmian bratków posiada na płatkach plamki, niektóre z nich również kreski. Dolny płatek jest zawsze największy.

Bratki – jakie mają wymagania uprawowe?

Bratki są ozdobnymi kwiatami o stosunkowo niewielkich wymaganiach uprawowych. Preferują słoneczne stanowiska, jednak nie zaleca się ich uprawiać na wystawie południowej ze względu na całodzienne narażenie na mocne słońce. Bratków nie powinny rosnąć w cieniu, gdyż prowadzi to do nadmiernego wyciągnięcia pędów. Najdłużej kwitną w lekkim półcieniu. Bratki nie tolerują bardzo wysokich temperatur i upałów. Te piękne kwiaty są natomiast odporne na krótkotrwałe spadki temperatur (maksymalnie do -4°C). Bratki należy sadzić w takich pojemnikach, aby miały zapewnione około 15-20 cm przestrzeni wokół siebie. W uprawie bratków zastosowanie ma ziemia uniwersalna do kwiatów balkonowych. Podłoże powinno być żyzne i dobrze przepuszczalne. Wskazane jest, aby w dnie pojemników znajdowały się otwory umożliwiające odpływ nadmiaru wody.

Bratki – jak je pielęgnować? Podstawowe wskazówki

Bratki wymagają regularnego podlewania. Ich podłoże powinno być stale lekko wilgotne, jednak nie całkowicie mokre. Wskazane jest, aby podlewać je rano lub wieczorem. Bratków nie powinno się podlewać w ciągu dnia. Kwiaty te nie tolerują nawet krótkotrwałego przesuszenia podłoża. Przy podlewaniu bratków należy zachować ostrożność, starając się nie polewać liści ani kwiatów. W pielęgnacji bratków nie ma konieczności stosowania nawożenia. Roślinom tym wystarczają składniki występujące w podłożu. Opcjonalnie można wykorzystać nawóz granulowany, długo działający, który zaleca się wymieszać z podłożem podczas sadzenia kwiatów. Bratki można rozmnażać, wysiewając nasiona na rozsadniku w okresie od połowy czerwca do lipca. Nasiona zwykle kiełkują po upływie 1-2 tygodni przy temperaturze 15-18°C. We wrześniu rozsadę przesadza się w miejsce stałe. Rośliny należy zabezpieczyć przed mrozem, przykrywając je liśćmi bądź słomą. W pierwszym roku bratki wytwarzają wyłącznie liście, tylko niektóre odmiany zakwitają. Obfite kwitnienie obserwuje się w drugim roku – w przypadku odmian wczesnych od początku kwietnia, a przy odmianach późnych – od maja.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku