Mieszkania pod wynajem to jedna z inwestycji, które cieszą się sporą popularnością i opinią opłacalnego biznesu. W praktyce wygląda to jednak różnie - od problemów z wynajmującymi poprzez nieprzewidziane wydatki. Wciąż jednak warto, a działając rozważnie taki sposób zarobku może okazać się warty uwagi.

Zakup mieszkania

Nie musisz być właścicielem lokalu. Istnieje możliwość zakupu mieszkania na kredyt hipoteczny, którego uzyskanie nie jest trudne i w porównaniu do innych kredytów jest właściwie najtańsze.
Zastanów się, do kogo chcesz skierować swoją ofertę - kawalerki na ogół nie cieszą się aż taką popularnością jak 2-pokojowe mieszkania. Wynajmujący cenią także lokalizację, dostęp miejsca parkingowego i bliskie sąsiedztwo punktów handlowo-usługowych.

Najem okazjonalny

Z łatwością można znaleźć artykuły o problematycznych wynajmujących lub, być może, znasz taką historię z własnego otoczenia. Najlepszym sposobem, żeby ustrzec się przed niewypłacalnymi osobami, które niekiedy trudno eksmitować, jest najem okazjonalny. Na czym to polega? W przeciwieństwie do “zwykłej” umowy tej rodzaj najmu zobowiązuje przyszłego lokatora do wskazania innego lokalu, do którego może się przeprowadzić po wygaśnięciu lub zerwaniu obowiązującej umowy. Zaleta jest oczywista - w przypadku zakończenia najmu lub jakichkolwiek problemów, naruszenia warunków w prosty sposób możesz wyegzekwować opuszczenie Twojego lokalu przez wynajmującego.

Warto jeszcze wspomnieć, że najem okazjonalny jest ważny wyłącznie po sporządzeniu aktu notarialnego u notariusza. Nie zapomnij także, że do w terminie do 14 dni masz obowiązek zgłosić się do Urzędu Skarbowego i okazać zawartą umowę.

Wyposażenie

Oczywiście wartość wynajmu podnosi wyposażenie i stan mieszkania. Wynajmujący zazwyczaj decydują się na standardowe wyposażenie, tj. podstawowe sprzęty AGD (pralka, lodówka, kuchenka itd.) oraz inne, niezbędne rzeczy, np. łóżko lub stół z krzesłami.

Jako dekoracje okienne dobrze jest rozważyć rolety dzień noc lub mini rolety, których uniwersalny wygląd sprawdzi się do każdego, nowoczesnego wnętrza. Mile widziane są także dodatki takie jak np. akcesoria kuchenne, kwiatki w doniczkach czy dywany. Pamiętaj, żeby przed wynajmem spisać protokół i wyszczególnić wszystkie rzeczy w mieszkaniu. W przypadku zniszczenia ich przez lokatorów będziesz mógł odciągnąć koszty naprawy lub zakupu nowych z kaucji wynajmującego.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku