Dzieci w coraz młodszym wieku rozpoczynają przygodę z nowymi technologiami. Obecnie nie jest już niespodzianką zobaczenie dwuletniego malca, który trzyma w ręku tablet, całkiem sprawnie go przy tym obsługując. Z jednej strony pomaga to dziecku poznawać świat i pogłębiać swoją wiedzę, z drugiej, wystawia go na wiele niebezpieczeństw. Jak zadbać o bezpieczne dziecko w internecie?

Bezpieczny internet dla dzieci – czego malec powinien unikać?

W internecie na dziecko czyha wiele zagrożeń. Jednym z podstawowych, na które z łatwością może się natknąć, są nieodpowiednie treści. Mowa tu nie tylko o stronach erotycznych, lecz także szeroko dostępnej przemocy w internecie, w tym również promowania patologicznych zachowań. Popularni od pewnego czasu patostreamerzy przyciągają przed monitory rzesze młodych fanów, co jest szczególnie szkodliwe zwłaszcza dla najmłodszych.

Kolejne zagrożenie płynie z możliwości zostania ofiarą oszustwa. Dotyczy to szczególnie kilkulatków, którzy nie zastanawiają się nad tym, w co klikają w sieci. Może to skończyć się niemiłą niespodzianką, w tym atakiem hakerów i np. kradzieżą większej sumy z konta lub utratą ważnych danych. Jednak również starsze dzieci mogą zostać oszukane i nakłonione np. do wpisania swojego numeru telefonu na podejrzanej stronie. Błąd najczęściej widać dopiero na rachunku za telefon na co najmniej kilkaset złotych, jednak wtedy jest już zazwyczaj za późno.

Kolejnym, wyjątkowo poważnym zagrożeniem są osoby chcące skrzywdzić dziecko. Zarówno młodsza pociecha, jak i nastolatek w żadnym wypadku nie powinien godzić się na spotkania z osobą poznaną w internecie. Jeżeli nawet utrzymuje z daną osobą dłuższy kontakt i koniecznie chce ją poznać na żywo, spotkanie zawsze powinno odbywać się w miejscach publicznych.

Czy blokada rodzicielska może być pomocna?

Bezpieczne dziecko w internecie to niekoniecznie to z założoną blokadą, jednak taki program może pomóc. Przede wszystkim większość z nich pozwala na blokowanie konkretnych stron z nieodpowiednimi dla najmłodszych treściami. Pozwala również na zablokowanie wysyłania płatnych SMS-ów oraz połączeń i reguluje pobieranie danych, nie pozwalając na ściągnięcie ich zbyt dużej ilości. Za jej pomocą można również zablokować wybrane gry i aplikacje. Co więcej, część z nich pozwala także na śledzenie ruchów urządzenia za pomocą GPS oraz ustawienie wysyłania regularnych raportów z aktywności dziecka w sieci. Te ostatnie opcje często uznawane są jednak za przesadę i zalecane głównie w przypadku nastolatków, którzy mocno nadszarpnęli zaufanie swoich rodziców. Warto pamiętać, że bezpieczne dziecko w sieci to nie to trzymane „pod kloszem”, ale to odpowiednio wyedukowane.

Bezpieczne dziecko w internecie – kiedy warto mu zaufać?

Niektórym rodzicom czasem trudno pogodzić się z tym, że pociecha dorasta. Dlatego w trosce o nią niekiedy nakładają zbyt wiele nakazów i zakazów. Taka strategia z pewnością nie jest dobrym pomysłem, a niekiedy może skończyć się poważnymi problemami. Bezpieczne dziecko to przede wszystkim to świadome zagrożeń, które potrafi samodzielnie ich unikać. Niektóre blokady mogą wyjść na dobre szczególnie młodszym dzieciom, które nie potrafią jeszcze podejmować w pełni racjonalnych decyzji i oceniać ryzyka. Jednak z pociechą zawsze należy przede wszystkim rozmawiać, uświadamiając jej wszelkie zagrożenia płynące z korzystania z internetu. Maluchom warto też pokazać przeznaczone dla ich wieku strony, szczególnie te łączące naukę i zabawę, dzięki czemu dziecko będzie mogło znacznie szybciej opanować podstawowy zakres wiedzy w przyjemny sposób.

Aby bezpiecznie wprowadzać dziecko w świat internetu, przyda się również szybkie i stabilne łącze, jak internet UPC. Dzięki temu poznawanie sieci będzie dla dziecka prawdziwą przyjemnością i nie wywoła frustracji.

Bezpieczne dziecko w internecie to przede wszystkim dziecko świadome zagrożeń. Dlatego tak ważna jest jak najwcześniejsza edukacja w tym zakresie.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku