Dracena deremeńska to ozdobna roślina doniczkowa, która wprowadzi do wnętrza nieco egzotyki. Lubi jasne, słoneczne stanowiska, dlatego idealnym miejscem dla niej są okolice okien po wschodniej i zachodniej części domu. Roślina, o ile będzie prawidłowo pielęgnowana, odwdzięczy się rozłożystymi liśćmi w odcieniu ciemnej zieleni lub w kremowo-zielone paski.

Optymalne stanowisko dla draceny deremeńskiej

 

Rośliny powodują, że z mieszkania tworzy się przytulne i dobre wnętrze. Osoby, które chcą wprowadzić do domu nieco egzotyczny klimat, mogą zainwestować w dekoracyjną roślinę doniczkową - dracenę deremeńską. Roślina osiąga wysokość około 60-70 centymetrów i posiada charakterystyczne rozłożyste liście w kolorze ciemnej dość intensywnej zieleni bądź w kremowo-zielone paski.

 

Dracena deremeńska lubi jasne i nasłonecznione stanowiska. Roślinę najlepiej umieścić w miejscu, gdzie przez cały rok jest spora ilość światła, najlepiej rozproszonego, np. za firanką. Brak światła spowoduje, że liście będą miały mniej intensywny kolor, przez co roślina straci swój urok. Stanowisko jest bardzo ważne w początkowym okresie, gdy roślina jeszcze adaptuje się do warunków panujących w mieszkaniu. Z czasem większość dracen deremeńskich świetnie radzi sobie z bezpośrednim nasłonecznieniem.

 

Pielęgnacja draceny: podlewanie, nawożenie, przycinanie

 

Dracenę należy podlewać często, zwłaszcza latem, ale małą ilością wody, aby nie dopuścić do przemoczenia korzeni, a co za tym idzie ich gnicia. Ziemia w donicy powinna być lekko wilgotna. Niedobór wody powoduje, że liście rośliny brązowieją na krawędziach.

 

Roślina najlepiej rośnie w ziemi o kwaśnym podłożu o pH 5,5-6,3. Dracena deremeńska wymaga również nawożenia, ale tylko w sezonie od wiosny do jesieni. Wówczas, raz na dwa tygodnie, roślinie należy podawać nawóz płynny o średnim stężeniu.

 

Draceny deremeńskie potrafią mocno wyrosnąć i posiadać rozłożyste liście. Jeśli zachodzi taka potrzeba, roślinę można delikatnie podciąć. W dolnej części ściętego pnia, po jakimś czasie, z pączków rozwiną się boczne odrośle. Im lepsze warunki zapewni się roślinie, tym nowych pędów będzie więcej.

 

Przesadzanie draceny deremeńskiej

 

Młode draceny deremeńskie, w okresie ich najbardziej intensywnego wzrostu, należy przesadzać raz w roku. Starsze rośliny przesadza się dopiero wówczas, gdy korzeniowa bryła nie mieści się już w doniczce, czyli mniej więcej co 2-3 lata. Nowa donica powinna być, przynajmniej o 2 cm, większa od bryły rośliny. Do jej środka należy nasypać kompostowej ziemi lub specjalnej ziemi przeznaczonej do dracen, jaką można dostać w każdym sklepie ogrodniczym.

 

Rozmnażanie draceny deremeńskiej

 

Draceny deremeńskie najlepiej rozmnażać ze zdrewniałych pędów, które umieszcza się w ziemi lub w wodzie na okres od kilku tygodniu do 4 miesięcy. Z uzyskanej sadzonki należy oberwać liście, które po jakimś czasie i tak zrobią się całkowicie żółte, i umieścić w donicy z odpowiednim rodzajem ziemi. 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku