Dieta warzywna pod wieloma względami różni się od diety podstawowej. Warto zastanowić się przynajmniej nad niektórymi cechami szczególnymi diet warzywnych, ponieważ okazuje się, że zmiana sposobu odżywiania ma naprawdę daleko idące konsekwencje.

Lekkość i sytość

Warzywa w zdecydowanej większości mają niewielką lub średnią wartość energetyczną. Oznacza to w praktyce, że można, najadając się do syta, wciąż utrzymywać pewne planowane niedobory kalorii lub po prostu wyrównać minimalną zalecaną ilość z diety zrównoważonej. Dieta taka jak https://www.zielonomicatering.pl/o-diecie/nasza-dieta, która składa się wyłącznie z warzyw, nie angażuje przesadnie układu pokarmowego. Warzywa są rozdrabiane, ale ich trawienie nie zachodzi nigdy do końca – dopiero bakterie jelitowe radzą sobie ze ścianami komórek roślinnych, więc układ pokarmowy w pewnym sensie na takiej diecie odpoczywa i może się zregenerować. W tym samym czasie objętość treści pokarmowej jest na tyle duża, że nie odczuwa się głodu.

Więcej tego, co dobre

Obecność błonnika nie jest charakterystyczna tylko dla diet warzywnych, ale ma duże znaczenie. Błonnik pomaga normalizować perystaltykę i odtwarzać mikrobiotę jelitową. Przede wszystkim jednak należy zdać sobie sprawę, że warzywa to w istocie najważniejsze dla roślin organy: korzenie spichrzowe (marchew, burak itd., w których zmagazynowane jest wszystko, co potrzebne do przetrwania niedoborów. Inny przykład: kwiaty (kalafior, brokuł), w które roślina inwestuje praktycznie wszystkie zasoby. Jako warzywa spożywamy najbogatsze w substancje odżywcze części roślin. To niejako koncentrat wszystkiego, co w roślinach pożądane i zdrowe. Jeśli taką dietę wzbogacić jeszcze o kiszonki, to wtedy będzie to świetne źródło probiotyków i prebiotyków – najlepsze z obecnie dostępnych.

I mniej tego, co złe

Dieta składająca się z nieprzetworzonych warzyw jest wolna od wielu dodatków, z którymi ludzki organizm sobie nie radzi. Jest kolorowa bez dodatkowych barwników, aromatyczna mimo braku dodatkowych aromatów i trwała, co wynika ze specyfiki samych tkanek roślinnych. Dieta warzywa po prostu pozwala oszczędzić organizmowi trudu wkładanego w detoksykację wszystkich tych dodatków do żywności, z których na masową skalę korzysta przemysł spożywczy. Pod tym względem – jak sugerują pewne opracowania naukowe – dieta warzywa może być nawet korzystniejsza od typowego frutarianizmu, przy czym jednak z owoców nie warto tak zupełnie rezygnować.

Będzie tanio

Dieta warzywna jest dietą tanią. Oczywiście – wysokiej klasy surowce są droższe od supermarketowych warzyw przemysłowych, ale nadal pozostają dużo tańsze niż produkty przetworzone czy choćby dobrej jakości surowa wołowina. Nawet w przypadku diet pudełkowych ta różnica jest nadal widoczna i w budżecie wielu osób paradoksalnie przejście na kosztowną na pierwszy rzut oka dietę pudełkową, może oznaczać niemałe oszczędności. To dlatego, że taka dieta będzie już kompletna, a dieta „tradycyjna” oznacza konieczność dokupowania co chwilę jakichś dodatkowych składników.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma kalafior z bułką tartą

Wersja do druku