Zwisająca skóra na brzuchu, nadmiar tkanki tłuszczowej czy rozstępy na nim to utrapienie wielu kobiet po intensywnym odchudzeniu i szybkiej utracie kilogramów. To również problem matek po porodzie, u których skóra nie była wystarczająco elastyczna, dlatego nie wróciła do staniu poprzedniego. Skutecznym rozwiązaniem jest chirurgiczna plastyka brzucha.

Plastyka brzucha – co to jest?

Plastyka brzucha to bardziej fachowo abdominoplastyka. Jest to operacja chirurgiczna polegającą na usunięciu nadmiaru luźnej skóry i podskórnej tkanki tłuszczowej z podbrzusza. Podczas takiej oracji wykonywane jest równie wzmocnienie napięcia mięśni tworzących ścianę jamy brzusznej, a więc zszycie mięśni.

Wskazania do operacji

Wskazaniem do plastyki brzucha są przede wszystkim rozstępy w okolicy podbrzusza oraz utrata jędrności skóry w tych okolicach. Taka operacja plastyczna jest najczęściej polecana kobietom, u których po ciąży doszło do rozejścia mięśni brzucha.

Dobrymi kandydatami do abdominoplastyki są także osoby, które zrzuciły znaczną ilość kilogramów, a ich skóra nie jest w stanie odpowiednio skurczyć się i dostosować się do tak dużej zmiany. Operacja te może być również wykonana u osób, u których stosowanie diety oraz ćwiczenia nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Równocześnie należy pamiętać, że jest to rozwiązanie, na które warto zdecydować się tylko wtedy, gdy nie ma innych, skutecznych metod pozbycia się problemu.

Plastyka brzucha nie jest zabiegiem przeznaczonym dla kobiet planujących zajście w ciążę, dlatego wykonuje się go, gdy pacjentki już posiadają dzieci i nie planują mieć ich więcej. Abdominoplastyka, ze wglądu na fakt, iż stanowi dużą operację, nie jest również dla osób z problemami z układem krążenia, oddychaniem czy żylakami. Nie mogą się jej poddać także osoby nadmiernie otyłe.

Przebieg zabiegu

Plastyka powłok brzusznych wymaga spędzenia 2-3 dób w szpitalu. Przed operacją pacjent jest poddawany znieczuleniu ogólnemu lub zewnątrzoponowemu. Decyzja ta jest podejmowana przez anestezjologa i wymaga wykonania wcześniej badań laboratoryjnych i RTG klatki piersiowej.

Zabieg rozpoczyna się od wykonania cięcia biegnącego poprzecznie nad spojeniem łonowym – od biodra do biodra, tuż nad linią włosów łonowych, a następnie oddzielnego nacięcia wokół pępka. Jeśli mięśnie są rozciągnięte w linii prostej, w czasie zabiegu zostają zszyte razem, w celu zmniejszenia obwodu brzucha i wzmocnienia jego mięśni, co zapobiegnie w przyszłości tworzeniu się przepukliny brzusznej. Następnie skóra zostaje ściągnięta w dół, dzięki czemu jej nadmiar będzie łatwo usunięty – wycięty. Podczas operacji chirurg przesuwa pępek i umieszcza go w nowym położeniu – wykonywany jest mały otwór w skórze, a pępek jest wszywany w nowym miejscu. Na koniec zabiegu, który trwa około dwóch-trzech godzin, zakładane są szwy podskórne i zewnętrzne oraz dreny. Pacjent otrzymuje również specjalne uciskowe ubranie, które musi nosić przez 4-6 tygodni. Pełna rekonwalescencja po takiej operacji jest bardzo długa, a efekt ostateczny widoczny po około 4-6 miesiącach. Należy pamiętać, że jest to ogromna ingerencja chirurgiczna i wiąże się ona z silnym bólem podczas gojenia się ran. Ważne jest również prawidłowe zbilansowanie diety – tak, żeby znajdowały się w niej produkty lekkostrawne, bogate w błonnik zapobiegający zaparciom, które mogą pojawić się po operacji. Istotne są również składniki wpływające na prawidłowe gojenie się ran, w tym cynk, żelazo i witaminy.

Dodatkowo plastyka brzucha może być poprzedzona liposukcją, czyli odsysaniem tłuszczu. Jest to kosmetyczna operacja mająca na celu usunięciu tkanki tłuszczowej z różnych, wybranych okolic ciała (nie tylko podbrzusza). Zabieg ten może być wykonywany również osobno, niezależnie od abdominoplastyki. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule: "Liposukcja brzucha – Czy zabieg jest skuteczny? ".

Efekt chirurgicznej plastyki brzucha jest zadziwiający – brzuch wygląda idealnie, a zmiana ta jest trwała. Jednak trzeba mieć na uwadze, że jest to operacja, która wiąże się z bólem i rekonwalescencją. Plastyka brzucha to rozwiązanie dla osób, którym nadmiar skóry i rozstępy powodują dyskomfort i przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Odporność

Wersja do druku