Niezwykłe kwiaty, które zdobią polskie ogrody pochodzą z ciepłych obszarów. Mieczyki pierwotnie występowały w południowej Europie, krajach Bliskiego Wschodu oraz w południowej Europie. Stanowią charakterystyczną ozdobę na Maskarenach.

Dostosowanie do rozwoju w ciepłych krajach wymusza na polskich hodowcach konieczność dostosowania prac ogrodowych do mieczyków. Mieczyki wymagają konieczności przestrzegania terminu wykopania cebul z gruntu w okresie jesiennym przed przymrozkami, które mogą skutecznie uszkodzić kwiat. 

Idealne kwiaty do ogrodu i wazonu

Mieczyki swoje powodzenie zawdzięczają pięknym i dużym kwiatom. Licznie pokrywają długą intensywnie zieloną łodygę. Doskonale ozdabiają przydomowe rabaty ogrodowe, najpiękniej prezentują się rosnąc w grupie. Wykorzystywane są do wypełnienia górnej części rabaty. Hodowcy nieustannie tworząc nowe odmiany, w tym także niskie, które uzupełniają dolne partie ślicznym kwiatostanem.

Coraz większość popularność zyskują jako kwiaty cięte do wazonu. Regularna zmiana wody umożliwia zachowanie kwiatu na dłużej. Najrozsądniej umieszczać mieczyki w wazonie, kiedy najniższy kwiat jest prawie rozwinięty. Kwiaciarnie wykorzystują je do tworzenia wielokwiatowych kompozycji, jednak samodzielnie także pięknie się prezentują. 

Pierwsze kroki z mieczykami

Mieczyki to rośliny dosyć wymagające. Odrobina zaangażowania umożliwia uzyskanie obfitego kwitnienia. Najistotniejsze jest usadowienie ich w najlepszym dla nich miejscu. Wymagają stanowiska słonecznego, osłoniętego od wiatru. Gleba powinna być przepuszczalna i wilgotna, jej odczyn pH powinien być obojętny. Bardzo dobrym posunięciem jest ściółkowanie okolicznej ziemi, wówczas mieczyki zyskują ochronę przez chwastami i możliwością utraty wilgotności. 

Posiadając mieczyki w ogrodzie należy zachować czujność przed rozwojem chorób. Popularnie występuje: rdza, fuzarioza albo bakterioza. Rozwój jakiejkolwiek choroby zmusza do usunięcia rośliny z ogrodu, co minimalizuje ryzyko zakażenia kolejnych kwiatów. 

Jak prawidłowo dbać o mieczyki?

Ozdobna, długa łodyga wymaga właściwego traktowania. Zapewnienie roślinie stanowiska bezwietrznego zmniejsza ryzyko jej złamania. Zalecane jest wykonywanie podwiązywania. Jest to szczególnie istotne z uwagi na możliwość deformowania łodygi pod wpływem ciężaru kwiatów. Pominięcie tego zabiegu może doprowadzić do położenia się lub złamania rośliny.

Mieczyki sadzi się do gruntu od kwietnia do maja. Okres ich kwitnienia przypada od lipca do września, który jest w pełni od pory sadzenia oraz posiadanej odmiany. Po tym czasie roślina stopniowo przygotowują się do stanu spoczynku. Przed przyjściem zimy powinny być wykopane z gruntu, najlepiej wykonać to na początku października. 

Najpiękniejsze odmiany mieczyków w Polsce

Mieczyki zachwycają mnogością barw i odmian. W polskich ogrodach bardzo często spotykany jest mieczyk karbowany, który swoją nazwę zawdzięcza postrzępionym końcówce płatków. Mieczyk wielkokwiatowy to najbardziej popularna odmiana. Posiada gładkie i duże kwiaty. Ciekawy efekt na rabacie zapewnia posiadanie mieczyk karłowy-nanus. Swoim wyglądem odbiega od tradycyjnych mieczyków. Osiąga wysokość maksymalnie 60 cm, jednak jego kwiaty są o wiele mniejsze. Ciekawe i intensywne kolory może wnieść do ogrodu mieczyk egzotyczny, który wyróżnia się na tle innych kwiatów, odwzorowując fantazje ogrodnika. 

Sklepie internetowym firmy BENEX pod adresem https://cebule-kwiatowe.pl/gladiolus-mieczyk/ znaleźć można zarówno te powyżej wymienione odmiany mieczyków jak i również inne gatunki kwiatów ogrodowych i doniczkowych.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku