Domki drewniane cieszą się ogromną popularnością. To doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na rozwiązaniu bliskiemu naturze. Taki domek jest bardzo przyjazny dla mieszkańców i otoczenia - świetnie sprawdzi się jako miejsce na wakacje, ale też do całorocznego zamieszkania. W dodatku pojawiły się zmiany w prawie, dzięki którym w wielu przypadkach nie będziesz potrzebował pozwolenia na jego budowę. Można kupić spełniający te kryteria domek drewniany na drewnolandia.pl. Jednak co dokładnie warto wiedzieć na temat prawa budowlanego w tym przypadku?

Kiedy nie musimy martwić się pozwoleniem na budowę?

Warto pamiętać, że jest wiele rodzajów domków drewnianych. Różnią się one między sobą wielkością, przeznaczeniem, a także wieloma innymi czynnikami. Nie musimy się jednak obawiać, że jeżeli zdecydujemy się na domek całoroczny, to w każdej sytuacji będziemy potrzebować pozwolenia na budowę. Na szczęście przepisy znacznie upraszczają nam sprawę i nie tylko w przypadku budynków letniskowych możemy uniknąć wielu formalności.

Jeżeli jednak chcemy postawić drewniany domek bez pozwolenia na budowę, musimy spełnić pewne warunki. Przede wszystkim musi być to budynek wolnostojący i jednokondygnacyjny, nie może mieć więc piętra lub poddasza o charakterze użytkowym. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyposażyć je w antresolę lub strych. Powierzchnia takiego domku nie może przekraczać 35 m2 w podstawie. Trzeba też pamiętać, że na działce o powierzchni 500m2 może znaleźć się tylko jeden taki budynek.

Warto też pamiętać, że te same zasady dotyczą również innych obiektów budowlanych. Zaliczamy do nich garaże czy przydomowe oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,5 m3 na dobę. Oczywiście musimy pamiętać, że żaden z tych obiektów nie może mieć większej powierzchni niż 35 m2 oraz rozpiętości konstrukcji przekraczającej 4,8 m.

Domek drewniany bez pozwolenia dla każdego

Wiele osób marzy o domku drewnianym, ale obawia się, że nie spełni kryteriów pozwalających uniknąć pozwolenia na budowę. Niestety takie procedury zajmują wiele czasu i odstraszają innych. Na szczęście są firmy, które przygotowują domki drewniane spełniające te kryteria. Dzięki takiemu rozwiązaniu czas poświęcisz jedynie na zamówienie takiego obiektu, a otrzymasz gotowy domek drewniany. Na stronie https://drewnolandia.pl/ kupisz szkielet takiego obiektu, który nie przekracza 35 m2. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na domek letniskowy, czy całoroczny, to znajdziemy tam dla siebie odpowiednie rozwiązanie.

Przepisy regulujące budowę domku drewnianego

Nawet, gdy decydujemy na budowę domków niewymagających pozwolenia, nie możemy uniknąć wszystkich formalności. Nawet w tej sytuacji należy dopilnować pewnych kwestii. Fakt, że zamierzamy postawić taki domek na naszej działce musimy zgłosić w odpowiednim urzędzie. Jak tego dokonać?

Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek w starostwie lub urzędzie miasta na prawach powiatu, a w niektórych przypadkach będzie to urząd wojewódzki. Nie musisz się martwić, że nieprawidłowo przygotujesz dokument. Wystarczy tylko pobrać gotowy wzór ze strony Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Trzeba też pamiętać, że do takiego wniosku należy dołączyć odpowiednie załączniki. Nie może w nim zabraknąć oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, szkiców domku, który zamierzasz postawić, mapki sytuacyjnej działki z naniesioną lokalizacją inwestycji oraz dowody uiszczenia opłaty skarbowej.

Zgłoszenia należy dokonać, zanim zacznie się stawiać taki domek. W innym przypadku może to zostać uznane za samowolkę budowlaną, a procedura legalizacji jest bardzo długa. Ze wszystkimi pracami należy odczekać 21 dni, w tym czasie urząd powinien przesłać ewentualne zastrzeżenia. Jeżeli nie dostaniesz żadnego pisma, to możesz rozpoczynać budowę. Osoby, które mają wątpliwości, mogą również same skontaktować się z urzędem i upewnić się, że nic nie stoi na przeszkodzie do budowy domku.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku